Trwa ładowanie...

1 miesiąc ciąży

Avatar placeholder
03.04.2019 08:07
1 miesiąc ciąży
1 miesiąc ciąży (123rf)

Pierwszy miesiąc ciąży to tajemniczy czas rozwoju nowego życia w łonie kobiety, o którego istnieniu często nawet jeszcze nie wiadomo. Najbardziej wyraźny objaw sugerujący zajście w ciążę to brak miesiączki. Przyczyną zatrzymania się okresu u kobiety są zmiany hormonalne warunkowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.

Brak miesiączki nie jest jednak symptomem jednoznacznie wskazującym na ciążę. Czasem powodem, dla którego kobieta nie ma menstruacji, jest stres, przepracowanie, przemęczenie czy stosowanie diety odchudzającej. Dlatego najlepiej zrobić test ciążowy.

spis treści

1. Czy to ciąża?

Kobiety, które zaszły w ciążę, nie mają krwawienia miesięcznego. Czasami jednak zdarza się, że kobieta przez pierwsze dwa-trzy miesiące ciąży ma lekkie krwawienia w terminie owulacji lub menstruacji. Jest to całkiem normalne zjawisko i często bywa mylone z prawdziwą miesiączką, choć kobieta jest już w ciąży.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Dlatego najlepiej zrobić test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon beta-hCG – gonadotropinę kosmówkową produkowaną przez organizm kobiety ciężarnej. Płytkowy test ciążowy z moczu można kupić w każdej aptece bez recepty.

Brak miesiączki oraz pozytywny wynik testu ciążowego pozwalają wstępnie podejrzewać ciążę. Ostateczną diagnozę powinien jednak postawić ginekolog, najlepiej za pomocą badania USG. Jest ono w stanie wykryć zarodek w macicy dopiero na początku drugiego miesiąca ciąży. Wcześniej embrion jest zbyt mały, by móc go dojrzeć – nawet za pomocą ultrasonografu.

2. Jakie dolegliwości są charakterystyczne dla pierwszego miesiąca ciąży?

Niektóre kobiety w pierwszym miesiącu ciąży czują się lepiej niż zwykle. Większość przyszłych mam doznaje jednak przykrych dolegliwości ciążowych. Do najczęstszych należą:

  • senność i uczucie zmęczenia,
  • rozdrażnienie,
  • tkliwość i bolesność piersi,
  • częste oddawanie moczu, także nocą,
  • zaparcia i wzdęcia.

Niektóre kobiety w ciąży odczuwają dziwny, metaliczny posmak w ustach. Może pojawić się ślinotok oraz nadwrażliwość na pewne zapachy czy potrawy. Charakterystyczne jest reagowanie nudnościami lub wymiotami. W dusznych pomieszczeniach kobiety na początku ciąży czują się wyjątkowo niedobrze, może dochodzić nawet do zasłabnięć i omdleń.

Z powodu burzy hormonalnej zachodzącej w organizmie kobiety w ciąży, skóra i włosy mogą zacząć się przetłuszczać. Wszelkie początkowe dolegliwości ciążowe nie są niebezpieczne. Świadczą o tym, że organizm przygotowuje odpowiednie warunki do rozwoju nowego życia.

Fakt zajścia w ciążę jest bardzo stresujący dla kobiety. Nie chodzi tu wyłącznie o pogorszenie samopoczucia z powodu ciążowych dolegliwości. Każda kobieta potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do myśli o dziecku, nawet gdy było ono planowane. W pierwszym miesiącu ciąży warto więc pozwolić sobie na redukowanie stresu, częsty odpoczynek, dłuższy sen i zdrową dietę.

3. Jak na ciążę zareaguje partner?

Często ciąża kobiety jest oczekiwana i chciana. Powiadomienie partnera o spodziewaniu się dziecka jest wtedy źródłem radości i szczęścia. Czas przygotowywania do narodzin dziecka może jeszcze bardziej zbliżyć do siebie partnerów i umocnić wiążące ich uczucie.

Wybiegając myślą w przyszłość oboje snują plany i marzenia. Czasami partnerzy mogą mieć wątpliwości, czy sobie poradzą w trudach rodzicielstwa. Zazwyczaj ciąża partnerki stanowi dla mężczyzny powód do dumy. Jednocześnie trudno mu jednak zaakceptować nagłą zmianę.

Mężczyzna, tak samo jak kobieta, musi dojrzeć do myśli o dziecku. Czasem zwyczajnie boi się roli ojca – utraty swobody, nowych obowiązków, ogromnej odpowiedzialności. Niekiedy dopada go obawa o to, że z powodu nowego członka rodziny zostanie zepchnięty na drugi plan. Kiedy dziecko nie jest planowane mężczyzna może negatywnie zareagować na wiadomość o ciąży. Najboleśniejsza dla kobiety jest sytuacja, gdy z powodu dziecka partner odchodzi.

W pierwszym miesiącu ciąży seks między partnerami nie układa się dobrze. Winne są najczęściej dolegliwości kobiety: mdłości, wymioty, ciągła senność. Nie sprzyjają one miłosnym uniesieniom. Aby wyjaśnić łóżkowe problemy, najlepiej szczerze porozmawiać, powiedzieć o swoich obawach, uczuciach i rozterkach. Czasami zahamowane libido to skutek rewolucji hormonalnej w organizmie kobiety lub strachu przed zaszkodzeniem dziecku.

4. Czego unikać w pierwszym miesiącu ciąży?

W pierwszym miesiącu ciąży dla zagnieżdżonego w łonie macicy zarodka szkodliwe są substancje chemiczne zawarte w alkoholu, papierosach i niektórych lekach. Jeśli kobieta stale zażywa leki przepisywane na receptę, powinna zgłosić się do lekarza, by ustalić, czy nie są one teratogenne dla płodu. W razie przeziębienia nie wolno leczyć się na własną rękę! Na początku ciąży najlepiej nie przyjmować żadnych leków, nawet witamin. Wyjątkiem jest kwas foliowy.

Co jeszcze szkodzi dziecku?

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

  • Nadmiar kofeiny – zrezygnuj z kawy i słodkich napojów gazowanych.
  • Promienie Roentgena – nie poddawaj się prześwietleniom RTG, zwłaszcza jamy brzucha.
  • Chemikalia – unikaj malowania ścian, opryskiwania roślin preparatami grzybobójczymi czy przeciwko chwastom, lakierowania podłóg i wszelkiego kontaktu z trującymi substancjami.
  • Wysoka temperatura – nie bierz gorących kąpieli i nie wchodź do sauny.
  • Infekcje – unikaj miejsc, gdzie mogłabyś się zarazić grypą; zaszczep się przeciwko różyczce; unikaj kontaktów ze zwierzętami i nie jedz surowego mięsa; myj starannie warzywa i owoce przed spożyciem.

Pierwszy miesiąc ciąży to ważny czas dla rozwoju zarodka. Pamiętaj więc, by dbać o swoje zdrowie i oszczędzać się. W tym czasie warto trochę zwolnić tempo życia i dać sobie prawo do relaksu.

Joanna Krocz

Następny artykuł: 2 miesiąc ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze