Trwa ładowanie...

Lewatywa przed porodem – jak wygląda, czy jest konieczna i boli?

Avatar placeholder
26.03.2024 16:08
Lewatywa przed porodem zwykle wykonywana przez personel szpitalny
Lewatywa przed porodem zwykle wykonywana przez personel szpitalny (Adobe Stock)

Lewatywa przed porodem nie jest rutynową praktyką medyczną. Przeprowadza się ją ze wskazań lekarza bądź na życzenie rodzącej. Procedura polega na wstrzyknięciu specjalnego roztworu do jelit, za pomocą specjalnego urządzenia lub kaniuli, w celu oczyszczenia jelit przed porodem. Jakie są jej zalety i wady? Jak wygląda procedura wykonywania lewatywy przed porodem i czy jest bolesna?

spis treści

1. Po to jest lewatywa przed porodem?

Lewatywa przed porodem, czyli wlew doodbytniczy w celu oczyszczenia jelit z kału, jest procedurą, którą niegdyś stosowano rutynowo. Obecnie, by ją przeprowadzić, konieczne jest wskazanie lekarskie i zgoda pacjentki bądź życzenie rodzącej.

Jakie są potencjalne korzyści i ryzyka stosowania lewatywy przed porodem? Lewatywa ma za zadanie oczyścić jelita z resztek mas kałowych. Jej celem jest sprawienie, że akcja porodowa będzie przebiegała w sposób bardziej higieniczny, ale i komfortowy dla przyszłej mamy. Co to znaczy?

Lewatywa przed porodem potencjalnie:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"
  • Obniża ryzyko zakażenia. Oczyszczone jelita nie stanowią zagrożenia przeniesienia bakterii do macicy podczas porodu (co przekłada się na większe bezpieczeństwo).
  • Zmniejsza ryzyko mimowolnego oddania stolca w czasie parcia podczas porodu (co przekłada się na większy komfort rodzącej, a i znosi psychologiczną blokadę przed parciem z obawy przed niekontrolowanym wypróżnieniem).

Pomimo potencjalnych korzyści Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że lewatywa nie jest konieczna do przeprowadzenia porodu i nie ma wpływu na jego przebieg.

Lewatywa przed porodem ma też wady. Przede wszystkim zabieg może być krępujący, jest też nieprzyjemny, bywa też bolesny (zwłaszcza w sytuacji, gdy pojawia się problem z hemoroidami). Ponadto stosowanie lewatywy może zwiększyć ryzyko infekcji jelitowej lub dróg moczowych, urazu lub krwawienia (przyczyną jest niewłaściwe wykonanie lewatywy: zarówno zastosowanie zbyt dużych ilości płynu, jak i nadmiernego ciśnienie). Aby uniknąć podrażnień odbytu, należy posmarować końcówkę irygatora lub gruszki wazeliną.

2. Jak wygląda lewatywa przed porodem?

Na czym polega lewatywa przed porodem? Jej istotą jest wprowadzenie do odbytu końcówki irygatora, przez który do okrężnicy i jelita grubego wlewany jest specjalny roztwór. Po kilku minutach pojawia się uczucie parcia. Obecność cieczy zmusza jelita do pracy, co prowadzi do wypróżnienia, a co za tym idzie usunięcia niestrawionych resztek pokarmowych i innych zalegających substancji.

Wlew doodbytniczy trwa do kwadransa, zaś wzmożone oddawanie stolca nawet kilka godzin. Z tego powodu lewatywę przeprowadza się wieczorem dnia poprzedzającego poród.

Lewatywa przed porodem w domu?

Lewatywa przed porodem jest zwykle wykonywana przez personel szpitalny. Zdarza się też, że ciężarna otrzymuje zestaw do lewatywy, by zabieg przeprowadzić samodzielnie w szpitalnej toalecie lub na jednoosobowej sali rodzącej.

Wlew doodbytniczy można także wykonać w domu. Wystarczy kupić specjalną mieszankę i sprzęt (butelka z rurką, gruszka do lewatywy) i postępować według instrukcji. Roztwór stosowany do lewatywy to zwykle fosforanu sodu, ale można także użyć naparu z rumianku. Nie zaleca się stosowania wody z mydłem.

W aptekach są dostępne różne zestawy do lewatywy, które kosztują kilkanaście złotych.

3. Przeciwwskazania do lewatywy przed porodem

Lewatywa przed porodem nie może być przeprowadzona u każdej kobiety. Przeciwwskazaniem jest:

  • choroba serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • schorzenie w obrębie nerek,
  • choroby układu pokarmowego, takie jak także nudności, wymioty, hemoroidy, choroba zapalna jelit, WZJG (wrzodziejące zapalenie jelita grubego), ale i nieprawidłowości, takie jak niedrożność jelita grubego; stosowanie lewatywy może zwiększyć ryzyko uszkodzenia jelit u kobiet, które przeszły zabiegi chirurgiczne na jelitach,
  • zaburzenia elektrolitowe, odwodnienie, ponieważ lewatywa może prowadzić do utraty płynów i elektrolitów z organizmu, co w tej sytuacji jest niebezpieczne,
  • alergie lub nadwrażliwość na składniki używane w lewatywach lewatywy,
  • odmowa pacjentki do przeprowadzenia zabiegu.

Czy istnieją alternatywne metody przygotowania jelit do porodu?

Alternatywą dla lewatywy jest przyjęcie czopka glicerynowego, który działa łagodniej, a przynosi podobne efekty. Aplikuje się go dzień przed porodem. Warto także pamiętać, że za sprawą hormonów przed porodem organizm przyszłej mamy oczyszcza się w naturalny sposób.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Miłość nie od pierwszego wejrzenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze