Trwa ładowanie...

Depilacja przed porodem. Czy golenie brzucha i krocza w ciąży jest konieczne?

 Ewa Rosiecka
17.02.2022 19:21
Decyzja o depilacji przed porodem należy zwykle do rodzącej
Decyzja o depilacji przed porodem należy zwykle do rodzącej (Adobe Stock)

Dawniej depilacja przed porodem była okołoporodowym standardem. Dziś decyzję czy usunąć zbędne owłosienie podejmuje przede wszystkim rodząca, choć czasem, ze względu na wskazania medyczne, personel szpitala może zadecydować o konieczności depilacji. Czy warto golić się przed porodem? Jak wykonać depilację w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku i poczuć się komfortowo? Czy można golić brzuch przed porodem? Sprawdź!

spis treści

1. Czy do porodu trzeba się ogolić?

W ciąży owłosienie jest gęste i lśniące, ale niestety dotyczy to wszystkich włosów na ciele kobiety. O ile bujna czupryna na głowie to oczywisty powód do radości, to większe owłosienie w okolicach intymnych, lub na innych częściach ciała, nie jest już mile widziane.

Czy ciężarne powinny depilować się przed porodem? Opinie na ten temat są podzielone, zarówno wśród personelu medycznego, jak i przyszłych mam.

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Obecnie depilacja przed porodem stosowana jest coraz rzadziej, a decyzja co do ewentualnego usunięcia włosów z okolic intymnych jest podejmowana przez samą rodzącą.

2. Depilacja intymna - tak czy nie?

Jakie są argumenty zwolenników golenia przed porodem?

  • duża ilość włosków może przeszkadzać oraz zasłaniać personelowi szpitalnemu widok w czasie porodu lub ewentualnego szycia krocza;
  • włoski w okolicach łonowych to siedlisko bakterii, które mogą w łatwy sposób się rozprzestrzeniać;
  • bez zbędnego owłosienia rana po nacięciu krocza szybciej i łatwiej się wygoi, ponieważ włoski nie będą wrastać w ranę;
  • poczucie komfortu, zadbania oraz pewności siebie w czasie porodu.

Jakie są negatywne skutki depilacji włosów łonowych przed porodem?

Wbrew panującym dawniej stereotypom, depilacja owłosienia łonowego przed porodem nie ma uzasadnienia medycznego, a w niektórych przypadkach może wręcz zaszkodzić. Usunięcie owłosienia łonowego:

  • może powodować mikrourazy, przez które będą wnikać bakterie;
  • może być źródłem bólu w czasie dezynfekcji przed porodem;
  • może być problematyczne, jeśli ciężarna zdecyduje się na samodzielne golenie, ponieważ utrudnieniem będzie dużych rozmiarów brzuch.
Cesarskie cięcie - ile trwa, przygotowania, wskazania, przebieg
Cesarskie cięcie - ile trwa, przygotowania, wskazania, przebieg

Cesarskie cięcie to nic innego jak operacja polegająca na rozcięciu powłok brzusznych, ściany macicy

przeczytaj artykuł

3. Depilacja intymna - czym najlepiej?

Depilację w ciąży możemy przeprowadzić na kilka sposobów, zarówno w domu, jak i w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Najprostszą i najczęściej wybieraną opcją jest golenie się jednorazową maszynką.

Jeśli decydujemy się na taką depilację, musimy pamiętać, aby użyć danej maszynki tylko raz, dzięki czemu zapobiegniemy infekcji. Warto wcześniej zmiękczyć włoski pianką do golenia, aby zabieg nie był bolesny.

W ciąży dozwolone są także inne metody golenia, takie jak:

  • depilacja woskiem;
  • depilacja maszynką elektryczną wyrywającą włoski z cebulkami;
  • depilacja pastą cukrową.

Uwaga! W ciąży nie wolno przeprowadzać:

  • depilacji laserowej;
  • elektrolizy;
  • depilacji światłem.

4. Golenie brzucha w ciąży

Włosy w ciąży mogą pojawiać się w dużych ilościach nie tylko w okolicach łonowych, ale także m.in. na brzuchu. Wiele przyszłych mam jest przekonanych, że depilacja brzucha w ciąży jest niedozwolona.

Na szczęście nie jest to prawda - można usuwać zbędne owłosienie w tym miejscu za pomocą jednej z bezpiecznych, wyżej wymienionych metod.

Skąd włoski na brzuchu w ciąży? Wszystkiemu winne są hormony, szczególnie androgeny. Zwykle problem nadmiernego owłosienia pojawia się w pierwszym trymestrze.

Depilacja przed porodem nie jest obowiązkowa. Jeśli personel medyczny uzna, że jest konieczna, powinien uzyskać każdorazowo naszą zgodę na taki zabieg. Jeśli zaś zdecydujemy się na usunięcie zbędnego owłosienia, pamiętajmy, aby używać preparatów i metod bezpiecznych dla mamy i dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze