Składniki mineralne, które twoje włosy pokochają
Wiele kobiet skarżących się na problemy z włosami skupia się jedynie na ich zewnętrznej pielęgnacji. Stosują liczne maski, szampony i odżywki, jednak nie zawsze okazują się one skuteczne. Tymczasem prawdziwą poprawę kondycji włosów może nam zapewnić ich odżywienie od wewnątrz, czyli dostarczenie organizmowi odpowiednich składników mineralnych w postaci zrównoważonej diety lub właściwej suplementacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych mam, które często miewają problemy z kondycją swoich włosów. W ich wypadku suplementacja najważniejszych składników mineralnych jest kluczowa. Przy ich wyborze koniecznie należy jednak sprawdzić, czy są bezpieczne dla kobiet karmiących piersią.
1. Krzem
Krzem jest budulcem skóry, włosów i paznokci. Jego niedobory w organizmie powodują wypadanie włosów, ich zwiększoną łamliwość oraz nadmierne rozdwajanie się końcówek. Składnik ten znajdziemy w produktach zbożowych, otrębach i takich ziołach jak skrzyp polny czy pokrzywa. Możemy także go dostarczać pod postacią suplementów diety. Odpowiednia dawka krzemu poprawia ogólną kondycję włosów – stają się one mocniejsze, błyszczące, bardziej elastyczne, a przez to mniej podatne na rozdwajanie i łamanie.
Bardzo dobrym, choć mało znanym źródłem krzemu jest również bambus - roślina pochodząca z Azji. Jego młode pędy zawierają ok. 75 proc. krzemu, czyli znacznie więcej niż inne źródła tego składnika mineralnego. Dzięki temu suplementy diety oparte właśnie na wyciągu z bambusa są świetnym rozwiązaniem na problemy z włosami. Będą z nich zadowolone również młode mamy, ponieważ jego suplementacja nie wpływa na poziom krzemu w pokarmie.
2. Cynk
Cynk odgrywa bardzo ważną rolę dla całego organizmu, a jego niedobory mogą skutkować pogorszeniem stanu włosów oraz spowolnieniem ich wzrostu. Częstym objawem jest również zwiększone przetłuszczanie się skóry głowy. Warto wiedzieć, że pierwiastek ten jest słabo wchłanialny przez nasz organizm, dlatego ciężko dostarczyć go jedynie dietą i wiele osób potrzebuje jego suplementacji. Regularne dostarczanie cynku ma wiele zalet – przyspiesza wzrost włosów, wygładza je i sprawia, że są bardziej błyszczące. Pierwiastek ten pozwala także na wyregulowanie wydzielania sebum przez skórę głowy.
3. Żelazo
Żelazo bierze czynny udział w budowie i wzroście włosa. W przypadku jego niedoborów to na nich najszybciej odbija się brak tego pierwiastka. Najczęstszymi skutkami zbyt małej ilości żelaza jest osłabienie włosów, ich wypadanie, szorstkość oraz bardzo powolny wzrost, dlatego zmiana diety i wprowadzenie do niej produktów bogatych w ten składnik (np. tofu, warzywa strączkowe, brukselka, brokuły czy szpinak) to świetne rozwiązanie dla każdej kobiety, której zależy na szybszym zapuszczeniu włosów oraz poprawie ich wyglądu.
4. Miedź
To kolejny pierwiastek wpływający na stan naszych włosów. Jego niedobory osłabiają włosy i pozbawiają je sprężystości, przez co wyglądają na bardziej zniszczone, matowe. W skrajnych sytuacjach mogą pojawić się na nich nawet przebarwienia lub pojedyncze siwiejące pasma. Zbyt mała ilość miedzi ma też wpływ na zaburzenia gospodarki żelazem, co w konsekwencji dodatkowo odbija się na wyglądzie włosów. Głównymi źródłami tego składnika są zarodki, otręby, orzechy oraz wątróbka. Miedź warto suplementować szczególnie wtedy, gdy zauważymy problemy z elastycznością włosów i ich odpornością na urazy mechaniczne.
5. Magnez
Niedobór magnezu rzadko jest wiązany z pogorszeniem kondycji włosów. Tymczasem pierwiastek ten bierze udział m.in. w produkcji białek, z których są one zbudowane. W efekcie pojawiają się liczne problemy, takie jak wypadanie włosów i rozdwajanie końcówek. Mogą również stać się słabe i kruche, a przez to podatne na złamania i urazy mechaniczne. Magnez znajdziemy w gorzkiej czekoladzie, kakao, migdałach, kaszach, warzywach strączkowych i orzechach. O dodatkowej suplementacji powinny pomyśleć osoby narażone na stres lub spożywające duże ilości kawy i herbaty.
6. Selen
Pierwiastek ten jest naturalnym antyutleniaczem opóźniającym proces starzenia się. Ma duży wpływ na odpowiednią kondycję naszej skóry, paznokci oraz włosów. Jego niedobory mogą objawiać się łamliwością włosów i rozdwajaniem się końcówek. Niestety nawet dobrze zbilansowana dieta może nie wystarczyć do zapewnienia jego właściwego poziomu w organizmie, dlatego w sytuacji pogorszenia stanu włosów zalecana jest jego suplementacja.
7. Jod
Niedobory jodu mogą być dotkliwe dla każdego, kto nie włącza go do diety w sposób naturalny. Braki dotykają jednak w szczególności kobiet karmiących piersią, które mają dużo wyższe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Niedobory odbijają się nie tylko na stanie włosów i skóry głowy, ale też na innych organach naszego organizmu, głównie tarczycy. Jod z powodzeniem dostarczymy w postaci suplementów diety, które pomogą w zachowaniu zdrowia i dbałości o piękne włosy.
Włosy bardzo szybko reagują na niedobory składników mineralnych w diecie, ponieważ organizm w pierwszej kolejności pobiera poszczególne pierwiastki do najważniejszych procesów, dlatego tak istotne jest zadbanie o to, aby dostarczać je w odpowiednich ilościach. Często zmiana diety nie jest wystarczająca do tego, aby w widoczny sposób poprawić kondycję włosów. Dotyczy to w szczególności młodych mam, które w tym szczególnym okresie mają dużo większe zapotrzebowanie na wiele z nich. W takich sytuacjach warto wspomagać się złożonymi suplementami diety, które dzięki swojemu bogatemu składowi pozwolą odbudować kondycję włosów, a przy tym są bezpieczne nawet w okresie karmienia piersią.