Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Depilacja w ciąży

Avatar placeholder
07.05.2017 13:28
Depilacja w ciąży
Depilacja w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

W trakcie ciąży twoje ciało się zmienia. Między innymi ogromne zmiany zachodzą w obrębie brzucha, który z powodu wzrostu płodu robi się coraz większy. Z tego względu zwykła depilacja skóry może okazać się dosyć trudna. Ponadto ciąża to okres, podczas którego włoski rosną zdecydowanie mocniejsze i jest ich więcej. Jeżeli oczekujesz dziecka pewnie chciałabyś dowiedzieć się wszystkiego o ciąży, tj. o tym co jej zagraża oraz o tym w jaki sposób pielęgnować skórę. Co powinnaś wiedzieć o depilacji?

spis treści

1. Jakie metody depilacji można stosować podczas ciąży?

Najbezpieczniejszą formą depilacji będzie depilacja zwykłą maszynką. Jeżeli depilacja wymaga od ciebie pozycji stojącej, poproś partnera o pomoc w utrzymaniu równowagi. Jeżeli możesz wykonać depilację na siedząco, będzie ci potrzebna pomoc w trakcie wstawania, abyś się nie poślizgnęła w wannie. Za pomocą maszynki ścinamy zewnętrzną, martwą część włosa, tj. łodygę. Na początek należy zwilżyć skórę i nałożyć odrobinę pianki bądź żelu do golenia na partię skóry, którą chcemy wydepilować. Dzięki temu włoski zostaną zmiękczone i będzie ci łatwiej wykonać depilację. Zabieg taki jest dosyć łagodny i w odpowiedni sposób wykonany raczej nie powoduje podrażnień.

Depilacja skóry woskiem – jeżeli do tej pory usuwałaś niechciane owłosienie za pomocą woskowania, w trakcie ciąży może się okazać, że twoja skóra będzie zupełnie inaczej reagować. Po pierwsze, zabieg może być dla ciebie zdecydowanie bardziej bolesny, a po drugie - jego skutkiem może być silne podrażnienie wrażliwej w tym czasie skóry. Przed wykonaniem takiego zabiegu lepiej skonsultować się z lekarzem. Wiele kobiet ciężarnych decyduje się na wizytę u kosmetyczki i wykonuje depilację woskiem, ale lepiej zasięgnąć porady u specjalisty. Ponadto lepiej wstrzymać się z wykonaniem tego zabiegu do końca pierwszego trymestru ciąży.

2. Jakiej formy depilacji lepiej unikać w ciąży?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Elektroliza – trwałe usuwanie owłosienia. Obecnie nie istnieją badania oceniające bezpieczeństwo elektrolizy w czasie ciąży. Wielu lekarzy i specjalistów z dziedziny elektrolizy zaleca unikanie tego typu epilacji włosów w trakcie ciąży, gdyż nie ma żadnych informacji dotyczących jej wpływu na płód. Ponadto zabieg ten wykorzystuje działanie prądu i być może w jakiś sposób mogłoby to oddziaływać na twoje dziecko, gdyż jest ono otoczone płynem owodniowym. W tej sytuacji mógłby on dobrze przewodzić prąd. Z tego względu lepiej unikać elektrolizy w czasie ciąży.

Laserowe usuwanie owłosienia – za pomocą lasera można zlikwidować ciemne i mocne włosy. Ważne jest to, aby skóra osoby poddającej się zabiegowi była jasna. Laser powoduje termiczne lub mechaniczne uszkodzenie mieszków włosowych. Nie przeprowadzono badań oceniających bezpieczeństwo wykonania tego zabiegu u kobiety ciężarnej. Większość pracowników służby zdrowia zaleca unikanie depilacji laserowej w czasie ciąży, ze względu na brak dokumentacji naukowej na temat jej wpływu na płód. Ponadto ta forma usuwania owłosienia powoduje dość intensywne wrażenia bólowe. W trakcie ciąży próg odczuwania bólu znacznie się obniża i zabieg ten mógłby być bardzo nieprzyjemny.

Depilatory w kremie – w ich składzie znajdują się substancje aktywne, takie jak pochodne kwasu tioglikolowego czy pochodne siarczków. Ich działanie powoduje rozpuszczenie łodygi włosa. Nie ma dowodów naukowych wskazujących, że stosowanie kremów do depilacji w trakcie ciąży jest szkodliwe, ale nie ma również badań sugerujących, że zabieg taki będzie bezpieczny. Lepiej unikać tego rodzaju depilacji, gdyż jej działanie oparte jest na składnikach chemicznych, które dodatkowo mogą podrażnić skórę.

Pomimo tego, że w trakcie ciąży golenie za pomocą zwykłej maszynki jest trudniejsze, jest to najtańsza i najbezpieczniejsza metoda. Po zabiegu depilacji stosuj balsamy silnie nawilżające i łagodzące skórę. Dzięki temu będzie ona miękka i elastyczna.

Następny artykuł: Dbanie o nogi podczas ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze