Trwa ładowanie...

8 miesiąc ciąży

Avatar placeholder
04.04.2019 08:56
8 miesiąc ciąży
8 miesiąc ciąży (123rf)

Ósmy miesiąc ciąży to już poważne myślenie o zbliżającym się porodzie. Przyszła mama odczuwa skutki dźwigania ciężkiego brzuszka: bóle krzyża, obrzęki nóg, trudności z oddychaniem. Pocieszenie stanowi świadomość, że rozwiązanie ciąży zbliża się wielkimi krokami. To doskonały czas, aby zająć się kompletowaniem wyprawki dla noworodka. Dziecko w ósmym miesiącu ciąży waży 180-220 dag. Jego skóra wygładza się i różowieje, a ciało przybiera bardziej zaokrąglony kształt. Nadal dojrzewają narządy wewnętrzne, zwłaszcza układ oddechowy.

spis treści

1. Rozwój dziecka w ósmym miesiącu ciąży

W ósmym miesiącu ciąży dziecko mierzy około 46 cm długości. U chłopców jądra znajdują się już w worku mosznowym. Maluszek rozpoznaje światło i ciemność, na gwałtowne oświetlenie brzucha może reagować odwracaniem ciała lub zamykaniem powiek. Dziecko intensywnie ćwiczy funkcje życiowe, takie jak oddychanie, ssanie i połykanie.

W brzuchu mamy jest mu już dosyć ciasno, ponieważ znacznie przybrał na wadze – przyjmuje dlatego pozycję skuloną, ze skrzyżowanymi rączkami i nóżkami. Maluszek powoli przygotowuje się do porodu i może już ustawić się główką w dół, w kierunku kanału rodnego.

2. Dolegliwości ciążowe ósmego miesiąca

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Brzuch kobiety znacznie powiększa swój obwód, dlatego w wiele ubrań ciążowych przyszła mama może się nie mieścić. Jak kiedyś kobieta bała się porodu, tak teraz zaczyna coraz częściej myśleć o rozwiązaniu i chcieć szybkiego przyjścia dziecka na świat. Brzuch dotyka łuków żebrowych, dlatego problemy z oddychaniem mogą być coraz częstsze.

Kiedy maluch prostuje nóżki, kobieta odczuwa kłucie w żebrach. W takiej sytuacji najlepiej zmienić pozycję, by dziecko przestało uciskać na żebra. Kręgosłup jest bardzo obciążony, więc nie można go dodatkowo nadwerężać długotrwałym staniem. Na ból pleców w ciąży dobre jest ćwiczenie tzw. kocich grzbietów.

Mimo zmęczenia kobiecie trudno jest zasnąć, ponieważ w znalezieniu wygodnej pozycji do snu przeszkadza duży brzuch. Dziecko też uaktywnia się, kiedy mama kładzie się do łóżka. Najlepsze ułożenie na nocny odpoczynek to pozycja na lewym boku, z podgiętą prawą nogą i z poduszką włożoną między kolana.

Przed spaniem warto wywietrzyć pokój i udać się na wieczorny spacer. Obawa przed porodem nie jest jeszcze bardzo silna, choć niektóre kobiety mają lęki przed trudami macierzyństwa i zmianą, która zajdzie w ich rodzinie po pojawieniu się dziecka.

3. Badania w ósmym miesiącu ciąży

  • Badanie USG – określenie wielkości płodu i ocena stanu oraz położenia łożyska.
  • Przeciwciała anty-Rh – ocena ryzyka konfliktu serologicznego między matką a płodem.
  • Ocena wydzieliny z pochwy – określenie stopnia czystości pochwy.
  • Morfologia krwi – ocena poziomu białka, cukru i innych składników we krwi.
  • Badanie moczu – ocena czynności nerek i wykluczenie zakażeń układu moczowego.
  • Przeciwciała toksoplazmozy – badanie w kierunku rozpoznania choroby.
  • Badanie ginekologiczne – określenie położenia płodu w macicy i elastyczności szyjki.
  • Waga ciała – ocena przyrostu masy ciała kobiety przed porodem.
  • Badanie czynności serca płodu – kontrolowanie akcji serca dziecka.
  • Badanie położnicze zewnętrzne – badanie obwodu brzucha i powiększonych piersi.
  • Ocena wymiarów miednicy – określenie stopnia rozejścia się miednicy do porodu.
  • Ocena ruchliwości płodu przez ciężarną – określenie aktywności dziecka w ciągu dnia.
  • Badanie KTG – badanie czynności skurczowej macicy i akcji serca płodu.

4. Rady dla kobiet w ósmym miesiącu ciąży

Dolegliwość ciążowaJak sobie radzić?
ZadyszkaOdpoczynek, unikanie forsownych zajęć, leżenie na boku, jazda windą zamiast wchodzenia po schodach, rezygnowanie z długiego chodzenia.
ZasłabnięcieSiedzenie lub leżenie na boku, opuszczenie głowy jak najniżej, mocne ściskanie płatków uszu, sprawdzenie ciśnienia tętniczego krwi.
Obrzęki nógOdpoczywanie z nogami uniesionymi wyżej niż tułów, podkładanie pod stopy w czasie snu poduszki, stosowanie chłodnych okładów na stopy, robienie sobie wieczornych kąpieli nóg, delikatny masaż stóp.
ZgagaCzęste spożywanie posiłków, ale w mniejszych porcjach. Unikanie przeciążania żołądka jedzeniem, picie szklanki mleka przed snem.
Mrowienie rąkUkładanie rąk podczas snu na poduszce, by znajdowały się wyżej niż reszta ciała. Unoszenie rąk w czasie uczucia mrowienia do góry.

W ósmym miesiącu ciąży warto zacząć masować krocze i ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenie mięśni Kegla pomaga uchronić krocze przed nacięciem w czasie porodu. Do masażu pochwy i krocza należy stosować olejek migdałowy lub zwykły olej roślinny. Przestrzeń między przedsionkiem pochwy a odbytem należy uciskać i rozciągać kciukiem oraz palcem wskazującym.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Joanna Krocz

Następny artykuł: 9 miesiąc ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze