Test na poród przedwczesny
Jak podaje PAP, na łamach majowego wydania pisma American Journal of Obstetrics & Gynecology zostaną opublikowane wyniki badań amerykańskich naukowców nad testem przewidującym ponad 80% przedwczesnych narodzin. Test ten to nic innego jak proste **badanie krwi wykonane w trzecim trymestrze ciąży. Test służący do oceny ryzyka przedwczesnego porodu został opatentowany przez autorów najnowszej pracy, a licencja na jego użytkowanie sprzedana firmie Sera Prognostics. Producent liczy, że znajdzie się on na rynku w pierwszej połowie 2012 r. **Donoszona ciąża trwa około 40 tygodni. Za przedwczesny uważa się poród przed 37 tygodniem ciąży.
1. Główne problemy wcześniaków
- Problemy z termoregulacją w wyniku niedostatecznie wykształconej tkanki tłuszczowej, która utrzymuje stałą temperaturę ciała. Dlatego po porodzie dzieci takie trafiają do inkubatorów, które zapewniają dziecku takie środowisko, w którym temperatura jego ciała pozostaje na stałym poziomie, bez ryzyka wychłodzenia.
- Problemy z oddychaniem w wyniku słabo rozwiniętych płuc. Jest to jeden z najważniejszych problemów związanych z wcześniactwem, dlatego taki test umożliwiłby odpowiednio wczesne podanie leków rozprężających płuca dziecka. Istotę patologii stanowi niedobór surfaktantu w pęcherzykach płucnych. Substancja ta podobna do mydła , zwana inaczej czynnikiem powierzchniowym jest wytwarzana przez komórki tkanki płucnej i wyścieła cienką warstwą wnętrze pęcherzyków. Działanie surfaktantu polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków płucnych, dzięki czemu nie zapadają się one podczas wydechu i pozostają drożną, czynną strukturą wymiany gazowej.
- Hipoglikemia, czyli obniżony poziom glukozy we krwi. Z powodu przyspieszonego przyjścia na świat dzieci takie nie miały czasu na zgromadzenie odpowiednich rezerw cukru w postaci glikogenu w wątrobie, zapewniających energię do typowej dla noworodka pracy – oddychania, krzyku, poruszania rączkami i nóżkami. W pierwszych godzinach po porodzie wcześniak wymaga ścisłego monitorowania glikemii i w razie potrzeby podania glukozy w roztworze dożylnym.
Dodatkowymi problemami wcześniaków są krwawienia dokomorowe, wodogłowie, retinopatia, martwicze zapalenie jelit, przetrwały przewód tętniczy, niedokrwistość, żółtaczka, podatność na infekcje i zakażenia, problemy z karmieniem i odżywianiem, bezdechy.
To wszystko powoduje, że test będzie ogromnym postępem nauki i medycyny. Dzięki świadomości i wiedzy o zagrożeniu porodem przedwczesnym lekarze podając kobiecie np. leki hormonalne, które są w stanie zatrzymać lub przedłużyć czas porodu. Wiemy przecież, że w przypadku wcześniaków, każdy dzień w łonie matki jest dla niego na wagę życia.
PAP podaje, że badaczom udało się wytypować trzy peptydy, których obecność razem z kilkoma białkami może świadczyć o wysokim ryzyku urodzenia wcześniaka. Aby je ocenić, wystarczy przeanalizować kroplę krwi pobraną od kobiety, która jest w 24 tygodniu ciąży.
Test był sprawdzony na próbkach krwi 80 kobiet, które urodziły o czasie oraz 80 kobiet, które urodziły przedwcześnie. Wyniki potwierdziły, że z jego pomocą można przewidzieć nawet 90 proc. przedwczesnych porodów zanim pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.