Trwa ładowanie...

Test na poród przedwczesny

Jak podaje PAP, na łamach majowego wydania pisma American Journal of Obstetrics & Gynecology zostaną opublikowane wyniki badań amerykańskich naukowców nad testem przewidującym ponad 80% przedwczesnych narodzin. Test ten to nic innego jak proste badanie krwi wykonane w trzecim trymestrze ciąży. Test służący do oceny ryzyka przedwczesnego porodu został opatentowany przez autorów najnowszej pracy, a licencja na jego użytkowanie sprzedana firmie Sera Prognostics. Producent liczy, że znajdzie się on na rynku w pierwszej połowie 2012 r. Donoszona ciąża trwa około 40 tygodni. Za przedwczesny uważa się poród przed 37 tygodniem ciąży.

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

Działania przy przedwczesnym porodzie
Działania przy przedwczesnym porodzie

Rokowanie co do przeżycia noworodka urodzonego przedwcześnie zależy nie tylko od stopnia zaawansowania...

zobacz galerię

1. Główne problemy wcześniaków

  • Problemy z termoregulacją w wyniku niedostatecznie wykształconej tkanki tłuszczowej, która utrzymuje stałą temperaturę ciała. Dlatego po porodzie dzieci takie trafiają do inkubatorów, które zapewniają dziecku takie środowisko, w którym temperatura jego ciała pozostaje na stałym poziomie, bez ryzyka wychłodzenia.
  • Problemy z oddychaniem w wyniku słabo rozwiniętych płuc. Jest to jeden z najważniejszych problemów związanych z wcześniactwem, dlatego taki test umożliwiłby odpowiednio wczesne podanie leków rozprężających płuca dziecka. Istotę patologii stanowi niedobór surfaktantu w pęcherzykach płucnych. Substancja ta podobna do mydła , zwana inaczej czynnikiem powierzchniowym jest wytwarzana przez komórki tkanki płucnej i wyścieła cienką warstwą wnętrze pęcherzyków. Działanie surfaktantu polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków płucnych, dzięki czemu nie zapadają się one podczas wydechu i pozostają drożną, czynną strukturą wymiany gazowej.
  • Hipoglikemia, czyli obniżony poziom glukozy we krwi. Z powodu przyspieszonego przyjścia na świat dzieci takie nie miały czasu na zgromadzenie odpowiednich rezerw cukru w postaci glikogenu w wątrobie, zapewniających energię do typowej dla noworodka pracy – oddychania, krzyku, poruszania rączkami i nóżkami. W pierwszych godzinach po porodzie wcześniak wymaga ścisłego monitorowania glikemii i w razie potrzeby podania glukozy w roztworze dożylnym.

Dodatkowymi problemami wcześniaków są krwawienia dokomorowe, wodogłowie, retinopatia, martwicze zapalenie jelit, przetrwały przewód tętniczy, niedokrwistość, żółtaczka, podatność na infekcje i zakażenia, problemy z karmieniem i odżywianiem, bezdechy.

To wszystko powoduje, że test będzie ogromnym postępem nauki i medycyny. Dzięki świadomości i wiedzy o zagrożeniu porodem przedwczesnym lekarze podając kobiecie np. leki hormonalne, które są w stanie zatrzymać lub przedłużyć czas porodu. Wiemy przecież, że w przypadku wcześniaków, każdy dzień w łonie matki jest dla niego na wagę życia.

PAP podaje, że badaczom udało się wytypować trzy peptydy, których obecność razem z kilkoma białkami może świadczyć o wysokim ryzyku urodzenia wcześniaka. Aby je ocenić, wystarczy przeanalizować kroplę krwi pobraną od kobiety, która jest w 24 tygodniu ciąży.

Test był sprawdzony na próbkach krwi 80 kobiet, które urodziły o czasie oraz 80 kobiet, które urodziły przedwcześnie. Wyniki potwierdziły, że z jego pomocą można przewidzieć nawet 90 proc. przedwczesnych porodów zanim pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.