Trwa ładowanie...

Pielęgnacja kobiet w ciąży

Avatar placeholder
24.04.2017 21:57
Pielęgnacja kobiet w ciąży
Pielęgnacja kobiet w ciąży

Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży nie pozostają bez wpływu na wygląd kobiety. Zmienia się nie tylko figura przyszłej mamy, ale i poszczególne partie jej ciała. Niektóre zmiany, na przykład zwiększenie bujności włosów lub powiększenie rozmiaru piersi, są mile widziane przez ciężarne. Inne niespodzianki – trądzik lub przebarwienia skóry – nie wzbudzają już entuzjazmu. Jak dbać o ciało w ciąży, by przez całe dziewięć miesięcy wyglądać i czuć się atrakcyjnie?

spis treści

1. Zmiany skórne u ciężarnych

W czasie ciąży na skórze kobiety mogą pojawić się liczne przebarwienia. Typowe są brązowawe lub żółtawe zaciemnienia wokół oczu, na czole, policzkach i mostku nosa. Są to

objawy ostudy – przypadłości skórnej wywołanej wpływem progesteronu i estrogenu na komórki melaniny w skórze. Aby nie dopuścić do wyraźnego przebarwienia skóry, należy unikać intensywnego nasłonecznienia. Zmiany pigmentacji skóry zaczynają znikać po porodzie, gdy poziom hormonów wraca do wartości sprzed ciąży.

Wiele ciężarnych kobiet doświadcza również trądziku. Po zajściu w ciążę zmiany trądzikowe mogą znacznie nasilać się, dlatego nie warto zwlekać z konsultacją z dermatologiem. Należy jednak poinformować lekarza o ciąży, niektóre leki na trądzik mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Aby oczyścić zatkane pory, warto stosować łagodne peelingi na bazie owsianki. Intensywnie działające scruby lub maści złuszczające skórę nie są dobrze tolerowane przez wrażliwą skórę ciężarnych, ich działanie jest bowiem zbyt silne.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

W okresie ciąży należy przygotować się także na zwiększenie pigmentacji skóry na sutkach i brodawkach. Ciemniejsze mogą być również piegi i pieprzyki. Po porodzie skóra z czasem odzyskuje jaśniejszy odcień.

Podczas szóstego i siódmego miesiąca ciąży ponad 90% kobiet zauważa na skórze rozstępy. Są one spowodowane rozciąganiem głębiej położonych warstw skóry i objawiają się różowymi lub fioletowymi pręgami na brzuchu, piersiach oraz udach. Z czasem linie bledną, a na ciele kobiety widoczne są jedynie srebrne kreski.

Wiele ciężarnych kobiet dostrzega także jasnobrązową linię biegnącą od pępka do kości łonowej. Tak zwana linea nigra jest wynikiem zmian hormonalnych i znika kilka tygodni po porodzie.

2. Jak dbać o skórę w ciąży?

Właściwa pielęgnacja skóry w czasie ciąży jest kluczowa, by po urodzeniu dziecka bez większego problemu wrócić do formy. Podstawą pielęgnacji jest oczyszczanie skóry łagodnymi płynami do mycia. Zwykłe mydło jest niewskazane dla ciężarnych, gdyż usuwa ochronną warstwę naturalnych olejków. Należy zadbać również o nawilżenie skóry preparatem zawierającym filtry przeciwsłoneczne. Jeśli ciężarna ma skłonności do zmian trądzikowych, w pierwszym trymestrze ciąży czeka ją nasilenie trądziku. Wypryski warto leczyć bezpiecznie za pomocą maści z kwasem glikolowym lub oczarem.

Nie ma powodu, dla którego przyszła mama musiałaby rezygnować z makijażu. Dyskretny make-up podkreśla walory urody i dodaje pewności siebie. Należy jednak zachować umiar, ponieważ w przypadku ciężarnych podejście „mniej znaczy więcej” to więcej niż puste słowa. Kobiety w ciąży wyglądają najlepiej po wyrównaniu kolorytu skóry i zamaskowaniu niedoskonałości podkładem oraz korektorem. Wystarczy podkreślić oczy, musnąć rzęsy maskarą i uzupełnić look błyszczykiem lub kremową pomadką. Wyszukany makijaż tylko odwraca uwagę od naturalnego piękna przyszłej mamy, dlatego warto postawić na prostotę.

3. Jakich substancji nie stosować do pielęgnacji skóry w ciąży?

W czasie ciąży kobieta powinna dbać o skórę, ale nie wszystkie produkty przeznaczone do jej pielęgnacji są wskazane dla przyszłej mamy. Niektóre kosmetyki zawierają bowiem substancje, które mogą być szkodliwe dla płodu. Dobrym tego przykładem są retinoidy, substancje znajdujące się w kremach zwalczających oznaki starzenia, które zmniejszają zmarszczki i poprawiają koloryt skóry. Retinoidy to rodzaj witaminy A, która przyspiesza podziały komórkowe i zapobiega rozpadowi kolagenu. Mimo iż nie ma silnych dowodów na szkodliwy wpływ retinoidów na płód, zaleca się niestosowanie ich w ciąży i podczas karmienia piersią.

Przyszła mama nie powinna sięgać również po kosmetyki zawierające kwas salicylowy. Ten łagodny kwas znalazł zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń skóry, w tym trądziku, dlatego wchodzi w skład wielu płynów oczyszczających skórę i toników.

Jeśli spodziewasz się dziecka i zdałaś sobie sprawę z tego, że nieświadomie stosowałaś kosmetyki z potencjalnie groźnymi substancjami, nie wpadaj w panikę. Odstaw dany preparat i zastąp go innym, w pełni bezpiecznym.

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży pomaga zachować atrakcyjny wygląd i poprawić samopoczucie przyszłej mamy. Warto poświęcić kilka minut każdego dnia na zabiegi pielęgnacyjne, by mimo dolegliwości ciążowych czuć się pięknie.

Następny artykuł: Refleksologia stóp podczas ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze