Test na poród przedwczesny

Jak podaje PAP, na łamach majowego wydania pisma American Journal of Obstetrics & Gynecology zostaną opublikowane wyniki badań amerykańskich naukowców nad testem przewidującym ponad 80% przedwczesnych narodzin. Test ten to nic innego jak proste badanie krwi wykonane w trzecim trymestrze ciąży. Test służący do oceny ryzyka przedwczesnego porodu został opatentowany przez autorów najnowszej pracy, a licencja na jego użytkowanie sprzedana firmie Sera Prognostics. Producent liczy, że znajdzie się on na rynku w pierwszej połowie 2012 r. Donoszona ciąża trwa około 40 tygodni. Za przedwczesny uważa się poród przed 37 tygodniem ciąży.

Polecane wideo:

Działania przy przedwczesnym porodzie

Rokowanie co do przeżycia noworodka urodzonego przedwcześnie zależy nie tylko od stopnia zaawansowania ciąży, ale też od dojrzałości płodu, masy urodzeniowej...

Główne problemy wcześniaków

  • Problemy z termoregulacją w wyniku niedostatecznie wykształconej tkanki tłuszczowej, która utrzymuje stałą temperaturę ciała. Dlatego po porodzie dzieci takie trafiają do inkubatorów, które zapewniają dziecku takie środowisko, w którym temperatura jego ciała pozostaje na stałym poziomie, bez ryzyka wychłodzenia.
  • Problemy z oddychaniem w wyniku słabo rozwiniętych płuc. Jest to jeden z najważniejszych problemów związanych z wcześniactwem, dlatego taki test umożliwiłby odpowiednio wczesne podanie leków rozprężających płuca dziecka. Istotę patologii stanowi niedobór surfaktantu w pęcherzykach płucnych. Substancja ta podobna do mydła , zwana inaczej czynnikiem powierzchniowym jest wytwarzana przez komórki tkanki płucnej i wyścieła cienką warstwą wnętrze pęcherzyków. Działanie surfaktantu polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków płucnych, dzięki czemu nie zapadają się one podczas wydechu i pozostają drożną, czynną strukturą wymiany gazowej.
  • Hipoglikemia, czyli obniżony poziom glukozy we krwi. Z powodu przyspieszonego przyjścia na świat dzieci takie nie miały czasu na zgromadzenie odpowiednich rezerw cukru w postaci glikogenu w wątrobie, zapewniających energię do typowej dla noworodka pracy – oddychania, krzyku, poruszania rączkami i nóżkami. W pierwszych godzinach po porodzie wcześniak wymaga ścisłego monitorowania glikemii i w razie potrzeby podania glukozy w roztworze dożylnym.

Dodatkowymi problemami wcześniaków są krwawienia dokomorowe, wodogłowie, retinopatia, martwicze zapalenie jelit, przetrwały przewód tętniczy, niedokrwistość, żółtaczka, podatność na infekcje i zakażenia, problemy z karmieniem i odżywianiem, bezdechy.

To wszystko powoduje, że test będzie ogromnym postępem nauki i medycyny. Dzięki świadomości i wiedzy o zagrożeniu porodem przedwczesnym lekarze podając kobiecie np. leki hormonalne, które są w stanie zatrzymać lub przedłużyć czas porodu. Wiemy przecież, że w przypadku wcześniaków, każdy dzień w łonie matki jest dla niego na wagę życia.

PAP podaje, że badaczom udało się wytypować trzy peptydy, których obecność razem z kilkoma białkami może świadczyć o wysokim ryzyku urodzenia wcześniaka. Aby je ocenić, wystarczy przeanalizować kroplę krwi pobraną od kobiety, która jest w 24 tygodniu ciąży.

Test był sprawdzony na próbkach krwi 80 kobiet, które urodziły o czasie oraz 80 kobiet, które urodziły przedwcześnie. Wyniki potwierdziły, że z jego pomocą można przewidzieć nawet 90 proc. przedwczesnych porodów zanim pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.

Anna Liszewska, ponad rok temu

Postępowanie w porodzie przedwczesnym

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Postępowanie w porodzie przedwczesnym
Postępowanie w porodzie przedwczesnym

Działania przy przedwczesnym porodzie

Działania przy przedwczesnym porodzie

Rokowanie co do przeżycia noworodka urodzonego przedwcześnie zależy nie tylko od stopnia zaawansowania ciąży, ale też od dojrzałości płodu, masy urodzeniowej dziecka i patologii samej ciąży.

Objawy porodu przedwczesnego

Wody mi odeszły!

Wody mi odeszły!

Odejście wód płodowych często zwiastuje początek porodu. Choć fizjologiczna, czyli najbardziej naturalna sytuacja zachodzi wtedy, gdy pęcherz płodowy pęknie na samym początku drugiego okresu porodu.

Przyczyny wcześniactwa

Przedterminowy poród

Przedterminowy poród

Poród przed terminem to inaczej poród przedwczesny. Porodem przedwczesnym określa się narodziny dziecka, które następują między 22. i przed ukończonym 37. tygodniem ciąży, czyli przed...

Poród

Poród przedwczesny

Poród przedwczesny to zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Jeśli jest to możliwe, lekarze starają się mu zapobiec, czasami (...) przedwczesnego w większości przypominają objawy porodu normalnego,...

Poród przedwczesny

Objawy porodu przedwczesnego

Poród przedwczesny to zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Jeśli jest to możliwe, lekarze starają się mu zapobiec, czasami (...) w większości przypominają objawy porodunormalnego, są to więc głównie skurcze i bóle. Czym...

Testy ciążowe

Test ciążowy

Test ciążowy Odtwórz wideo

nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Aby mieć pewność najlepszym rozwiązaniem jest zakup testu ciążowego, który wskaże czy doszło (...) do zapłodnienia czy nie. Jego łatwa dostępność powoduje, że można go bez problemu...

Poród rodzinny

Mąż w czasie porodu

Mąż w czasie porodu

Poród z mężem ma wiele zalet. Obecność partnera u boku rodzącej zmniejsza lęk i stres, dzięki czemu poród przebiega dość sprawnie. Coraz więcej (...) kobiet decyduje się na poród w domu z partnerem...