Trwa ładowanie...

Wysypka w ciąży

Avatar placeholder
08.04.2017 22:57
Wysypka w ciąży
Wysypka w ciąży

Wysypka w ciąży jest dolegliwością pojawiającą się u większości ciężarnych. Schorze nia skórne spowodowane są zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy, ułatwiającymi zdrowy rozwój dziecka, czyli przede wszystkim rozciąganiem się skóry i zaburzeniami hormonalnymi. Wysypki nie stanowią zagrożenia ani dla zdrowia matki, ani dziecka, jednak mogą okazać się dokuczliwe i powodować rozdrażnienie ciężarnej. Podczas ciąży na ciele kobiety pojawić się może wiele rodzajów wysypek, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystyką.

spis treści

1. Zmiany skórne w ciąży

Schorzenia skórne są częstym następstwem zajścia w ciążę. Wiele rodzajów tych dolegliwości jest normalną oznaką zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy i nie powinno być mylonych z wysypką lub chorobami skórnymi. Są to przede wszystkim:

  • melasma – brązowe, wyraźnie zaznaczone zmiany skórne występujące na twarzy, najczęściej na policzkach i na czole;
  • ciemnienie sutków i zewnętrznych narządów płciowych;
  • ciemnienie znamion na skórze;
  • linea nigra – „czarna linia” pojawiająca się na brzuchu i biegnąca od pępka w dół;
  • rozstępy ciążowe - czerwone linie lub pasma, które mogą pojawić się na brzuchu podczas ciąży lub na piersiach po karmieniu piersią, które następnie zmieniają się w białawe, gładkie ślady na skórze;
  • żylaki – obrzęk żył pojawiający się na nogach;
  • zwiększenie ilości włókniaków starczych – niewielkich, niegroźnych wyrostków skóry pojawiających się przede wszystkim na szyi, lecz mogących występować również na innych częściach ciała;
  • intensywniejszy niż zwykle trądzik.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Wszystkie wymienione powyżej zmiany skórne są naturalnym następstwem ciąży i nie powinny być powodem do zmartwień przyszłej mamy. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do źródła dolegliwości, należy skontaktować się z lekarzem.

2. Rodzaje wysypek w ciąży

Swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka ciężarnych jest najczęściej występującą formą wysypek pojawiających się na skórze podczas ciąży. Schorzenie dotyka jednej ciężarnej na sto. Wysypka przybiera formę grudek pojawiających się w okolicach rozstępów na brzuchu i charakteryzuje się uporczywym swędzeniem. Zmiany skórne mogą przenieść się również na ręce i pośladki, jednak nigdy nie pojawiają się na twarzy. Objawy schorzenia można zaobserwować najczęściej po 34 tygodniu ciąży i znikają po porodzie. Wysypka może pojawić się na skórze również w czasie kolejnej ciąży. Swędzenia można się pozbyć za pomocą stosowanych miejscowo kortykosteroidów. Leki kortykosteroidowe używane doustnie, np. prednizolon, również przynoszą natychmiastową ulgę. Choroba powoduje zmiany skórne u ciężarnej, jednak jest nieszkodliwa dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka.

Świerzbiączka w ciąży objawia się występowaniem swędzących, zaczerwienionych miejsc na skórze. Przeważnie wysypka pojawia się w górnej części tułowia, a także na ramionach i nogach, natomiast rzadko występuje na pośladkach. Podobnie jak swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka ciężarnych, świerzbiączka pojawia się w okolicach rozstępów. Wysypkę można zauważyć w drugim trymestrze i ostatnim tygodniu ciąży. Często po porodzie zmiany skórne rozprzestrzeniają się na powierzchni całego ciała, jednak w ciągu trzech tygodni znikają. Skutecznym sposobem na pozbycie się świerzbiączki jest stosowanie leków przeciwhistaminowych.

Zobacz także:

Zaburzenia hormonalne w ciąży mogą wywołać grudkowe zapalenie skóry. Schorzenie najczęściej wywołane jest podwyższonym poziomem gonadotropin i obniżonym poziomem kortyzolu i estrogenu. Jest to dość częsta choroba skóry występująca podczas ciąży – dotyka jednej ciężarnej kobiety na 300. Do charakterystycznych objawów schorzenia zaliczamy intensywnie swędzące, czerwone krostki, często pokryte skorupą. Nie można określić dokładnego okresu ciąży, w którym rozwija się grudkowe zapalenie skóry – występuje w każdym trymestrze, aż do narodzin dziecka. Schorzenie nie jest szkodliwe ani dla matki, ani dla dziecka, a jego objawy można złagodzić dużymi dawkami kortykosteroidów.

Kolejny rodzaj wysypki, nazywany liszajcem opryszczkowatym, jest rzadkim schorzeniem skóry wśród kobiet ciężarnych. Cechą charakterystyczną dolegliwości jest pojawienie się na skórze grupy pęcherzy ropnych formujących się w spiralny kształt. Pęcherze znikają po kilku dniach, jednak na brzegu miejsca objętego zmianami skórnymi natychmiast zaczynają formować się nowe grudki. W miarę rozwoju choroby objawy skórne nasilają się. Liszajcowi opryszczkowatemu często towarzyszą dreszcze, gorączka, wymioty, luźny stolec, wypadanie włosów i bóle stawów, a także swędzenie i pieczenie. Najczęściej choroba rozwija się w pachwinach, pod pachami i w zgięciach łokci i kolan. Schorzenie może przypominać płytkie owrzodzenia, gdy dotyka błony śluzowej jamy ustnej i narządów płciowych. Choroba rozwija się najczęściej w czasie ostatniego trymestru ciąży i znika po porodzie, często pozostawiając blizny na skórze. Przyjmowanie hormonu adrenokortykotropowego, który zwiększa produkcję steroidów w organizmie i kortyzonu jest skuteczną metodą leczenia choroby.

Ostatnią z chorób skóry dotykających kobiet w ciąży jest swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych. Schorzenie to jest podobne do świerzbiączki i do trądziku steroidowego. W większości przypadków dotyka ono górnych partii ciała przyszłej mamy.

Następny artykuł: Zmiany skórne w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze