Trwa ładowanie...

2 miesiąc ciąży

Avatar placeholder
03.04.2019 09:04
2 miesiąc ciąży
2 miesiąc ciąży (123rf)

Drugi miesiąc ciąży rozpoczyna się pięć tygodni po ostatnim krwawieniu miesiączkowym. To zwykle w tym miesiącu ciąży kobieta najczęściej dowiaduje się, że zostanie mamą. Test ciążowy i badanie USG u ginekologa bezbłędnie wskazują na rozwój nowego życia. Na początku drugiego miesiąca ciąży zarodek zbudowany jest zaledwie z trzech warstw komórek odpowiedzialnych za rozwój innych narządów. Ma tylko 2-3 mm długości i wygląda jak mały rogalik.

spis treści

1. Rozwój dziecka w drugim miesiącu ciąży

Na początku szóstego tygodnia zarodek przypomina mały rogalik lub kijankę. W budowie dziecka można już wyróżnić główkę, która stanowi największą część ciała. Pojawiają się zawiązki kończyn, które stale się wydłużają i dzielą na fragmenty – później dadzą one ramiona, przedramiona, dłonie, uda, podudzia i stopy. Serce dziecka bije już od jakichś dwóch tygodni. Można je zobaczyć podczas USG przezpochwowego. Jest już w pełni ukształtowane – składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór i bije około 60-70 uderzeń na minutę.

W drugim miesiącu ciąży intensywnie kształtuje się układ nerwowy dziecka: mózg i rdzeń kręgowy. Zaczynają się rozwijać narządy wewnętrzne, m.in. płuca, jelita, żołądek, wątroba, nerki i trzustka. Daje się wyróżnić od ośmiu do dziesięciu kręgów kręgosłupa. Tworzą się gruczoły wydzielania dokrewnego – tarczyca i nadnercza, które będą wydzielały hormony niezbędne do wzrostu dziecka w następnych miesiącach życia płodowego.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Powstają powieki, które na razie są stale zamknięte. Pod koniec drugiego miesiąca dziecko ma już około 2 cm długości i waży jakieś 10 gramów. Otoczone jest owodnią wypełnioną płynem owodniowym, w którym będzie przebywało do czasu narodzin.

2. Dolegliwości ciążowe drugiego miesiąca

Właśnie w drugim miesiącu ciąży najsilniej dają się we znaki ciążowe dolegliwości. Kobieta jest blada, senna. Ciągle czuje się zmęczona, pomimo poobiednich drzemek. W drugim miesiącu ciąży mogą nasilać się bóle głowy i poranne nudności. Kobieta staje się wyczulona na otaczające ją zapachy. Niektóre z nich mogą wywoływać wymioty. Z powodu działania hormonów pogarsza się wygląd cery, a piersi stają się obrzmiałe, bolesne i wrażliwe na dotyk.

Drugi miesiąc ciąży charakteryzuje się osłabieniem kobiety. W tym czasie potrzebuje ona dużo snu i odpoczynku. Dzięki relaksowi w ciągu dnia i wydłużonemu snu, organizm kobiety może przygotować się do zmian potrzebnych do utrzymania ciąży i rozwoju płodu.

Drugi miesiąc ciąży to także czas emocjonalnych wahań nastroju. Kobieta z łatwością popada w skrajności w skrajność, od płaczu do śmiechu. Momentalnie jest rozdrażniona i wybuchowa, by nagle złagodnieć i bez powodu zacząć szlochać.

Szalejąca burza hormonalna wpływa na stan psychiczny kobiety. Pod koniec drugiego miesiąca ciąży przyszłe mamy często dopada uczucie zwątpienia, niewiary w siebie, pesymizm i depresyjny nastrój.

3. Badania w drugim miesiącu ciąży

Rodzaj badaniaOpis badania
Morfologia krwiokreślenie grupy krwi i czynnika Rh
Cytologiamikroskopowe badanie wymazu z szyjki macicy
Badania na różyczkę i toksoplazmozębadanie obecności lub braku przeciwciał przeciw tym chorobom we krwi
Badanie ogólne moczusprawdzenie poziomu białka i cukru
AFPbadanie krwi w kierunku wad wrodzonych płodu
Badanie poziomu glukozy w surowicy krwirozpoznawanie cukrzycy w ciąży
Hbsbadanie krwi w kierunku żółtaczki typu B
HCVbadanie krwi w kierunku żółtaczki typu C
Analiza czystości pochwybadanie wydzieliny z dróg rodnych
WRbadanie w kierunku kiły

4. Rady dla kobiet w drugim miesiącu ciąży

W drugim miesiącu ciąży warto pić wodę i soki. Płyny wypłukują z organizmu toksyczne substancje, na które organizm reaguje wymiotami. Wodę należy pić małymi łykami pół godziny po zjedzeniu posiłku. Pamiętaj, by wypijać przynajmniej dwa litry płynów dziennie. Nie wolno również zapomnieć o zdrowej diecie. W codziennym menu powinny zagościć ziemniaki, ryż, pieczywo razowe, płatki zbożowe, kiełki pszenicy, banany.

Po przebudzeniu warto poleniuchować trochę w łóżku lub nawet zjeść w nim śniadanie. Nagłe zrywanie się nad ranem na równe nogi grozi zawrotami głowy i może nasilać poranne nudności.

Drugi miesiąc ciąży to także doskonały moment na to, by zadbać o ciało. Już od tego czasu należy stosować dobrej jakości balsam nawilżający do ciała lub specjalne preparaty do pielęgnacji biustu i pośladków. Warto też zakupić odpowiedni biustonosz – wygodny, miękki, nieuciskający, bez fiszbin. Odpowiednie przygotowanie do ciąży pozwoli cieszyć się urodą i zdrowiem przez cały czas jej trwania.

Joanna Krocz

Następny artykuł: 3 miesiąc ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze