7 miesiąc ciąży
Siódmy miesiąc ciąży rozpoczyna trzeci trymestr. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki. Następuje intensywny rozwój tkanki tłuszczowej, co prowadzi do podwojenia wagi ciała dziecka. Maluszek pije na dzień około litra płynu owodniowego, zaspokajając 15% zapotrzebowania energetycznego. Jest już właściwie w pełni ukształtowany i teraz tylko nabiera ciałka. Przyszła mama coraz częściej zaczyna myśleć o porodzie.
1. Rozwój dziecka w siódmym miesiącu ciąży
Dziecko na początku siódmego miesiąca ma około 30 cm wzrostu oraz wagę od 90 do 135 dag. Meszek płodowy zanika, pozostając jedynie na plecach i ramionach. Skóra dziecka jest czerwona i pomarszczona. W dalszym ciągu rosną włosy i paznokcie.
U chłopców jądra z jamy brzusznej przez kanał pachwinowy zsuwają się do moszny. Następuje również intensywny rozwój mózgu. Można już rozpoznać sześć warstw kory mózgowej.
Zmniejszająca się wokół dziecka przestrzeń uniemożliwia dotychczasowe swobodne koziołkowanie, natomiast nadal przekręca się ono i wykonuje wiele ruchów kończynami oraz precyzyjne ruchy mimiczne.
Aktywność ruchowa dziecka angażuje do pracy różne partie mózgu, dzięki czemu powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi oraz wzorce pamięciowe ruchów. Widoczna jest już większość odruchów wrodzonych, takich jak: odruch ssania, odruch poszukiwania pokarmu, odruch Moro, odruch kroczenia, odruch chwytny.
Pod koniec siódmego miesiąca ciąży kształtują się ostatecznie płuca. Dziecko już w pełni otwiera oczy, może rozglądać się na boki, w górę oraz w dół. Wokół siebie widzi pomarańczowo-brązowy półmrok, jaki panuje wieczorem w pokoju oświetlonym małą lampką.
Na tym etapie ciąży intensywna jest faza marzeń sennych, tzw. faza REM, która pozwala dojrzewać ośrodkowemu układowi nerwowemu. Dziecko teraz szybko rośnie i staje się coraz sprawniejsze. Przeciąga się, przemieszcza się w łonie mamy z boku na bok. Potrafi wkładać do buzi już nie tylko sam kciuk, ale całą piąstkę. Gdy połknie za dużo wód płodowych, pojawia się u niego czkawka.
2. Dolegliwości ciążowe siódmego miesiąca
Dno macicy znajduje się 3 cm nad pępkiem, co może powodować problemy z oddychaniem. W jamie brzusznej robi się coraz ciaśniej, ponieważ rosnący płód rozciąga macicę, która zaczyna wchodzić na miejsce narządów układu pokarmowego. Stąd pojawić się może zgaga.
Najbardziej dokuczliwe mogą być jednak częste wizyty w toalecie z powodu parcia na mocz wywołanego uciskiem macicy na pęcherz. Niekiedy może dochodzić do mimowolnego popuszczania moczu, np. przy wzmożonym wysiłku lub napinaniu mięśni brzucha (kaszel, śmiech, kichanie itp.). Warto zatem nosić wkładki higieniczne lub bawełniane podpaski dla kobiet w ciąży.
Pod koniec siódmego miesiąca większość przyszłych mam zaczyna mieć hemoroidy. Perystaltyka jelit jest bowiem spowolniona i szwankuje przemiana materii, co może wywoływać zaparcia i zatwardzenia. Ten okres ciąży sprzyja także cukrzycy, która wymaga konsultacji lekarskiej i odpowiedniego leczenia.
3. Rady dla kobiet w siódmym miesiącu ciąży
Siódmy miesiąc ciąży to dobry czas, aby zapisać się do szkoły rodzenia. Na zajęciach z innymi matkami dowiesz się, jak wygląda poród, jakie są najlepsze pozycje porodowe, nauczysz się prawidłowego oddychania i poznasz zasady pielęgnowania noworodka: kąpania, przewijania, noszenia, karmienia itp. Inne kobiety ciężarne mogą stanowić grupę wsparcia, z którą łatwiej przejść ciążowe dolegliwości i dylematy.
W siódmym miesiącu zazwyczaj nasilają się skurcze nóg. Pojawiają się z powodu słabszego krążenia krwi i niedoboru składników mineralnych: wapnia, magnezu i potasu. Ulgę w skurczach nóg przynoszą delikatne masaże, ciepłe kompresy i przyjmowanie odpowiednich suplementów diety. Dokuczać również mogą obrzęki dłoni i kostek spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie.
Zaleca się odpoczynek z lekko uniesionymi do góry nogami, wypijanie dużej ilości płynów, ograniczenie spożycia soli i robienie chłodnych okładów na dłonie i stopy. Warto również nosić odpowiednie obuwie – wygodne i niepowodujące dodatkowych opuchnięć.
PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz także:
Joanna Krocz