Trwa ładowanie...

Kalkulator ciąży i porodu - termin porodu, metody, USG

Avatar placeholder
01.08.2021 13:59
Kalkulator ciąży i porodu - termin porodu, metody, USG
Kalkulator ciąży i porodu - termin porodu, metody, USG (123rf)

Kalkulator ciąży i porodu – oblicz datę poczęcia, koniec I trymestru, koniec II trymestru, termin porodu oraz sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś

W którym tygodniu ciąży będziesz danego dnia?

Którego dnia będziesz w określonym tygodniu ciąży?

Oblicz prawdopodobną datę poczęcia

Ile dni pozostało do porodu? Wylicz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i zaznacz długość cyklu. Na tej podstawie możesz poznać datę porodu. Jest to tak zwana reguła Naegelego. Dowiedz się, jak dokładnie działa kalkulator ciąży i porodu. Podobnie jak w realnym życiu, dzieci przeważnie nie kierują się harmonogramami. Same wybierają moment, w którym są gotowe do przyjścia na świat. Według statystyk, tylko cztery kobiety na sto rodzą we właściwym terminie, a ponieważ prawidłowa ciąża może trwać od 38. do 40. tygodni, ponad dwie trzecie dzieci przyjdzie na świat w okolicach dwóch tygodni od terminu właściwego. Jeśli poród opóźnia się, wówczas mówi się o błędzie w obliczeniach. Z prawdziwym przenoszeniem mamy do czynienia bardzo rzadko.

spis treści

1. Kalkulator ciąży i porodu - metody

Medycznym określeniem właściwego terminu jest PTP, czyli przewidywany termin porodu. Datę narodzin dziecka wyznacza się w oparciu o regułę Naegelego, czyli popularny kalkulator ciąży i porodu. Reguła ta określa czas, w którym dziecko przyjdzie na świat, licząc czas trwania ciąży od 1. dnia ostatniej miesiączki.

Wyznaczanie daty porodu
Wyznaczanie daty porodu

Datę porodu wyznacza się na podstawie długości cyklu oraz dacie pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

zobacz galerię
Zobacz film: "Wyznaczanie daty porodu"

Reguła ta sprawdza się w przypadku regularnych cykli miesiączkowych zakładając, że owulacja nastąpiła 14 dnia cyklu, sam cykl trwa 28 dni, a czas trwania ciąży wynosi 40 tygodni. Zapłodnienie mogło nastąpić nawet kilka dni po owulacji, dlatego ani dni płodnych, ani dnia, w którym miałaś stosunek płciowy, nie traktuje się jako początku ciąży. Przyjmuje się, że gdy nie pojawia się pierwsza spodziewana miesiączka, już od 4 tygodni jesteś w ciąży.

Kalkulator ciąży i porodu według reguły Naegelego:

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = Termin porodu. Dla przykładu: 1 sierpień 2011 + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = 8 maja 2012 roku.

Jeżeli miesiączka pojawia się u kobiety regularnie co 28 dni, prawdopodobne jest, że urodzi w czasie zbliżonym do przewidywanego terminu porodu. Jeżeli cykle trwają dłużej niż 28 dni, kobieta ma duże szanse na poród po tym czasie, gdy krócej – urodzi wcześniej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

  • - odpowiada
  • - odpowiada
  • - odpowiada

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Kalkulator ciąży i porodu

Jeżeli kobieta cierpi na nieregularne cykle, bardzo trudno u niej wyliczyć właściwy termin porodu, a kalkulator ciąży i porodu może dawać nieprecyzyjne wyniki. Nawet jeśli kobieta nie potrafi określić momentu poczęcia lub owulacji, są pewne wskazówki, które mogą pomóc w przybliżeniu określić wiek ciąży.

  • Rozpulchnienie macicy i szyjki 2–8 tygodni po zapłodnieniu.
  • Słyszalna czynność serca płodu od około 10. do 12. tygodnia przy zastosowaniu aparatu Dopplera lub około 18. do 22. tygodnia za pomocą stetoskopu lekarskiego.
  • Ruchy płodu od około 20. do 22. tygodnia przy pierwszym dziecku lub od 16. do 18. tygodnia przy kolejnych ciążach.
  • Wysokość dna macicy – około 24. tygodnia osiągnie wysokość pępka.
Termin porodu wyznaczyć można z mniejszą lub większą dokładnością za pomocą kilku technik
Termin porodu wyznaczyć można z mniejszą lub większą dokładnością za pomocą kilku technik (123RF)

3. Kalkulator ciąży i porodu - USG

Zwykle w okolicach 7.–8. tygodnia ciąży kobieta poddawana jest pierwszemu badaniu USG. Badanie wykonane w tym czasie ma znacznie większą wartość dla ustalenia terminu porodu niż zastosowanie reguły Naegelego lub kalkulatora ciąży i porodu.

Lekarz mierzy pęcherzyk ciążowy i sprawdza wielkość dziecka (CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa), by następnie na tej podstawie dokonać obliczeń określających szacunkowy wiek płodu oraz datę porodu. Badanie jest wiarygodne, gdy zostało wykonane we wczesnej ciąży. Im starsza ciąża, tym więcej czynników wpływających na wielkość rozwijającego się dziecka (geny).

Oczekujesz dziecka? Stwórz wyprawkę dla malucha, robiąc zakupy na stronie Smyk promocje.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Kalendarz porodu - obliczanie terminu porodu, reguła Neagelego, USG.

Następny artykuł: Ciąża miesiąc po miesiącu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze