Trwa ładowanie...

Dziwne symptomy, które mogą świadczyć o ciąży

 Sylwia Stachura
06.09.2021 15:42
Dziwne symptomy, które mogą świadczyć o ciąży
Dziwne symptomy, które mogą świadczyć o ciąży (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Poranne mdłości i brak okresu to jasne sygnały, że zostaniesz mamą. Istnieje jednak wiele innych, dziwnych objawów, które pojawiają się w pierwszym etapie ciąży. Nie słyszałaś o nich? Młode mamy rzadko opowiadają o niezbyt przyjemnych aspektach oczekiwania na narodziny dziecka, a lekarze traktują wiele symptomów jako normalne i nie przywiązują do nich wagi. Sprawdź, na co powinnaś być przygotowana. Oto 27 dziwnych symptomów, które mogą oznaczać ciążę.

spis treści

1. Lepka wydzielina z pochwy

Biała lub jasnożółta wydzielina o klejącej konsystencji może pojawiać się przez cały okres ciąży. Podejrzanie wyglądający śluz to wynik szalejących hormonów oraz zwiększenia przepływu krwi w pochwie. Musisz się do tego przyzwyczaić, a w torebce nosić opakowanie chusteczek do higieny intymnej, aby zawsze czuć się świeżo.

Co powinno cię zaniepokoić? Jeśli zauważysz, że wydzielina ma nieprzyjemny zapach, żółto-zielony kolor, a w okolicach intymnych pojawia się swędzenie lub pieczenie, skontaktuj się z ginekologiem. Takie objawy mogą świadczyć o infekcji.

Test ciążowy polega na ocenie obecności hormonu betaHCG. Klasycznie są dwa typu testów: jakościowy - tzw. paskowy z moczu, i Ilościowy - z surowicy krwi. Test jakościowy najlepiej wykonać gdy zdecydowanie opóźnia się miesiączka, np. jeśli cykle są co 28 dni, dobrze wykonać taki test w 30-35 dniu cyklu. Testy jakościowe można zrobić w laboratorium nieco wcześniej.

2. Opuchlizna

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Nie możesz wcisnąć na palec obrączki, dżinsy zrobiły się za ciasne, a ulubione buty za małe? Większość kobiet doświadcza opuchlizny i obrzęków dopiero w późniejszym okresie ciąży, ale część pań już od pierwszych dni czuje się „opuchnięta”. Zatrzymanie wody w organizmie to powszechna dolegliwość ciężarnych.

Bez obaw – po porodzie wszystko powinno wrócić do normy. Do tego czasu musisz zaopatrzyć się w wygodne i luźne ubrania oraz nowe, większe buty (niektórym kobietom stopa „rośnie” aż o 10 mm, co odpowiada jednemu rozmiarowi).

3. Wypryski

Wypryski na twarzy mogą okazać się objawem ciąży
Wypryski na twarzy mogą okazać się objawem ciąży

Zauważyłaś, że często wyskakują ci pryszcze, a cera wygląda na zmęczoną i poszarzałą? Wypryski mogą świadczyć o zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie po zapłodnieniu. Stosuj delikatne kosmetyki i ogranicz makijaż, aby nie obciążać dodatkowo skóry.

4. Wzdęcia

Niestety, gazy i uczucie wzdętego brzucha to codzienność ciężarnych. Winę za to ponosi progesteron, który jest niezwykle ważny dla rozwoju płodu, ale przy okazji negatywnie działa na twoje jelita. Co możesz zrobić, by uniknąć wzdęć? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, co jesz. Brokuły, brukselka, kapusta, kukurydza, kalafior, cebula to produkty, które zwiększają wydzielanie gazów. Spróbuj ograniczyć ich spożycie, a jeśli problem nie ustąpi, porozmawiaj z lekarzem.

5. Zatkany nos

Masz wrażenie, że ciągle jesteś przeziębiona i musisz wycierać nos kilkanaście razy dziennie? Być może czas kupić test ciążowy, bo wiele kobiet na początku ciąży skarży się na gorsze samopoczucie. Hormony sprawiają, że błony śluzowe nosa i jamy ustnej stają się suche i podrażnione, czego wynikiem jest katar. Kup nawilżające krople do nosa i staraj się jak najwięcej pić, by nawilżyć śluzówkę.

6. Chrapanie

Nigdy wcześniej nie chrapałaś, a teraz w nocy wydajesz z siebie dźwięki jak twój dziadek? Po raz kolejny możesz winić opuchnięte błony śluzowe i zatkany nos – musisz oddychać przez usta i stąd chrapanie.

Jak sobie radzić z chrapaniem? Przed pójściem do łóżka użyj kropli do nosa i zamontuj w sypialni nawilżacz powietrza. Staraj się spać na boku albo zainwestuj w poduszkę dla ciężarnych, która przyda ci się w najbliższych miesiącach.

7. Nadmierne pocenie

Na zewnątrz wcale nie jest tak gorąco, a ty pocisz się nie tylko pod pachami, ale też na nogach, plecach i brzuchu? Twój metabolizm po zapłodnieniu pracuje na wyższych obrotach niż zwykle, przez co produkujesz więcej ciepła. Pot to naturalna reakcja organizmu, który wytwarza go po to, by się schłodzić.

Jeśli ciągle ci gorąco i nadmiernie się pocisz, wybieraj ubrania z naturalnych tkanin i ubieraj się warstwowo.

8. Nadmierne wydzielanie śliny

Pewnie nawet nie przypuszczałaś, że nietypowe objawy ciąży obejmują nawet zwiększone wydzielanie śliny. Nie do końca wiadomo, dlaczego ślinianki pracują intensywniej w pierwszych tygodniach ciąży, ale wiele kobiet doświadcza wtedy ślinotoku.

Jak sobie radzić ze zwiększoną ilością śliny? Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wypluwanie nadmiaru z ust, ale możesz też spróbować ograniczyć ilość skrobi w diecie oraz pić wodę z sokiem z cytryny.

9. Krwawienie dziąseł

Co wspólnego mają objawy ciąży ze stanem dziąseł? Okazuje się, że krwawienie w jamie ustnej może być wynikiem zmian hormonalnych. Do dziąseł napływa więcej krwi, przez co stają się one podrażnione i spuchnięte.

Jak pomóc krwawiącym dziąsłom? Na początek zamień szczoteczkę na taką o miękkim włosiu. Jeśli dolegliwości nie ustają, wybierz się do stomatologa. Lekarz powie ci, jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej w ciąży.

10. Zmiana głosu

Zdarza się, że kobietom w ciąży znacznie zmienia się głos
Zdarza się, że kobietom w ciąży znacznie zmienia się głos

Masz chrypkę, a ton głosu obniżył się o kilka oktaw? Nie martw się – to kolejny dziwny objaw ciąży. Za opuchnięcie strun głosowych odpowiada progesteron i estrogen, przez co brzmisz inaczej niż zwykle. Po urodzeniu dziecka twój głos powinien wrócić do normy.

11. Ból brzucha i problemy z trawieniem

Niezależnie od tego, co jesz i pijesz, wciąż masz problemy żołądkowe? Niestrawność i bóle brzucha to wczesne objawy ciąży, które mogą zdradzać, że niedługo zostaniesz mamą. Jeśli dodasz do tego poranne mdłości oraz awersję do niektórych produktów spożywczych, masz cały zestaw pierwszych symptomów ciąży.

12. Zmęczenie

Czujesz się znużona nawet po 10 godzinach snu? Po zapłodnieniu w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian i tworzą się nowe komórki, dlatego możesz czuć się wyczerpana. Staraj się wysypiać, rób sobie drzemki i zmień dietę na taką, która da ci więcej energii.

13. Wahania nastroju

Często słyszymy o tym, że hormony rządzą kobiecym nastrojem. W ciąży częściej można doświadczyć nagłych zmian samopoczucia – od nadmiernej tkliwości do nieuzasadnionej złości. Jeśli w ostatnim czasie częściej odczuwasz huśtawki nastrojów, być może twoja rodzina wkrótce się powiększy.

14. Nadwrażliwość piersi

Ból piersi wcale nie musi oznaczać ciąży. Zwiększona wrażliwość często pojawia się przed okresem – to typowa dolegliwość kobiet cierpiących na PMS. Ale może to być też jeden z pierwszych objawów ciąży, zwłaszcza jeśli czujesz nieprzyjemne dolegliwości w okolicach sutków. Na początku ciąży zmienia się też wygląd piersi – mogą powiększyć się nawet o dwa rozmiary.

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży [8 zdjęć]

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej

zobacz galerię

15. Zmiana koloru skóry

Pewnie słyszałaś o tym, że kobiety w ciąży promienieją i wyglądają lepiej niż zwykle. To prawda – wiele kobiet zauważa poprawę w wyglądzie skóry. Należy jednak pamiętać również o mniej pozytywnych zmianach. W ciele ciężarnej produkowane są większe ilości melaniny, dlatego cera staje się ciemniejsza (zwłaszcza nos, czoło i policzki). Schorzenie to nosi nazwę ostudy i dotyczy bardzo wielu kobiet w ciąży.

16. Lepszy stan włosów

Ucieszyłaś się, bo włosy nareszcie przestały wypadać? Poprawa kondycji włosów to bardzo często zasługa zajścia w ciążę, a raczej hormonów, które rządzą w tym czasie kobiecym ciałem. W ciąży włosy stają się grubsze i jest ich więcej, ponieważ wzrasta poziom estrogenów. Po porodzie możesz jednak doświadczyć nadmiernego wypadania, co wynika ze spadku poziomu hormonów.

17. Niezdarność

Wszystko leci ci z rąk i ciągle się potykasz? Być może chwilowa niezdarność to coś więcej niż niewyspanie. W czasie ciąży dochodzi do zatrzymania wody w organizmie oraz rozluźnienia stawów, stąd większa skłonność do małych incydentów. Jeśli poza niezdarnością zauważyłaś u siebie inne objawy, o których piszemy, sprawdź, czy nie jesteś w ciąży.

18. Wyostrzony węch

Kobiety w ciąży zwykle mają wyostrzony węch
Kobiety w ciąży zwykle mają wyostrzony węch

Jak rozpoznać ciążę? Jednym z sygnałów może być zwiększona wrażliwość na zapachy. Wzrost poziomu estrogenu sprawia, że twój nos intensywniej odczuwa wszelkie aromaty. Z tego powodu masz nudności – wiele zapachów, które wcześniej były neutralne, sprawia, że robi ci się niedobrze.

19. Metaliczny posmak w ustach

Czujesz metaliczny posmak w ustach? To również może świadczyć o tym, że jesteś w ciąży. W pierwszym trymestrze twoje zmysły przechodzą prawdziwą rewolucję. Przez to możesz doświadczyć wielu nowych doznań, jednak nie wszystkie są przyjemne. Preferencje twoich kubków smakowych mogą się diametralnie zmienić, a ty będziesz mieć ochotę na produkty, za którymi do tej pory nie przepadałaś.

20. Kłopoty z koncentracją

Rozkojarzenie i problemy z pamięcią to częste dolegliwości w czasie ciąży, które noszą nazwę pregnezji. I chociaż naukowcy nie są zgodni co do tego, czy mózg kobiety w ciąży się zmienia, to wiele przyszłych mam skarży się na pogorszenie kondycji umysłowej. Stres, nadmiar obowiązków oraz zmiany hormonalne sprawiają, że możesz być rozkojarzona, czuć się nieswojo i mieć trudności ze skupieniem uwagi.

21. Zadyszka

Nie możesz złapać oddechu? Problemy z oddychaniem pojawiają się zwykle w późniejszej fazie ciąży, ale już na początku możesz zauważyć, że twój oddech jest płytki i przyspieszony, a zwyczajne wejście po schodach sprawia, że brakuje ci tchu. Zwiększone zapotrzebowanie na tlen to zasługa rozwijającego się płodu.

22. Krwawienie z nosa

Wiele kobiet na początku ciąży doświadcza krwawienia z nosa. Zwiększony przepływ krwi sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają i mogą ulegać uszkodzeniom. Sporadyczne przypadki krwawienia z nosa nie powinny cię martwić. Objawy mogą się nasilać przy alergiach, infekcjach zatok, przeziębieniach. Jeśli jednak krwotoki występują często i są intensywne, powinnaś skonsultować to z lekarzem.

23. Bezsenność

Brakuje ci energii i jesteś bardzo zmęczona, a w nocy i tak masz problemy z zaśnięciem? Być może jesteś w ciąży, ponieważ takie dolegliwości są typowe dla pierwszego trymestru.

Jeśli twoje domysły się potwierdzą, powinnaś zgłosić problemy ze snem lekarzowi. Większość leków na bezsenność jest zakazana dla ciężarnych, dlatego specjalista pomoże ci wybrać inne metody walki z tym problemem.

Możesz spróbować naturalnych metod ułatwiających zasypianie – naparu z melisy, ciepłej kąpieli oraz aromaterapii z wykorzystaniem olejku lawendowego.

24. Żylaki

Zauważyłaś na nogach ciemnofioletowe żylaki? To może być znak, że jesteś w ciąży, ponieważ właśnie w tym okresie często dochodzi do powiększenia i obrzęków żył, zwłaszcza na nogach.

25. Wahania libido

Szalejące hormony bardzo szybko mogą dać ci do zrozumienia, że wkrótce zostaniesz mamą. Jednym z wczesnych objawów są wahania libido. Każda kobieta może reagować inaczej na pojawienia się nowego życia – niektóre mają większą ochotę na seks, a inne całkowicie tracą zainteresowanie zbliżeniami. Warto wiedzieć, że jeśli doszło do zapłodnienia, prawdopodobnie odczujesz spadek lub wzrost libido.

26. Wrażliwość na kolory

To jeden z najdziwniejszych symptomów świadczących o tym, że zostaniesz mamą, ale wcale nie tak rzadki, jak mogłoby się wydawać. W tym czasie zmienia się węch i smak, ale możesz też zauważyć zmiany dotyczące wzroku. Część kobiet potwierdza, że po zajściu w ciążę patrzenie na niektóre kolory wywoływało u nich nudności albo... złość.

27. Infekcje grzybicze pochwy

Możesz się zdziwić, ale wiele kobiet kilka tygodni po zapłodnieniu obserwuje infekcje grzybicze pochwy. To częsta dolegliwość w pierwszym trymestrze, dlatego zwróć uwagę na uporczywy świąd oraz serowate upławy. Może się okazać, że kandydoza będzie pierwszym objawem ciąży.

Więcej na temat nietypowych objawów ciąży przeczytasz w artykule: Pochwa w ciąży.

Następny artykuł: Symptomy ciąży bliźniaczej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze