Trwa ładowanie...

Refleksologia stóp podczas ciąży

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 02.11.2015 11:44
Refleksologia stóp podczas ciąży
Refleksologia stóp podczas ciąży (Grafika / Shutterstock)

Refleksologia stóp jest skuteczną i bezpieczną metodą terapii w czasie ciąży, zapewniającą doskonałe wsparcie dla matki i dziecka. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów znajdujących się na stopach, zwanych refleksami. Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała. Refleksologia jako nauka zajmuje się zasadami pracy tych refleksów i oferuje wiedzę niezbędną do rozpoznania przyczyn ich nadwrażliwości. O tym, na ile skuteczna jest refleksologia, rozmawiamy z Edytą Filipowicz, refleksologiem.

spis treści

1. Dlaczego w czasie ciąży warto korzystać z zabiegów refleksologii?

Ciąża to niewątpliwie niesamowity i magiczny okres w życiu każdej kobiety. To także czas wielu ekscytujących zmian zachodzących w jej całym organizmie. Zabiegi refleksologii są niezwykle ważne w czasie ciąży, ponieważ mają wpływ zarówno na mamę, jak i dziecko. Zabieg jest bardzo relaksujący i uspokajający przed i po porodzie. Zmniejsza stres i niepokój, które mogą powstać w tym okresie, co pomaga zmniejszyć dyskomfort wszelkich dolegliwości, powstających zazwyczaj podczas ciąży.

Z miesiąca na miesiąc maleństwo rośnie, a brzuch powiększa się, przez co narządy wewnętrzne mają coraz mniej miejsca i coraz trudniej jest im prawidłowo funkcjonować. Poprzez uciski na nie możemy odbierać nieprzyjemne sygnały ze strony organizmu. Refleksologia pomaga złagodzić lub zapobiec dolegliwościom związanym z tymi dysfunkcjami i doprowadzić do równowagi. Kobieta, która czuje się zrelaksowana i szczęśliwa w okresie ciąży, przekazuje dziecku spokój i pełnię życia już od samego początku.

2. W jakich przypadkach może pomóc refleksologia?

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Zabieg intensywnie pobudza układ krążenia, który odpowiada za dotlenienie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz układ limfatyczny, który działa oczyszczająco. Pomaga zwalczać takie dolegliwości w ciąży, jak:

  • Obrzęki stóp i kostek - będące skutkiem ucisku płodu na żyły i naczynia, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Już po pierwszym zabiegu stopy stają się lekkie i mniej opuchnięte. Buty robią się luźne.
  • Zgaga, niestrawność - będąca często wynikiem ucisku na żołądek. Po zabiegu następuje uczucie dużej ulgi.
  • Zmęczenie i niepokój, huśtawka nastrojów. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży odczuwany jest znaczny spadek energii. Wzrost hormonów powoduje huśtawkę nastrojów.
  • Zabieg równoważy hormony, co skutkuje dopływem pozytywnej energii i sił witalnych oraz pozwala odzyskać równowagę psychiczną.
  • Cukrzyca ciążowa - po zabiegu obniża się i utrzymuje poziom cukru we krwi.
  • Naczynka, żylaki - zabieg intensywnie poprawia krążenie, poprawiając funkcjonowanie żył.
  • Zaparcia - praca na refleksach jelit reguluje pracę tego organu, dzięki czemu poprawia perystaltykę jelit i wydalanie.
  • Poprawa jakości snu.
  • Zmniejszenie i wyrównanie ciśnienia tętniczego.
  • Rwa kulszowa.

    3. Czy refleksologia ma również wpływ na wygląd zewnętrzny?

Jak najbardziej jest to zabieg, którego działanie przekłada się na dobry wygląd. Poprzez intensywne dotlenienie skóry lepiej znosi ona rozciąganie i przeciążenia. Równoważenie hormonów wpływa na zapobieganie rozstępom. Poprzez zmniejszenie opuchlizn kobiety czują się mniej ociężałe i przez to bardziej aktywne. Dobre samopoczucie i relaks gwarantowane przez zabieg powodują, że przyszła mama do końca ciąży czuje się atrakcyjna i piękna. Terapia nie tylko zapewnia dobry wygląd w ciąży, ale również przygotowuje skórę do szybkiej regeneracji po porodzie, dzięki czemu mamy szybko wracają do formy.

4. Jak przebiega taki zabieg?

Zabieg jest wykonywany w pozycji leżącej, a pod koniec ciąży siedzącej. Na początku terapeuta stara się pacjentkę rozluźnić i zrelaksować. Służą temu techniki relaksacji, którymi rozpoczynamy zabieg. Następnie terapeuta opracowuje każdą stopę, skupiając uwagę na zablokowanych punktach. Zabieg kończy przyjemny delikatny masaż stóp z użyciem olejku.

5. Kiedy można rozpocząć zabiegi i jak często na nie przychodzić?

Regularne zabiegi wykonywane w czasie ciąży są idealnym sposobem na utrzymanie równowagi i harmonii w tym wyjątkowym w życiu kobiety momencie. Zaleca się, aby rozpocząć zabiegi refleksologii od trzeciego miesiąca ciąży, gdy łożysko jest w pełni umiejscowione w macicy. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości, jak nudności, wymioty lub bóle głowy, zabiegi refleksologii są zalecane wcześniej, już od drugiego miesiąca ciąży. Zabiegi zalecam jeden raz w tygodniu. Sesja trwa 45 min.

Refleksolog Edyta Filipowicz

Następny artykuł: Swędzenie skóry w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze