8 miesiąc ciąży

Ósmy miesiąc ciąży to już poważne myślenie o zbliżającym się porodzie. Przyszła mama odczuwa skutki dźwigania ciężkiego brzuszka: bóle krzyża, obrzęki nóg, trudności z oddychaniem. Pocieszenie stanowi świadomość, że rozwiązanie ciąży zbliża się wielkimi krokami. To doskonały czas, aby zająć się kompletowaniem wyprawki dla noworodka. Dziecko w ósmym miesiącu ciąży waży 180-220 dag. Jego skóra wygładza się i różowieje, a ciało przybiera bardziej zaokrąglony kształt. Nadal dojrzewają narządy wewnętrzne, zwłaszcza układ oddechowy.

Polecane wideo:

Rozwój dziecka w ósmym miesiącu ciąży

W ósmym miesiącu ciąży dziecko mierzy około 46 cm długości. U chłopców jądra znajdują się już w worku mosznowym. Maluszek rozpoznaje światło i ciemność, na gwałtowne oświetlenie brzucha może reagować odwracaniem ciała lub zamykaniem powiek. Dziecko intensywnie ćwiczy funkcje życiowe, takie jak oddychanie, ssanie i połykanie.

W brzuchu mamy jest mu już dosyć ciasno, ponieważ znacznie przybrał na wadze – przyjmuje dlatego pozycję skuloną, ze skrzyżowanymi rączkami i nóżkami. Maluszek powoli przygotowuje się do porodu i może już ustawić się główką w dół, w kierunku kanału rodnego.

Dolegliwości ciążowe ósmego miesiąca

Brzuch kobiety znacznie powiększa swój obwód, dlatego w wiele ubrań ciążowych przyszła mama może się nie mieścić. Jak kiedyś kobieta bała się porodu, tak teraz zaczyna coraz częściej myśleć o rozwiązaniu i chcieć szybkiego przyjścia dziecka na świat. Brzuch dotyka łuków żebrowych, dlatego problemy z oddychaniem mogą być coraz częstsze.

Kiedy maluch prostuje nóżki, kobieta odczuwa kłucie w żebrach. W takiej sytuacji najlepiej zmienić pozycję, by dziecko przestało uciskać na żebra. Kręgosłup jest bardzo obciążony, więc nie można go dodatkowo nadwerężać długotrwałym staniem. Na ból pleców w ciąży dobre jest ćwiczenie tzw. kocich grzbietów.

Mimo zmęczenia kobiecie trudno jest zasnąć, ponieważ w znalezieniu wygodnej pozycji do snu przeszkadza duży brzuch. Dziecko też uaktywnia się, kiedy mama kładzie się do łóżka. Najlepsze ułożenie na nocny odpoczynek to pozycja na lewym boku, z podgiętą prawą nogą i z poduszką włożoną między kolana.

Przed spaniem warto wywietrzyć pokój i udać się na wieczorny spacer. Obawa przed porodem nie jest jeszcze bardzo silna, choć niektóre kobiety mają lęki przed trudami macierzyństwa i zmianą, która zajdzie w ich rodzinie po pojawieniu się dziecka.

Badania w ósmym miesiącu ciąży

 • Badanie USG – określenie wielkości płodu i ocena stanu oraz położenia łożyska.
 • Przeciwciała anty-Rh – ocena ryzyka konfliktu serologicznego między matką a płodem.
 • Ocena wydzieliny z pochwy – określenie stopnia czystości pochwy.
 • Morfologia krwi – ocena poziomu białka, cukru i innych składników we krwi.
 • Badanie moczu – ocena czynności nerek i wykluczenie zakażeń układu moczowego.
 • Przeciwciała toksoplazmozy – badanie w kierunku rozpoznania choroby.
 • Badanie ginekologiczne – określenie położenia płodu w macicy i elastyczności szyjki.
 • Waga ciała – ocena przyrostu masy ciała kobiety przed porodem.
 • Badanie czynności serca płodu – kontrolowanie akcji serca dziecka.
 • Badanie położnicze zewnętrzne – badanie obwodu brzucha i powiększonych piersi.
 • Ocena wymiarów miednicy – określenie stopnia rozejścia się miednicy do porodu.
 • Ocena ruchliwości płodu przez ciężarną – określenie aktywności dziecka w ciągu dnia.
 • Badanie KTG – badanie czynności skurczowej macicy i akcji serca płodu.

Rady dla kobiet w ósmym miesiącu ciąży

Dolegliwość ciążowa Jak sobie radzić?
Zadyszka Odpoczynek, unikanie forsownych zajęć, leżenie na boku, jazda windą zamiast wchodzenia po schodach, rezygnowanie z długiego chodzenia.
Zasłabnięcie Siedzenie lub leżenie na boku, opuszczenie głowy jak najniżej, mocne ściskanie płatków uszu, sprawdzenie ciśnienia tętniczego krwi.
Obrzęki nóg Odpoczywanie z nogami uniesionymi wyżej niż tułów, podkładanie pod stopy w czasie snu poduszki, stosowanie chłodnych okładów na stopy, robienie sobie wieczornych kąpieli nóg, delikatny masaż stóp.
Zgaga Częste spożywanie posiłków, ale w mniejszych porcjach. Unikanie przeciążania żołądka jedzeniem, picie szklanki mleka przed snem.
Mrowienie rąk Układanie rąk podczas snu na poduszce, by znajdowały się wyżej niż reszta ciała. Unoszenie rąk w czasie uczucia mrowienia do góry.

W ósmym miesiącu ciąży warto zacząć masować krocze i ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenie mięśni Kegla pomaga uchronić krocze przed nacięciem w czasie porodu. Do masażu pochwy i krocza należy stosować olejek migdałowy lub zwykły olej roślinny. Przestrzeń między przedsionkiem pochwy a odbytem należy uciskać i rozciągać kciukiem oraz palcem wskazującym.

Joanna Krocz

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ciąża miesiąc po miesiącu
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego drugiego tygodnia ciąży dziecko waży około 1900 gramów i mierzy ponad 40 cm całkowitej długości. Intensywnie przybiera na wadze i gromadzi zapasy w postaci brązowej tkanki tłuszczowej na okres poporodowy. Jest mu coraz ciaśniej,...

Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży, dziecko osiąga wagę około dwóch kilogramów, układa się w pozycji embrionalnej, a jego długość wynosi około 43 cm. Jego ciało cały czas przybiera na wadze, nabiera tkanki tłuszczowej, twarz jest zaokrąglona....