Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kremy na cellulit w ciąży

Kremy na cellulit w ciąży
Kremy na cellulit w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian takich jak powiększenie piersi czy brzucha. Jednak mało która z kobiet wie o tym, że w w wyniku burzy hormonów, w tym czasie znacznie nasila się widoczność cellulitu. Zastanawiasz się co zrobić, aby zredukować ten defekt skórny w taki sposób, aby nie zagrażać zdrowiu twojego dziecka?

spis treści

1. Czym spowodowany jest cellulit?

Cellulit to lipodystrofia tkanki, która wyglądem przypomina budowę skórki pomarańczy. Zmiany mogą być łagodne – wtedy są dopiero widoczne po uchwyceniu fałd skóry. Mogą też one być zaawansowane. Wtedy są one widoczne bez konieczności uchwycenia fałdu skóry. Cellulit dotyczy głównie okolic takich jak uda, pośladki, a niekiedy nawet okolice brzucha.

W trakcie ciąży dochodzi do nadmiernego przyrostu wagi, w efekcie powiększają się złogi tłuszczu i cellulit jest znacznie bardziej widoczny. Głównymi czynnikami powodującymi cellulit są:

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"
  • nieodpowiednia dieta
  • brak aktywności fizycznej
  • geny
  • ciąża

Niezależnie od przyczyny cellulitu, pewne jest to, że dolegliwości te dotykają częściej kobiet aniżeli mężczyzn.

2. W jaki sposób zwalczyć cellulit w ciąży?

Na rynku istnieje wiele balsamów i kremów anty-cellulitowych. Najczęściej są to preparaty przeznaczone do stosowania kilka razy dziennie. Ceny tych specyfików bardzo się wahają, ale każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W składzie kremów anty-cellulitowych znajdują się z reguły aktywne wyciągi roślinne.

Wydaje się, że kosmetyk przeciw cellulitowy jest skuteczną i bezpieczną formą zwalczania cellulitu w ciąży. Jednak składniki aktywne takie jak metyloksantyny nie są uważane za bezpieczne w czasie ciąży. Są to związki kofeiny, które mają zdolność do przenikania do krwiobiegu. Wprawdzie niewiadomy jest ich wpływ na płód, ale lepiej być przezornym i unikać narażenia na ekspozycję na te substancje.

Istnieją badania sugerujące związek kofeiny i zwiększonego ryzyka poronienia. Badania te dotyczą jej spożycia w ilości 100mg na dobę. Jedna filiżanka kawy zawiera zwykle 120mg kofeiny. Z tego względu lepiej unikać kremów przeciwko cellulitowi, zawierających kofeinę. Stosowanie takiego preparatu kilka razy dziennie może dostarczyć do krwiobiegu taką ilość kofeiny, że mogłaby ona stanowić zagrożenie dla zdrowia płodu.

Zamiast tego lepiej zdrowo się odżywiać i regularnie stosować umiarkowane ćwiczenia fizyczne takie jak pływanie czy jazda na rowerze stacjonarnym.

W trakcie ciąży nie wskazane jest stosowanie kremów redukujących cellulit. Regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta sprawią, że defekt ten ulegnie znacznej redukcji i będzie znacznie mniej widoczny.

Następny artykuł: Peeling w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze