Trwa ładowanie...

Test ciążowy online

Avatar placeholder
Marta Bednarska 02.10.2020 15:30
Test ciążowy online
Test ciążowy online (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Zatrzymanie miesiączki, bolesność i obrzęk piersi, zaparcia czy częste oddawanie moczu to jedne z objawów wskazujących na ciążę. Nie mniej jednak mogą one wynikać także z innych przyczyn. Jeżeli kobieta podejrzewa ciążę, może odpowiedzieć sobie na niżej wymienione pytania w teście ciążowym online, które mogą pomóc w interpretacji obecnego stanu fizycznego kobiety.

spis treści

1. Czy spóźnia Ci się okres?

TAK - Jeżeli krwawienie miesiączkowe nie pojawi się w terminie, nie oznacza to od razu ciąży. Miesiączka pojawia się od 10 do 16 dnia od owulacji. W fazie folikularnej dochodzi do dojrzewania pęcherzyka, który zawiera komórkę jajową. Czas trwania fazy folikularnej odpowiada za długość całego cyklu menstruacyjnego. Owulacja może niekiedy rozpocząć się później niż powinna, bowiem sam organizm decyduje czy dany moment odpowiedni jest na zapłodnienie komórki jajowej. Czynniki zaburzające długość cyklu menstruacyjnego to np. stres, infekcja lub bardzo duży wysiłek fizyczny. Czasami opóźnienie owulacji wynika z czynników patologicznych w organizmie czy zmian hormonalnych. Późniejszy czas rozpoczęcia owulacji powoduje wydłużenie cyklu i pojawienie się w późniejszym czasie krwawienia miesiączkowego.

NIE – W trakcie ciąży mogą pojawić się krwawienia z dróg rodnych. Nie są to typowe krwawienia miesiączkowe, bardziej plamienia czy zabrudzenia. Większość kobiet właśnie myli takie plamienia z okresem. Wynikają one z zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy i są to tzw. krwawienia implantacyjne. Dlatego też, brak zaprzestania krwawienia nie wyklucza ciąży.

2. Czy masz nudności i wymioty?

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

TAK - Bardzo ważne jest czas kiedy pojawiają się nudności i wymioty. W przypadku ciąży takie objawy mają miejsce w 6-8 tygodniu od zapłodnienia i ustępują pod koniec ostatniego trymestru ciąży. Gdy nudności i wymioty pojawią się w przed krwawieniem miesiączkowym lub kilka dni po nim, to najprawdopodobniej nie wskazują one na ciążę, bowiem przyczyn nudności i wymiotów może być wiele, m.in. stres, zatrucie pokarmowe, stosowanie niektórych leków czy infekcja wirusowa.

NIE - Jeżeli nie występują takie objawy, a pojawiają się inne symptomy, mogące wskazywać ciążę, nie może to wykluczać ciąży. U niektórych kobiet takie dolegliwości w trakcie ciąży przebiegają w sposób mało nasilony lub nie występują wcale.

3. Czy częściej musisz oddawać mocz?

TAK - W przebiegu ciąży powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy, powodując częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Wpływ mają na to także zwiększone wydzielanie hormonów w ciąży – estrogenów i progesteronu. Istnieje jednak wiele innych przyczyn mogących wpływać na częstsze oddawanie moczu, np. infekcje układu moczowego, stres czy zimno, kiedy to produkowana jest większa ilość wody na skutek nasilonego metabolizmu w organizmie.

NIE – Częstsze oddawanie moczu pojawia się dopiero po kilku tygodniach od zapłodnienia, gdy następuje silne i szybkie powiększanie się macicy uciskającej na pęcherz. Dlatego też brak częstego oddawania moczu nie wyklucza wczesnej fazy ciąży.

4. Czy odczuwasz ból i obrzęk piersi?

TAK - Pojawiający się obrzęk oraz bolesność piersi może wskazywać na ciążę. Takie objawy w trakcie ciąży wynikają z wydzielania hormonów ciążowych przez przysadkę, jajniki i łożysko, m.in. progesteron, estrogeny, które przygotowują gruczoły piersiowe do produkcji mleka. Ból i obrzęk piersi są także jest jednym z symptomów nadchodzącej miesiączki. Mogą one niekiedy pojawić się w pierwszej połowie cyklu, jak i w drugiej. Wtedy też wynikają one z zaburzonej gospodarki hormonalnej.

NIE - Wrażliwość piersi u kobiet w ciąży, bolesność oraz obrzęk piersi, pojawiają się po pewnym czasie od zapłodnienia. Nasilenie tych symptomów różni się także u ciężarnych, a także u niektórych mogą nie być odczuwane. Brak objawów ze strony piersi nie musi oznaczać, że kobieta na pewno nie jest w ciąży.

5. Czy masz huśtawki nastroju lub odczuwasz zmęczenie i drażliwość?

TAK - Zmiany nastroju, ciągłe zmęczenie czy drażliwość to typowe zachowania dla większości kobiet ciężarnych. Towarzyszą im także brak łaknienia lub wzmożony apetyt. Często jednak takie zmiany w zachowaniu mogą być związane z innymi czynnikami, szczególnie stresogennymi. Mogą być reakcją np. na przykre doznania osobiste, problemy w życiu osobistym czy zawodowym.

NIE - U części kobiet w ciąży nie pojawiają się ani huśtawki nastroju, ani zachcianki, dlatego ich brak wcale nie oznacza, że nie jesteś w ciąży.

6. Czy masz utrzymujący się stan podgorączkowy (czyli temperaturę około 37 stopni C)?

TAK - W przypadku, gdy stan podgorączkowy utrzymuje się i towarzyszy mu zatrzymanie miesiączki, może to wskazywać na wczesną ciążę. Pojawiający się stan podgorączkowy jest to jednak też niecharakterystyczny sumptom różnego rodzaju chorób, infekcji i stanów zapalnych w organizmie.

NIE – U niektórych kobiet ciężarnych podwyższenie temperatury ciała nie jest zbyt duże, dlatego też często nie odczuwają one objawów stanu podgorączkowego. Brak stanu podgorączkowego nie może wykluczać zajścia w ciążę.

7. Czy masz ostatnio zaparcia?

TAK - Jeżeli występują problemy z oddawaniem stolca może to wskazywać na ciąże, ponieważ zaparcia to jedne z podstawowych dolegliwości w trakcie ciąży. Spowodowane są one wtedy zwiększoną objętością krwi krążącej oraz zmniejszoną perystaltyką jelita. Są one wynikiem hamowania skurczów mięśni gładkich jelita oraz naczyń krwionośnych. Jednak, zaparcia mogą wynikać z wielu innych czynników, np. nieprawidłowego odżywiania się, siedzącego trybu życia i zbyt małej aktywności fizycznej.

NIE – Zaparcia pojawiają się, gdy stężenie progesteronu jest na tyle wysokie, aby mógł on wywołać swoje działanie na mięśnie gładkie jelit i spowolnić ich pracę. Dlatego też zwykle zaparcia pojawiają się dopiero od trzeciego miesiąca ciąży.

8. Czy używałaś środków antykoncepcyjnych?

TAK - Jeżeli stosowane były środki antykoncepcyjne to jest duże prawdopodobieństwo, iż nie doszło do zapłodnienia. Nie mniej jednak nie wszystkie środki antykoncepcyjne dają 100% zabezpieczenie.

NIE - W przypadku braku stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji zajście w ciążę jest bardzo możliwe, bowiem ok. 85% przypadków współżycia kobiet (w wieku rozrodczym) z partnerem bez zabezpieczenia kończy się ciążą. Ważny jest także dzień cyklu menstruacyjnego. W najbardziej płodnym dniu, tj. owulacji, prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej wynosi, aż 30%.

Gdy większość wymienionych objawów pojawia się, to mogą one wskazywać na ciążę, ale ciężko jest całkowicie ją potwierdzić lub wykluczyć. W przypadku, gdy jest brak typowych symptomów ciąży, nie wyklucza to ciąży, bowiem ciąża to stan indywidualny dla każdej kobiety i może przebiegać u każdej w inny sposób. Aby stwierdzić lub wykluczyć ciążę znanych jest kilka metod. Można wykonać test ciążowy w domu. Obecnie w aptece dostępne są różne testy ciążowe, które badają próbkę moczu na zawartość hormonów. Można także wykonać badanie krwi w laboratorium. Test na próbce krwi może być wykonany nawet na 5 dni przez spodziewanym terminem miesiączki. Natomiast testy ciążowe wykorzystujące próbkę moczu w tym czasie mogą dawać fałszywie negatywne wyniki. Niezależnie od powyższego, gdy u kobiety pojawią się podejrzenia co do zajścia w ciążę lub wątpliwości co do skuteczności testów ciążowych dostępnych w aptece, należy udać się do lekarza ginekologa, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań potwierdzi lub wykluczy ciążę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze