Trwa ładowanie...

Ile trwa ciąża?

Avatar placeholder
11.08.2021 21:28
Ile trwa ciąża?
Ile trwa ciąża? (123rf)

Umownie twierdzi się, że ciąża trwa dziesięć miesięcy księżycowych, z czego każdy trwa 28 dni. Oznacza to, że kobieta chodzi w ciąży około 9 miesięcy kalendarzowych, co przeliczyć można na 280 dni. Początkiem ciąży – również umownie – jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jest to tzw. reguła Naegelego.

spis treści

1. Trzy trymestry ciąży

Ciąża jest okresem trwającym od momentu zapłodnienia lub implantacji zarodka w jamie macicy do porodu.

Ponad dziewięciomiesięczny okres ciąży dzieli się na trzy trymestry, które są głównymi etapami rozwoju płodu. Trymestry różnią się nieznacznie długością. Pierwszy obejmuje 13 początkowych tygodni. Jest to czas, kiedy tworzą się główne narządy i organy dziecka.

Początek drugiego trymestru to 14 tydzień ciąży. W tym okresie czujemy się najlepiej. Mija większość dolegliwości ciążowych. Trzeci trymestr, zaczynający się w 18 tygodniu ciąży, to finiszowa prosta. Twój organizm przygotowuje się do urodzenia dziecka, które nadal rośnie i przybiera na wadze.

2. Czas trwania ciąży

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Ciąża pojawia się w miniaturowym wymiarze, gdy mikroskopijne jajeczko łączy się z pojedynczym plemnikiem. Aby doszło do takiego spotkania, zarówno jajeczko, jak i plemnik muszą przebyć niezwykłą i trudną drogę.

Gdy jednak uda im się pokonać wszystkie przeszkody, połączenie prowadzi do powstania nowej komórki, która zawiera materiał genetyczny obojga rodziców. Tak powstaje nowe życie. Niektóre kobiety intuicyjnie wiedzą, że zaszły w ciążę i potrafią z dokładnością co do jednego dnia podać dzień zapłodnienia.

Ile trwa ciąża? Czas trwania ciąży jest różny w zależności od tego, czy liczony jest od dnia zapłodnienia czy też od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ile dni trwa ciąża? U człowieka, liczona od dnia zapłodnienia, trwa 266 dni, czyli 38. tygodni lub 9,5 miesiąca księżycowego.

Jednak w związku z tym, że u ponad połowy kobiet nie jest znana dokładna data zapłodnienia - określając termin porodu uwzględnia się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Czas trwania ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest dłuższy i wynosi około 280 dni, co odpowiada 40. tygodniom lub 10. miesiącom księżycowym. Oczywiście, zakładając, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni.

Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Dolegliwości w ciąży mogą mocno utrudnić funkcjonowanie. Wiele z nich to naturalne objawy wynikające

przeczytaj artykuł

3. Jak obliczyć termin porodu?

Określenie dokładnego terminu porodu jest bardzo ważne dla zdrowia matki i dziecka. Pozwala przyszłej mamie na odpowiednie przygotowanie się do przyjścia dziecka na świat oraz zapobiega wystąpieniu niepotrzebnych zagrożeń, związanych z przedwcześnie wywołanym lub porodem po czasie.

Większość, bo aż połowa kobiet, nie rodzi jednak dokładnie w wyznaczonym terminie porodu, który może nastąpić nieco wcześniej: 8-10 dni przed planowanym terminem lub nieco później: 8-10 dni po planowanym terminie.

Ustalenie terminu porodumożna określić na podstawie:

  • Pierwszego dnia ostatniej miesiączki - reguła Naegelego;
  • Dnia zapłodnienia;
  • Dnia wzrostu podstawowej temperatury ciała;
  • Daty wystąpienia pierwszych ruchów płodu;
  • Wysokości dna macicy;
  • Badania USG. Jest to najbardziej dokładna forma określania terminu porodu. Badanie USG powinno być przeprowadzone między 10. a 13. tygodniem ciąży, by być najbardziej wiarygodne.

Reguła Naegelego określa termin porodu na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ma ona zastosowanie w przypadku, jeśli masz 28-dniowe cykle i znasz datę pierwszego dnia ostatniego cyklu. Wzór reguły Naegelego brzmi: Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Warto pamiętać, że nie są to ścisłe wyliczenia. Tylko zaledwie 5% dzieci przychodzi na świat w terminie. Niezależnie od terminu porodu, ciąża zakończy się i tak w dniu, kiedy przyjdzie na to czas i dziecko będzie gotowe.

Następny artykuł: Rozwój płodu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze