Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

37 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

37 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
37 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

Pod koniec trzydziestego siódmego tygodnia ciąży masa dziecka wynosi około 3000 gramów, a długość z wyprostowanymi nóżkami około 46 centymetrów. Po zakończeniu tego tygodnia dziecko jest już w pełni ukształtowane i dojrzałe. Wszystkie porody po zakończeniu 37 tygodnia ciąży określa się jako porody o czasie, a ciąże jako donoszone, choć do terminu porodu zostały jeszcze prawie trzy tygodnie. Płuca maluszka są już w pełni ukształtowane, pęcherzyki płucne już są wysłane nabłonkiem i mają wystarczającą ilość surfaktantu do prawidłowego funkcjonowania.

spis treści

1. 37 tydzień ciąży - rozwój dziecka

Dzieci w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży zwykle są już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Niemniej nadal może się zdarzyć, że dziecko urodzone na tym etapie będzie miało pewne problemy z oddychaniem.

Dziecko staje się istotą czującą i reagującą już przed urodzeniem. Narządy zmysłów zaczynają funkcjonowanie w następującej kolejności: dotyk, równowaga, węch, smak, słuch, wzrok. Jeśli środowisko wewnątrzmaciczne nie stymuluje zakończeń nerwowych danego zmysłu, to one same wysyłają sygnały, tworząc obwody, po których bezpośrednio po urodzeniu mogą być przesyłane informacje do mózgu. Rozwój zmysłów w 37 tygodniu ciąży jest wzajemnie od siebie zależny. Jest to tzw. zjawisko intersensoryczności.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 37 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL485449521
BPD9383103
OFD116107125
HC336315356
AC324292356
FL716676
Masa (g)326025223998

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. 37 tydzień ciąży - zmiany w organizmie

Macica jest coraz większa i opuszcza się znacznie. Dno macicy nie sięga już do mostka, tylko znajduje się około 3-4 cm poniżej wyrostka mieczykowatego. Spowoduje to, że znów będziesz w stanie oddychać nieco głębiej. Z drugiej strony główka dziecka opuści się w kierunku kanału rodnego i możesz zacząć odczuwać nieprzyjemny czy wręcz bolesny jej nacisk na kość łonową. Ucisk ten zwiastuje nadchodzący poród i nie ma skutecznej metody jego eliminacji. Opuszczona macica będzie również w większym stopniu naciskać na pęcherz moczowy, co spowoduje jeszcze częstsze wizyty w toalecie.

Częściej też pojawiają się skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Te niebolesne napinania macicy przygotowują mięsień do pracy, jaka go czeka w trakcie porodu.

Niezwykłe zdjęcia embrionu - etapy rozwoju człowieka
Niezwykłe zdjęcia embrionu - etapy rozwoju człowieka [7 zdjęć]

Lennart Nilsson to specjalista od artystycznej fotografii medycznej urodzony w 1922 roku w szwedzkim

zobacz galerię

Trzydziesty siódmy tydzień to najwyższy czas, by zacząć przygotowywać się do porodu na poważnie. Powinnaś mieć już dawno gotową torbę do szpitala, a właściwie dwie – jedną dla siebie, a drugą dla dziecka. Dowiedz się dokładnie, co powinno znaleźć się w torbie, co radzą inne matki, a czego oczekuje szpital, w którym będziesz rodzić.

3. 37 tydzień ciąży - proces ciąży

Przygotować się należy jednak głównie w warstwie psychicznej. Powinnaś podjąć kilka mniej lub bardziej ważnych decyzji:

  • Po pierwsze należy ustalić z mężem, czy chcecie uczestniczyć w tzw. porodzie rodzinnym. Jeśli twój partner nie wyraża takiej chęci, to w porodzie rodzinnym uczestniczyć może twoja mama lub inna bliska ci osoba. Jeśli chcesz, by ktoś bliski towarzyszył ci w porodzie, dowiedz się, czy istnieje taka możliwość w szpitalu, w którym planujesz rodzić. Nie zawsze bowiem szpital dysponuje salami jednoosobowymi, w których możliwa jest obecność osób trzecich – nie miej o to pretensji do szpitala, pamiętaj, że inne pacjentki mogą sobie nie życzyć obecności obcych mężczyzn na sali porodowej. W niektórych szpitalach poród rodzinny jest usługą dodatkowo płatną lub wymagającą wcześniejszej rezerwacji odpowiedniej sali.
  • Obecność bliskiej osoby w trakcie porodu zwykle dodaje matce siły, łagodzi dolegliwości bólowe odczuwane w czasie porodu. Bliska osoba służy też pomocą techniczną i sprawuję troskliwą opiekę nad rodzącą, której nie zastąpi żadna, nawet najbardziej oddana położna. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, warto będzie chodzić razem z bliską osobą do szkoły rodzenia, gdzie nauczy się ona wszystkich pomocnych ci w czasie porodu rzeczy, jak masaż redukujący ból, techniki kontroli oddechu u rodzącej, przecinać pępowinę czy podstawowej opieki nad noworodkiem.
  • W niektórych szpitalach istnieje możliwość umówienia się z położną na wyłączną pomoc przy porodzie. Taka usługa jest dodatkowo płatna, ale zapewnia mamie poczucie bezpieczeństwa.
  • Zorientuj się też w możliwości rodzenia w wodzie. Poród w wannie jest zwykle mniej bolesny, przebiega szybciej i wiąże się z mniejszym stresem dla kobiety. Przebywanie w wodzie ułatwia zmianę pozycji w trakcie porodu, powoduje rozluźnienie mięśni i lepsze ukrwienie wszystkich narządów i tkanek, w tym łożyska i pępowiny. Obserwuje się mniejsze ryzyko powikłań u kobiet rodzących w wodzie oraz szybsze dochodzenie do siebie i krótszy połóg.
  • Będziesz musiała podjąć też decyzję co do lewatywy przed porodem. Lewatywa może nie być przyjemna, ale spowoduje, że w czasie porodu nie oddasz stolca, co może być krępujące dla ciebie.
  • Inną decyzją, przed którą stoi ciężarna jest kwestia golenia włosów okolic intymnych. Nie jest prawdą, że przy porodzie należy mieć ogolone włosy intymne. Jeśli nie golisz włosów okolic narządów rodnych, to nie musisz tego robić przed porodem. Pamiętaj, że na personelu służby zdrowia fakt ewentualnego ogolenia czy nieogolenia nie robi żadnego wrażenia. Ogolone krocze ułatwia jednak ewentualne szycie krocza. Jeśli jednak zdecydujesz się wygolić te włosy, to będziesz musiała najpewniej poprosić o to bliską ci osobę – brzuch uniemożliwi ci precyzyjne operowanie golarką w okolicach warg sromowych. Jedynym wyjątkiem od tej reguły dowolności jest planowe cesarskie cięcie – w takim przypadku należy ogolić włosy w okolicach spojenia łonowego, tam gdzie przebiegać będzie cięcie. Jeśli jednak tego nie zrobisz, wyręczą cię położne w szpitalu.
  • W niektórych szpitalach można dodatkowo zamówić sobie indywidualną salę z łazienką, w której spędzisz pierwsze dwa dni po porodzie. Ta opcja wymaga zwykle wcześniejszej rezerwacji. Zapewni to odpowiednią intymność w tych ważnych chwilach. Z drugiej strony niektóre matki chwalą sobie obecność innych kobiet, które służą sobie nawzajem radą, zapewniają towarzystwo i pozwalają zapomnieć o bólu czy niewyspaniu.
  • Musisz też podjąć decyzję co do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, to lekarz anestezjolog może wkuć się do twojego kręgosłupa w drugiej części porodu, co spowoduje prawie zupełną redukcję bólu. Opcja ta jest w niektórych szpitalach dodatkowo płatna. Niesie też ryzyko pewnych powikłań, jak przewlekłe bóle kręgosłupa w okolicach wkłucia.
37 tydzień ciąży to niełatwy czas dla przyszłej mamy
37 tydzień ciąży to niełatwy czas dla przyszłej mamy (123RF)

Końcowy etap ciąży to niełatwy czas dla przyszłej mamy. Do narodzin dziecka i prawdziwej rewolucji w życiu pozostało niewiele czasu - warto go dobrze wykorzystać i przygotować się na pojawienie nowego członka rodziny.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 38 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.