Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Piersi i brzuch w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 14:20
Piersi i brzuch w ciąży
Piersi i brzuch w ciąży

Okres ciąży to czas rewolucji hormonalnej. Zmiany zachodzące w ciele kobiety dotyczą głównie brzucha i piersi. Skóra pod wpływem wzrostu dziecka rozciąga się i napina. U niektórych mam, szczególnie tych genetycznie obciążonych, pojawiają się rozstępy. Hormony powodują również wysuszenie skóry oraz zmniejszenie jej elastyczności. Dość często można się spotkać z różnego rodzaju przebarwieniami. Dlatego warto zadbać o nią już dzisiaj. Nawilżona i ujędrniona skóra piersi i brzucha o wiele lepiej i szybciej poradzi sobie z zachodzącymi wewnątrz ciała przemianami i po porodzie powróci do kondycji sprzed ciąży.

spis treści

1. Piersi w ciąży

Piersi w czasie ciąży zmieniają swój kształt i wielkość. W tym miejscu, podobnie jak na brzuchu, skóra mocno się rozciąga. Specjalne kremy do pielęgnacji biustu przeciwdziałają rozstępom, wzmacniają skórę i zapobiegają nadmiernemu wiotczeniu. Do mycia należy używać delikatnego mydła w płynie. Myjemy biust ruchami kolistymi, a potem dokładnie osuszamy. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań, w trakcie mycia pod prysznicem warto masować piersi naprzemiennie raz ciepłym, raz chłodnym strumieniem wody, kolistymi ruchami, by pobudzić krążenie.

Podstawą, która pomoże utrzymać piersi w dobrej formie jest również, a może przede wszystkim – odpowiednio dobrany biustonosz. Idealnie, gdy nie tylko podtrzymuje piersi i nadaje im piękny kształt, ale także chroni skórę przed rozciągnięciem i utratą jędrności. Biustonosz taki powinien mieć odpowiednio duże miseczki, które nie spłaszczają piersi. Nie warto kupować biustonosza na zapas, lepiej zmieniać bieliznę wraz z powiększającymi się piersiami. Lepiej unikać bielizny rosnącej razem z biustem. Elastyczne biustonosze nie zapewniają właściwego podtrzymania.

2. Pielęgnacja brzucha w ciąży

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Przez kilka pierwszych miesięcy brzuch będzie niewidoczny. Potem, około piątego miesiąca ciąży, zacznie się zaokrąglać. Na kształt brzucha nie mamy wpływu. Jeśli kobieta ćwiczyła przed ciążą, mięśnie brzucha poradzą sobie z utrzymaniem ciężaru. W przypadku, gdy większość czasu przyszła mama spędzała biernie, brzuszek może się rozlewać na boki.

Gdy macica robi się coraz większa, skóra na brzuchu również rozciąga się. Mogą się wówczas pojawić na niej rozstępy. Narzeka na nie osiem na dziesięć przyszłych mam. Na to, czy się pojawią, główny wpływ mają geny oraz nadmierny przyrost wagi w ciąży i słaba elastyczność skóry. Na geny nie mamy wpływu, możemy jednak zadbać o to, by nie przytyć i regularnie wmasowywać preparaty przeciw rozstępom.

Skuteczną profilaktyką w zapobieganiu powstawaniu rozstępów są również masaże skóry i gimnastyka. Raz w tygodniu warto zrobić peeling, pamiętając o bardzo delikatnym wymasowaniu skóry na brzuchu i piersiach. Usunie on martwe komórki naskórka, wygładzi ciało i sprawi, że kosmetyki będą wchłaniały się znacznie szybciej.

Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy sprawić, że mięśnie brzucha i piersi będą bardziej elastyczne. Zanim kobieta zacznie ćwiczyć, powinna upewnić się, czy lekarz prowadzący ciążę nie ma obiekcji. Warto również zadbać o to, by trening nie był zbyt forsowny. Ćwiczenia należy wykonywać powoli.

Następny artykuł: Biustonosz ciążowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze