Poród przed terminem
W większości przypadków przyczyną przedwczesnego porodu jest stres. Dlatego w ciąży powinnaś unikać nerwowych sytuacji. Stres sprawia, że we krwi wzrasta poziom adrenaliny. A ta może powodować skurcze macicy i szyjki macicy. To wszystko może wywołać przedwczesny poród.
Poród przed terminem to inaczej poród przedwczesny. Porodem przedwczesnym określa się narodziny dziecka, które następują między 22. i przed ukończonym 37. tygodniem ciąży, czyli przed upływem 259 dnia ciąży. Noworodek niedonoszony przychodzi na świat przed osiągnięciem dojrzałości, która umożliwiałaby mu samodzielne życie poza organizmem matki. Poród przed wyznaczonym terminem może zatem wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla maluszka, np. płuca dziecka mogą nieprawidłowo funkcjonować albo może brakować enzymów wątrobowych. Co przyczynia się do porodu przedwczesnego, jakie są jego objawy i jak mu przeciwdziałać?
1. Przyczyny porodu przedwczesnego
Wokół czynników, które mogą uprawdopodabniać ryzyko porodu przedwczesnego, narosło wiele kontrowersji, mitów i przekłamań. Co tak naprawdę może, a co na pewno nie wywoła porodu przedwczesnego? Na poród przed terminem w głównej mierze wpływa styl życia przyszłej mamy. Do przyczyn porodu przedwczesnego lekarze-położnicy zaliczają m.in.:
- ciążę mnogą;
- choroby kobiety – żółtaczka zakaźna, nadczynność tarczycy, anemia, choroby wirusowe, infekcje przebiegające z wysoką gorączką, nadciśnienie tętnicze i zakażenia dróg moczowo-płciowych mogą przyczyniać się do porodu przedwczesnego. Różnego rodzaju infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe mogą okazać się niebezpieczne nie tylko dla ciężarnej, ale i dla płodu. Dlatego kiedy zauważysz u siebie nieprzyjemną z zapachu wydzielinę z pochwy, a w czasie oddawania moczu poczujesz swędzenie lub pieczenie, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim ginekologiem;
- zmiany w macicy – wady anatomiczne macicy, mięśniaki oraz niewydolność szyjki macicy, np. niewydolność szyjkowo-cieśniowa uprawdopodabniają poród przed terminem;
- niekorzystne czynniki socjalno-bytowe – stres, ciężka praca fizyczna, palenie tytoniu i picie alkoholu przez ciężarną, niski status społeczno-ekonomiczny, zła dieta oraz wiek poniżej 20 i powyżej 35 lat w przypadku pierwszej ciąży mogą skutkować porodem przedwczesnym. Pamiętaj, żeby w czasie ciąży unikać konfliktów, relaksować się, znaleźć czas na odpoczynek i drzemkę. W czasie silnego stresu do organizmu kobiety uwalniane są znaczne porcje adrenaliny, która może wywołać skurcze macicy przed wyznaczonym terminem porodu;
- samoistne poronienia, wcześniej przebyty poród przedwczesny (jeśli pierwsze dziecko było wcześniakiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że drugi maluch też będzie wcześniakiem), urodzenie martwego płodu;
- patologie płodu – przedwczesne odklejenie łożyska, przedwczesne pękniecie błon płodowych, łożysko przodujące, zakażenie płynu owodniowego lub płodu, wielowodzie.
Niektóre kobiety martwią się, czy donoszą drugie dziecko w sytuacji, gdy karmią piersią pierwszego maluszka. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba przerywać karmienia. Kiedy jednak pojawią się jakieś komplikacje, lekarz może zalecić zaprzestanie karmienia, gdyż w czasie ssania piersi przez malca do krwiobiegu matki uwalniana jest oksytocyna – hormon odpowiedzialny za skurcze macicy. Nieprawdą jest jednak, jakoby praca przy komputerze, wysiłek fizyczny czy seks przyspieszał poród. Owszem, przesiadywanie przed monitorem może powodować bóle kręgosłupa i zmęczenie, ale nie wywołuje skurczów macicy. Podobnie jest w przypadku racjonalnie dozowanego wysiłku fizycznego. W ciąży możesz być nadal aktywna – chodzi o to jedynie, by uprawiać sport dla przyjemności, a nie wyczynowo. Zbyt intensywny wysiłek powoduje napięcie mięśni brzucha, obniżenie się przepony i macicy, co może w pewnym sensie wywoływać przedwczesne skurcze. Niektórzy twierdzą, że seks w ciąży zagraża dziecku i może prowadzić do przedwczesnego porodu wskutek oksytocyny, wydzielanej przez kobietę w trakcie stosunku. Nie jest to jednak prawda, gdyż ilość wydzielanego hormonu jest zbyt mała, by wywołać akcję porodową. Seks natomiast zaleca się jako metodę na indukcję porodu w przypadku przenoszenia ciąży.
2. Objawy i postępowanie w przypadku przedwczesnego porodu
Co świadczy o porodzie przed terminem? Jakie są objawy porodu przedwczesnego?
- Zmiana ilości i charakteru wydzieliny z pochwy.
- Bóle w okolicy krzyżowej.
- Uczucie parcia w dolnej części brzucha.
- Łagodne skurcze, pojawiające się z częstotliwością około 2-3 skurczów na godzinę.
- Skrócenie się szyjki macicy, rozwarcie szyjki macicy.
- Krwawienia z dróg rodnych.
- Pęknięcie pęcherza płodowego i odejście wód płodowych.
Co robić w sytuacji porodu przedwczesnego? Przede wszystkim zachować spokój i przewieść ciężarną do najbliższego szpitala na oddział patologii ciąży. Kobieta powinna przyjąć pozycję leżącą na lewym boku i postarać się uspokoić. Personel medyczny zadecyduje, czy wystarczy podanie leków na zahamowanie czynności skurczowej macicy, czy konieczne będzie podjęcie decyzji o sposobie rozwiązania ciąży.