Jak nie dopuścić do pojawienia się rozstępów?

Rozstępy pojawiają się, kiedy skóra rozciąga się zbyt szybko, a jej włókna kolagenowe nie nadążają za tym, nie radzą sobie z tym procesem. Bardzo często dolegliwość ta dotyka kobiety w ciąży.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Aby rozstępy w ciąży nie pojawiły się, warto nie jeść za dwoje – apetyt kobiety w ciąży powiększa się w różnych jej momentach i normalne jest, że jej waga się zwiększa.

Polecane wideo:

Mitem jest zaś przekonanie, że przyszła mama powinna w tym czasie spożywać dużo pokarmów. Owszem, potrzeba jej więcej kalorii, aby dziecko było dobrze odżywione i rozwijało się prawidłowo, ale powinny one pochodzić ze zdrowego pożywienia, a nie z tłustego lub przetworzonego.

Podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży kobieta zwykle zyskuje 1-2 kg, w środkowych miesiącach ciąży 300-400 g tygodniowo, a w ostatnich miesiącach normalne jest przybieranie 1-3 kg każdego miesiąca. Najważniejsze jest, aby utrzymać prawidłową masę ciała w ciąży – to znaczy nie przytyć więcej niż 12 kg.

Warto zadbać o zdrowie skóry – im bardziej jest ona zadbana i odżywiona od środka, tym mniej jest narażona na wystąpienie rozstępów. Kluczem do tego jest dobrze zbilansowana, dostosowana do potrzeb kobiety dieta.

Dieta w ciąży powinna być pełna warzyw i owoców, jak najbardziej kolorowa, aby dostarczała przyszłej matce wszelkich potrzebnych składników. Ważne są witaminy A i E. Szczególnie istotny jest też cynk, ponieważ to on wykorzystywany jest w syntezie włókien kolagenowych w skórze.

Należy pić dużo wody – przynajmniej 8 szklanek dziennie. Woda pomaga utrzymać ciało zdrowszym, a skóra w ciąży będzie dzięki temu bardziej elastyczna.

Kilka razy w tygodniu warto wykonywać masaż skóry – można zrobić go w domu za pomocą szorstkiej gąbki czy rękawicy. Będąc pod prysznicem, kobieta powinna intensywnie masować biodra, uda i pośladki, łagodniej zaś brzuch, a podczas pocierania piersi omijać okolice brodawki.

Na zakończenie ciało należy polewać naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą. Masaż może pomóc nie tylko zapobiegać rozstępom na pośladkach czy piersiach, ale także poprawia cyrkulację krwi i stymuluje wzrost komórek, co przy działaniach przeciw rozstępom jest bardzo ważne.

Nie wolno zapominać o ćwiczeniach fizycznych – jeśli ciąża nie jest zagrożona lub nie ma innych przeciwskazań, warto wykonywać te dopuszczane w określonym trymestrze ciąży.

Należy również codziennie nawilżać obficie skórę – warto rozpocząć pielęgnację skóry w ciąży kosmetykami już od pierwszego trymestru i smarować ją po porodzie. Takie specyfiki pomogą utrzymać sprężystość i elastyczność skóry oraz odżywią ją.

Różne witaminy (szczególnie A i E) i oleje używane do tworzenia tych preparatów mają na celu zwiększyć produkcję kolagenu i pomóc zachować skórę całą i zdrową, mimo nadmiernego rozciągania.

Korzystać warto także ze specjalnych kremów i balsamów do walki z rozstępami – wiele firm wprowadziło na rynek kosmetyki przeznaczone specjalnie właśnie dla ciężarnych, które można bezpiecznie stosować już od początku ciąży.

Krem na rozstępy powinno się nakładać delikatnie na piersiach, omijając brodawki, wcierać zaś intensywniej w biodra, pośladki i uda. Polecane jest też wykonywanie peelingu, dzięki któremu skóra łatwiej wchłonie preparat.

Warto dodać, że wiele kobiet wykorzystuje zwykłą oliwkę, by zapobiec rozstępom w ciąży, i wiele z nich jest zadowolonych z jej działania.

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy kobieta używa oliwki czy specjalnego preparatu, najważniejsza jest systematyczność. Najlepsze efekty daje smarowanie skóry kosmetykami dwa razy dziennie.

Pielęgnacja skóry po porodzie

Ważne jest, aby po porodzie również pielęgnować skórę, ponieważ gwałtowna utrata wagi również może także przyczynić się do powstania rozstępów. Poza tym skóra piersi nadal poddawana jest wtedy rozciąganiu, także w czasie karmienia piersią.

Właściwa pielęgnacja piersi pomoże w utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Warto też zarówno podczas ciąży, jak i po niej zainwestować w odpowiedni stanik – pomoże on odciążyć skórę piersi i zapobiec rozstępom na piersiach.

Jeśli pomimo podjętych działań rozstępy w ciąży pojawią się, nie trzeba popadać w rozpacz. Z czasem bowiem zmiany zblakną, staną się srebrnymi liniami i będą mniej widoczne.

Małgorzata Kamińska, 11 miesięcy temu

Bibliografia

  • Wood I. Zadbana skóra, KDC, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7404-815-6
  • Lindemann O., Ortemberg A., Ciąża i poród naturalny, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10962-9
  • Bień A. Opieka nad kobietą ciężarną, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3649-7
  • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9

Piersi i brzuch w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Piersi i brzuch w ciąży
Piersi i brzuch w ciąży

Pięlęgnowanie biustu w ciąży

Pięlęgnowanie biustu w ciąży

W trakcie ciąży twoje piersi będą poddawane licznym zmianom. Z reguły to właśnie zmiany w obrębie biustu są pierwszym objawem ciąży. Bardzo często kobiety w pierwszych miesiącach ciąży...

Piersi i brzuch w ciąży

Problem z rozstępami w ciąży - wygląd, zapobieganie, likwidacja

uwidaczniają się w późniejszych etapach ciąży jako lekko czerwone linie, czasem jednak mogą być nawet purpurowe. Najczęściej występują w dolnej części brzucha (...) jest, aby zająć się nimi jak tylko się pojawią. Problem...

Piersi i brzuch w ciąży

Rozstępy na piersiach - sprawdź, jak się ich pozbyć

Rozstępy na piersiach - sprawdź, jak się ich pozbyć

Rozstępy na piersiach to bardzo częsta, ale niechciana pamiątka z okresu ciąży lub dojrzewania. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak skutecznie (...) - przyczyny powstawania Rozstępy na piersiach bardzo często pojawiają się w okresie...

Piersi i brzuch w ciąży

Sutki w ciąży

Jednymi z pierwszych zmian w obrębie ciała, zauważalnych przez kobietę w ciąży, są zmiany w obrębie piersi i sutków. Piersi znacznie się powiększają (...) nie powinnaś się nimi martwić, gdyż każda z...

Piersi i brzuch w ciąży

Dowiedz się, co wpływa na twój biust

Dowiedz się, co wpływa na twój biust

piersiowych u kobiet. Dochodzi wówczas do pęcznienia piersi i stwardnienia sutków. Ciąża W trakcie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian (...) , z kolei w innych dniach staje się mało...

Piersi i brzuch w ciąży

Biustonosz ciążowy

Piękne i zdrowe piersi to ważna rzecz dla każdej kobiety. Szczególnie w okresie, gdy kobieta zachodzi w ciążę. W tym czasie organizm przechodzi (...) wiedzieć o zmianach w piersi? W okresie ciąży...

Piersi i brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w trakcie ciąży?

Ciąża to okres, podczas którego dochodzi do gwałtownego rozciągania skóry w okolicach takich jak brzuch, uda i piersi. Z tego powodu partie (...) nadmiernie rozciąganych partii skóry, takich jak brzuch...

Piersi i brzuch w ciąży

Rozstępy na piersiach w ciąży

Rozstępy na piersiach w ciąży to zmartwienie niejednej przyszłej mamy. Powiększający się w ciąży biust powoduje, że na skórze piersi zaczynają (...) powstawać cienkie, różowe lub czerwonawe prążki. Ciąża...

Piersi i brzuch w ciąży

Pielęgnacja biustu w ciąży

Pielęgnacja biustu w ciąży

W trakcie ciąży twoje piersi będą poddawane licznym zmianom. Z reguły to właśnie zmiany w obrębie biustu są pierwszym objawem ciąży (...) . Bardzo często kobiety w pierwszych miesiącach ciąży...