Trwa ładowanie...

3 miesiąc ciąży

Avatar placeholder
03.04.2019 09:46
3 miesiąc ciąży
3 miesiąc ciąży (123rf)

Trzeci miesiąc ciąży niesie ze sobą ostatnie tygodnie męczących dolegliwości: nudności, wymiotów, senności, zgagi czy bólów głowy. Pod koniec tego miesiąca kobieta zaczyna wyraźnie odczuwać poprawę samopoczucia. Jej organizm już zaadaptował się do zmian. W trzecim miesiącu ciąży przyszła mama może usłyszeć bicie serca swojego dziecka i na ekranie komputera podczas pierwszego badania USG zobaczyć, jak wygląda maluszek. Na tym etapie ciąży płód rozwija się bardzo szybko i coraz bardziej zaczyna nabierać dziecięcych proporcji.

spis treści

1. Rozwój dziecka w trzecim miesiącu ciąży

W trzecim miesiącu ciąży kończy się faza zarodkowa lub inaczej embrionalna i zaczyna się okres płodowy. Dziecko staje się coraz bardziej aktywne i przejawia już indywidualne cechy w wyglądzie i zachowaniu. Plecy płodu częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada na brzuch.

Doskonalą się zewnętrzne części narządu płciowego. Grubieje skóra i mięśnie. Na skórze wyrasta meszek płodowy – lanugo. Powstają wszystkie części narządu wzroku: rogówka, soczewka i siatkówka. Tworzą się powieki, które jeszcze przez następne trzy miesiące pozostaną zamknięte.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Na dłoniach i stopach dziecka pojawiają się zawiązki paznokci. Maluch bardzo przybiera na wadze. Jego twarz ma już proporcje dziecięce. Kończą się formować płuca i trzustka, a także elementy narządu słuchowego. Pęcherzyk żółciowy produkuje żółć, a szpik kostny stopniowo podejmuje funkcję krwiotwórczą. Tworzą się mięśnie umożliwiające pracę jelit.

Pod koniec trzeciego miesiąca ciąży dziecko osiąga około 7,5 cm wzrostu i wagę 14 gramów. Powstaje otwór odbytu, zawiązki zębów oraz gruczoły ślinowe. Rozwijają się struny głosowe, pojawiają się wargi. Żebra i kręgi ulegają intensywnemu kostnieniu, a nerki produkują już mocz wydalany do płynu owodniowego.

Cewa nerwowa wypełnia się komórkami nerwowymi. U dziecka doskonali się zmysł dotyku, np. powieka pod wpływem dotknięcia zaciska się. Maluch balansuje w macicy, porusza już kończynami, przeciąga się, ziewa, a nawet marszczy brwi. Dziecko zaczyna połykać wody płodowe.

Pojawiają się pierwsze nieregularne ruchy klatki piersiowej oraz odruch ssania. Zasadnicze części mózgu są już ukształtowane. Tworzy się nerw węchowy i podstawowe receptory powonienia. Dziecko potrafi już zamykać dłoń i używa do tego kciuka. Pod koniec tego miesiąca ciąży przysadka mózgowa płodu zaczyna produkować hormony.

2. Dolegliwości ciążowe trzeciego miesiąca

Trzeci miesiąc ciąży to czas, w którym kobieta zauważa u siebie pierwsze zmiany sylwetki i powiększenie piersi. Brzuszek zaczyna się już powoli zaokrąglać. Trzeci miesiąc ciąży – ostatni miesiąc pierwszego trymestru – można podzielić na dwie części. Pierwsza przebiega jeszcze pod znakiem dolegliwości: nudności, zgagi, bólów głowy, senności, zaparć, krwawień z nosa itp. Druga część trzeciego miesiąca upływa znacznie lepiej, bo dolegliwości zaczynają stopniowo ustępować, a kobieta czuje poprawę samopoczucia.

Między jedenastym a czternastym tygodniem ciąży wykonywane jest pierwsze badanie USG. Kobieta układa się na kozetce obok aparatu ultrasonograficznego. Lekarz wprowadza do pochwy cienką, podłużną sondę. Na tym etapie ciąży płód jest jeszcze zbyt mały, by móc go oglądać przez powłoki brzucha. Głowica dopochwowa USG znajduje się kilka centymetrów od dziecka, dzięki czemu jest ono dobrze widoczne na ekranie monitora.

Badanie USG umożliwia sprawdzenie stopnia ruchliwości płodu i bicia jego serca, rozpoznanie ewentualnych wad wrodzonych, określenie wieku ciąży i przewidywanego terminu porodu oraz zdiagnozowanie ilości dzieci w łonie. W razie niejasności w rozwoju płodu lekarz może zlecić wykonanie badań prenatalnych.

3. Rady dla kobiet w trzecim miesiącu ciąży

W trzecim miesiącu ciąży mogą dokuczać częste bóle głowy. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. By złagodzić ból głowy warto często odpoczywać, unikać stresujących sytuacji i stosować techniki relaksacyjne. Męczące mogą być również krwawienia z nosa. Śluzówka nosa jest obrzmiała, przekrwiona i delikatna z powodu wzrostu estrogenów i progesteronu we krwi. Pomóc może nawilżacz powietrza oraz stosowanie kropli do nosa z roztworem soli morskiej. Jeśli wystąpi krwawienie, należy pochylić się do przodu w pozycji siedzącej i przez pięć minut uciskać nozdrza palcami.

Inne dolegliwości trzeciego miesiąca ciąży to skurcze łydek, bóle nóg oraz zaparcia. Kurcze łydek wiążą się z niedoborem magnezu i potasu. Warto powstrzymać się od picia kawy i herbaty, gdyż napoje te utrudniają ich wchłanianie. Bóle nóg w ciąży mogą sugerować kłopoty z żylakami, dlatego należy unikać długiego siedzenia lub stania i starać się wypoczywać z nogami lekko uniesionymi do góry.

Problemy z zaparciami wynikają natomiast ze zwolnionej perystaltyki jelit. By ułatwić wypróżnianie się, pij dużo płynów, unikaj słodyczy i spożywaj produkty bogate w błonnik. Odpowiednia dieta w ciąży to klucz do dobrego samopoczucia.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Joanna Krocz

Następny artykuł: 4 miesiąc ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze