Trwa ładowanie...

Lewatywa przed porodem

Avatar placeholder
19.12.2013 14:49
Lewatywa przed porodem
Lewatywa przed porodem

Lewatywy przed porodem są rutynowo wykonywane w polskich szpitalach, ale kobiety mają prawo nie zgodzić się na poddanie się tej procedurze. Z medycznego punktu widzenia lewatywa nie jest koniecznością, jednak wielu lekarzy zaleca jej przeprowadzenie wkrótce po przybyciu ciężarnej do szpitala. W czasie zabiegu wprowadza się cewnik do odbytu i podaje kobiecie płyn, który ma za zadanie oczyścić jelita z kału. Lewatywa to jedna z najbardziej krępujących i nieprzyjemnych procedur, z jakimi spotykają się ciężarne kobiety przed porodem lub w jego trakcie. Jakie są plusy i minusy tego zabiegu?

1. Zalety i wady lewatywy przed porodem

Obecnie panuje pogląd, że wykonanie lewatywy u ciężarnej przyspiesza poród, sprawia, że narodziny dziecka odbywają się w bardziej higienicznych warunkach, zmniejsza ryzyko infekcji u matki i noworodka, redukuje dyskomfort związany z obfitym wypróżnieniem tuż po porodzie i zmniejsza prawdopodobieństwo otwarcia się rany po nacięciu krocza podczas wypróżniania po urodzeniu dziecka. Jednak nie wszystkie z tych stwierdzeń są prawdziwe. Lewatywa faktycznie oczyszcza jelita i pomaga uniknąć mimowolnego wypróżnienia w czasie porodu. Na potwierdzenie pozostałych tez brakuje dowodów. Po analizie wszystkich opublikowanych prac na temat lewatywy przed porodem naukowcy ze znanego na całym świecie Cochrane Centre ogłosili, że skuteczność tego zabiegu jest znacznie mniejsza niż przypuszczano. Zastosowanie lewatywy nie zmniejsza ryzyka infekcji u matek i dzieci, nie skraca porodu i nie gwarantuje, że rana po nacięciu kroczanie pęknie.

2. Czy zdecydować się na lewatywę przed porodem?

Lewatywa powinna być przeprowadzana tylko wtedy, gdy faktycznie zachodzi konieczność jej wykonania, na przykład gdy ciężarna zmaga się z zaparciami. Zabieg można przeprowadzić również na wyraźne życzenie kobiety. Niektóre ciężarne preferują oczyszczenie jelit, inne jednak czują dyskomfort na samą myśl o tej procedurze. Z tego względu warto poinformować lekarza prowadzącego ciążę o swoim stosunku do lewatywy. Wielu ginekologów traktuje tę procedurę jako część rutynowej opieki w czasie porodu. Dobry lekarz nie pozostaje jednak głuchy na życzenia pacjentki. Na wszelki wypadek warto przygotować się do rozmowy na temat lewatywy przed porodem. Jeśli lekarz upiera się przy wykonaniu lewatywy, a ciężarna jest nastawiona krytycznie wobec tego zabiegu, można przytoczyć następujące argumenty przemawiające przeciw lewatywom:

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"
  • skuteczność lewatyw przed porodem nie została udowodniona,
  • trudniej jest kontrolować wodniste stolce, stąd ryzyko zanieczyszczenia i infekcji po lewatywie rośnie,
  • przeprowadzenie lewatywy w pierwszym stadium porodu powoduje dodatkowy dyskomfort.

Wiele kobiet martwi się, że w trakcie porodu dojdzie do mimowolnego wypróżnienia. W miarę jak dziecko przemieszcza się kanałem rodnym, jelita są uciśnięte, a ich zawartość może niespodziewanie wypłynąć. Pielęgniarki w sali porodowej są na to przygotowane i błyskawicznie wycierają kał. Większość ciężarnych nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co się wydarzyło. Często zdarza się również, że tuż przed porodem kobieta kilkakrotnie musi skorzystać z toalety. Jest to naturalne przygotowanie ciężarnej do narodzin dziecka.

Następny artykuł: Miłość nie od pierwszego wejrzenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze