Dolegliwości w ciąży

Udało się, jesteś w ciąży! Ogarnia Cię radość, że po długim czasie wyczekiwania możesz spodziewać się dzidziusia. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak tu więc się cieszyć, gdy ciągle mdli i w głowie się kręci?

Nie powinnaś się martwić. te burzliwe zmiany, jakie zachodzą w twoim organizmie, mają na celu zapewnienie prawidłowych warunków dla rozwijającego się płodu. Za taki stan rzeczy odpowiada progesteron i estrogen. Hormony te są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży. Równowaga między nimi zapobiega skurczom macicy i umożliwia zagnieżdżenie się w niej jaja. Pocieszające może być fakt, że u większości kobiet zanikają one po trzecim miesiącu ciąży. Istnieje też kilka sposobów, aby nieco złagodzić te wzloty i upadki hormonalne.

Polecane wideo:

Nudności i wymioty w ciąży

Pojawiają się około 6 tygodnia ciąży i zwykle ustępują po pierwszym trymestrze ciąży. Nie ma niestety jednego złotego środka, aby się ich pozbyć. To, co działa na jedne kobiety, na inne niekoniecznie. Najczęściej stosowanymi sposobami na pokonanie tych dolegliwości jest:

 • jedzenie częściej, lecz małymi porcjami;
 • unikanie smażonych i ciężkostrawnych potraw;
 • wzbogacenie diety o świeże owoce i warzywa;
 • unikanie kładzenia się po posiłku;
 • jedzenie czegoś kwaśnego;
 • unikanie drażniących zapachów;
 • odpoczynek i relaks;
 • zjedzenie czegoś tuż przed wstaniem z łóżka;
 • spacery i ruch na świeżym powietrzu;
 • wstawanie z lóżka powoli i unikanie gwałtownych ruchów;
 • picie herbatek ziołowych.

Senność i zawroty głowy w ciąży

Uczucie zmęczenia to powszechny objaw ciąży. Spowodowane jest zmianami hormonalnymi w organizmie. Najlepszym wyjściem jest tu odpoczynek i nie forsowanie organizmu. Należy jednak pamiętać, że zmęczenie może wynikać tez z niedoboru żelaza. Warto więc regularnie robić badania krwi.

Zawroty głowy to również częsty objaw ciąży, który spowodowany jest zmianami ciśnienia tętniczego. Może tu pomóc unikanie gwałtownych ruchów. Unikaj nagłego wstawania czy pochylania się oraz staraj się przebywać w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach. Jeżeli poczujesz się słabo, usiądź lub połóż się z nogami uniesionymi do góry.

Częste oddawanie moczu

Dolegliwość ta spowodowana jest uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz oraz zwiększeniem pracy nerek. Jest to objaw, który należy przetrwać. W żadnym wypadku nie ograniczać spożywania płynów, aby oddawanie było rzadsze. Nie należy też wstrzymywać moczu. Jeżeli przy oddawaniu moczu odczuwasz ból lub pieczenie, skontaktuj się z lekarzem. Może to być objaw zakażenia dróg moczowych.

Wzdęcia i zaparcia

Problemy z wzdęciami są wynikiem spowolnienia perystaltyki jelit. Staraj się unikać potraw tj.: kapusta, fasola, tłuste mięsa oraz ogranicz spożywanie napoi gazowanych. Staraj się też być aktywna w czasie ciąży, ruch dobrze wpływa na przemianę materii.

Aby walczyć z zaparciami w ciąży, zwiększ spożywanie płynów. Może też pomóc jedzenie siemienia lnianego, śliwek, rabarbaru, otrębów oraz niektóre zioła (kruszyna, rzewień, tatarak, tymianek). Również ćwiczenia fizyczne pobudzają motorykę jelit, wzmacniają mięśnie brzucha i poprawiają ogólną kondycję oraz wpływają na dobre samopoczucie.

Anna Brzyszcz

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciąża ?

~Ppp • ostatni post 4 dni temu

2
Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

Emocje w ciąży

Uczucie osamotnienia

Uczucie osamotnienia

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem, kiedy można porozmawiać o wszystkich obawach, lękach, marzeniach, wątpliwościach i nadziejach.

Emocje w ciąży

Przyszła mama

Przyszła mama

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Nawet jeżeli początkowo ograniczają się wyłącznie do planowania i zwiedzania sklepów. Wybierają meble, zabawki (na następne 10 lat), ubrania, grzechotki,...

Emocje w ciąży

Przesądy w ciąży

Przesądy w ciąży

Przyszła mama bardzo często jest atakowana przez najbliższych przesądami dotyczącymi tego co powinna robić, a czego unikać w czasie ciąży (...) osób, które miały do czynienia z tym problemem: Jazda na rowerze w 18. tygodniu ciąży...

Emocje w ciąży

Hormony w ciąży

Ciąża to prawdziwa huśtawka nastrojów. Przez dziewięć miesięcy ciąży kobieta doświadcza skrajnych emocji. Śmiech i łzy, radość i smutek, euforię (...) będą jedynie pozytywne emocje....

Emocje w ciąży

Nastrój w ciąży

i jak dbać o samopoczucie w czasie ciąży? Ciążowe emocje Nie ma szablonu czy wzorca, w jaki musiałaby wkomponować się ciężarna ze swoim ciążowym nastrojem (...) Nastrój w ciąży jest bardzo zmienny...