Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża uznaniowo trwa 10 miesięcy księżycowych, z czego każdy trwa 28 dni. Według zasady Naegelego rozpoczyna się ona w pierwszym dniu miesiączki, a kończy po 280 dniach, co daje 9 miesięcy kalendarzowych lub 40 tygodni.

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Czekając na maleństwo, każda mama bacznie obserwuje zmiany swojego organizmu. Ciąża człowieka to okres czterdziestu tygodni. Bardzo często lekarze dzielą go na dziewięć miesięcy lub trzy trymestry, z których każdy trwa także po trzy miesiące.

Polecane wideo:

Na koniec ciąży następuje poród, czyli czas, kiedy dziecko opuszcza brzuch mamy i przychodzi na świat. Termin porodu określany jest najczęściej na podstawie ostatniej miesiączki i jest terminem umownym.

Pierwszy trymestr

Pierwszy miesiąc

Kiedy kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, z ciekawością śledzi jego rozwój. Lekarze często tłumaczą przyszłym mamom, że ciąża to nie tylko czas oczekiwania, ale także współtworzenie dziecka – przebieg całej ciąży i to jak będziesz funkcjonować ma ogromny wpływ na dziecko.

W pierwszym miesiącu ciąży zapłodniona komórka jajowa, choć maleńka, zawiera wszystkie niezbędne informacje genetyczne, takie jak: płeć, kształt nosa itp. Na tym etapie dziecko, a właściwie zarodek, wędruje wzdłuż jajowodu. Z godziny na godzinę liczba komórek wzrasta. Po około tygodniu dociera do macicy i tam tworzy sobie przytulne gniazdko do dalszego rozwoju.

Pierwszym pokarmem, jaki dziecko czerpie z organizmu mamy, jest cukier. To dzięki niemu maleństwo rośnie każdego dnia. Komórki tworzące zarodek różnicują się poprzez podział na te, które są odpowiedzialne za płeć, za organy itp.

Trzynastodniowemu embrionowi zawiązuje się układ nerwowy. Od chwili poczęcia, co i po którym rodzicu dziecko odziedziczy jest już przesądzone. W tym czasie dziecko osiąga wzrost około pięciu milimetrów.

W drugim miesiącu ciąży rozwój narządów przyśpiesza. Pierwszym narządem, który zaczyna pracować jest serce. Dzieje się to już dwadzieścia jeden dni od zapłodnienia.

Drugi miesiąc

Potem wykształcają się przedsionki i komory oraz pierwsze własne komórki krwi. W tym czasie embrion przypomina kształtem laseczkę z zaznaczoną głową i mózgiem. Powstają zawiązki żołądka, jelit, płuc, wątroby itp. Istotne jest też, że narządy, takie jak uszy czy nos, powoli przybierają właściwy kształt.

W siódmym tygodniu u dziecka wykształca się zmysł dotyku, ma zawiązki zębów mlecznych, szczęki i podniebienia. Powstają palce, a układ nerwowy i mięśniowy zaczyna pracować. W tym okresie dziecko ma półtora centymetra wzrostu i waży trzy gramy.

Trzeci miesiąc

W trzecim miesiącu maleństwo zaczyna przypominać dziecko, a jego głowa stanowi połowę długości jego ciała. Można zaobserwować indywidualne cechy. Pojawiają się struny głosowe, żołądek wydziela soki trawienne, trzustka – insulinę, a nerki wychwytują kwas moczowy.

Ciało małego człowieczka pokrywa mieszek płodowy, a na palcach powstają paznokcie. W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko prostuje plecy, umie się przeciągać, podskakiwać, wymachiwać kończynami, obracać głowę, ruszać palcami rąk i nóg.

Dziecko jest bardzo ruchliwe, choć przyszła mama jeszcze tego nie odczuwa. Wzrost dziecka po trzech miesiącach wynosi osiem centymetrów, a waga piętnaście gramów. Jeśli chodzi o organizm kobiety, to zmienia się tylko poziom hormonów, który poprzez swój wzrost powoduje niemiłe dolegliwości, takie jak: zmęczenie, mdłości, ospałość, zwiększony apetyt, zmiany nastrojów oraz częste chodzenie do toalety.

Ciało natomiast nie zmienia się wcale, poza wzrostem temperatury do 37°C. Wstrzymuje się okres, powiększa biust oraz brzuszek. W tym okresie należy szczególnie pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa oraz badaniach. Nie należy brać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Zakaz dotyczy również picia alkoholu, palenia papierosów oraz wszelkich używek, a co ważniejsze należy zdrowo się odżywiać.

Drugi trymestr

Czwarty miesiąc

W czwartym miesiącu ciąży wszystkie narządy dziecka pracują, ale nadal jest uzależniony od mamy. Pośrednikiem jest tu łożysko, dzięki któremu dziecko otrzymuje pokarm i tlen. Dziecko rośnie szybko, a jego serce przepompowuje około trzydzieści litrów krwi. Poprawa krążenia sprawia, że kolor skóry dziecka staje się różowy.

W tym okresie rosną brwi, rzęsy oraz włosy na głowie, a na palcach pojawiają się linie papilarne. Po raz pierwszy słyszy bicie serca mamy, wzrok reaguje na światło.

Od około piętnastego tygodnia skóra dziecka reaguje na dotyk, a pod koniec miesiąca przyszła mama może odczuwać pierwsze kopnięcia. Dziecko w tym czasie osiąga piętnaście centymetrów i waży dwadzieścia dekagramów.

Piąty miesiąc

W piątym miesiącu dziecko uczy się spać i czuwać. Czuje zmiany temperatury, słyszy coraz więcej dźwięków i rozpoznaje smaki, a mama odczuwa jego ruchy. W tym miesiącu można rozpoznać za pomocą badania USG płeć dziecka. Wzrost dziecka osiąga już dwudziestu pięciu centymetrów zaś waga czterdziestu dekagramów.

Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu ciąży układ nerwowy dojrzewa bardzo szybko, a dziecko przygotowuje się do życia poza brzuchem mamy. Nabiera odruchów typowych dla dziecka, takich jak ssanie. Kostnieje szkielet i powstają zawiązki zębów stałych. Ciało dziecka jest pokryte mazią płodową. Po raz pierwszy otwiera oczy.

Jego rozmiary zwiększają się do pół kilograma, a wzrost wynosi dwadzieścia osiem centymetrów. Mamie znacznie powiększa się brzuszek, odczuwa ruchy dziecka, włosy stają się gęstsze, a ty nabierasz pewności siebie i energii. W żyłach krąży więcej krwi, przyśpiesza serce, mogą wystąpić plamy na skórze, zgaga, hemoroidy lub żylaki.

Każda kobieta w drugim trymestrze ciąży powinna pamiętać, aby nadal chodzić na kontrolne wizyty do lekarza, dostosować garderobę do figury, nie przeciążać się, dużo odpoczywać, ale rezygnować ze spacerów lub ćwiczeń. Należy także zadbać o skórę brzucha i piersi.

Rozwój płodu - 40 tydzień

Płód w 40 tygodniu ciąży.

Trzeci trymestr

Siódmy miesiąc

W siódmym miesiącu dziecko zaokrągla się, ponieważ nabiera tłuszczyku, który chroni go przed chłodem. Maluch odczuwa ból i wówczas, kiedy mama pali w ciąży dziecko może boleć, np. głowa. Dziecko posiada także marzenia senne, które odczuwane są dla niego, jako przyjemności. Wzrost dziecka osiąga czterdzieści centymetrów, a waga ponad kilogram.

Ósmy miesiąc

W ósmym miesiącu ciąży dziecko staje się bardzo ruchliwe z powodu zmniejszania się jego dotychczasowego lokum. Zwiększa się mózg pozwalając tym samym maluchowi na umiejętność myślenia. Organy wewnętrzne kończą dojrzewanie. U chłopców jądra zsuwają się do moszny, a u dziewczynek jajniki produkują hormony. Wielkość dziecka wynosi czterdzieści pięć centymetrów, a waga dwa kilogramy.

Dziewiąty miesiąc

W ostatnim, dziewiątym miesiącu ciąży dziecko odbywa ostatnie przygotowania do wyjścia na świat. Narządy wszystkie są w pełni wykształcone, a ono samo posiada własny rytm biologiczny. Jego ruchy są mocniejsze, a podczas kopania w brzuch widać wyraźnie jego stopy.

Osiąga wówczas rozmiary około pięćdziesięciu trzech centymetrów i waży trzy kilogramy, choć zdarzają się dzieci większe i cięższe. Brzuch mamy staje się ogromny i przeszkadza. Piersi się powiększają, trudno jest się poruszać, mogą wystąpić obrzęki nóg. Mama jest rozdrażniona i niespokojna. Taki stan utrzymuje się aż do rozwiązania.

Należy pamiętać, aby kontynuować wizyty u ginekologa, odwiedzić dentystę lub w razie innych zmian udać się do odpowiedniego specjalisty. Należy być już przygotowanym na rozwiązanie, tzn. mieć spakowane niezbędne rzeczy do szpitala.

Sylwia Michalczyk, 3 tygodnie temu

Kalendarz ciąży - ostatnia miesiączka, zajście w ciążę

Komentarze

dyskusje na forum

Ciąża ?

~Ppp • ostatni post 4 dni temu

2
Artykuły Ciąża miesiąc po miesiącu
Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża od a do z

Ciąża od a do z

Marzeniem większości kobiet jest posiadanie dziecka. Nie każdej udaje się to od razu, a jeśli nawet starania zakończą się powodzeniem, zdarza się, że dopadają nas sytuacje, w których tracimy pewność siebie, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości.

Ciąża miesiąc po miesiącu

3 miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży niesie ze sobą ostatnie tygodnie męczących dolegliwości: nudności, wymiotów, senności, zgagi czy bólów głowy. Pod koniec (...) tego miesiąca kobieta zaczyna wyraźnie odczuwać poprawę samopoczucia....

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 1 trymestrze

się z dzieckiem w II i III miesiącu ciąży, przeczytaj poniższy artykuł. Rozwój dziecka w II miesiącu ciąży Drugi miesiąc ciąży rozpoczyna się pięć...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 3 trymestrze

ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Rozwój płodu w VII miesiącu Dwudziesty siódmy tydzień rozpoczyna ostatni trymestr ciąży. Dziecko skulone ma 24 (...) w jelitach. Główka dziecka może obniża się. Ważne są badania...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Jest to czas, w którym z jednej strony ciąża nie jest jeszcze widoczna (...) zaburzyć jego rozwój. To właśnie w pierwszych tygodniach rozwoju...

Ciąża miesiąc po miesiącu

1 miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to tajemniczy czas rozwoju nowego życia w łonie kobiety, o którego istnieniu często nawet jeszcze nie wiadomo. Najbardziej (...) są charakterystyczne dla pierwszego miesiąca ciąży? Niektóre...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 2 trymestrze

Gdy kończy się pierwszy miesiąc ciąży, zmniejsza się ryzyko poronienia, a dolegliwości, które pojawiły się na początku ciąży, ustępują. Na przełomie (...) trymetrze ciąży (IV miesiąc...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Wszystko o ciąży

. Zwracam uwagę na słowo „regularnego". Często pacjentki przychodzą zaniepokojone brakiem ciąży, a po krótkiej rozmowie okazuje się, że mąż często wyjeżdża (...) w delegacje albo z innych przyczyn współżycie w okresie owulacji nie odbywa...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Trzeci trymestr ciąży

piersiowej w 9 miesiącu ciąży - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska Wynik badania moczu w 9. miesiącu ciąży - odpowiada lek. Tomasz Budlewski (...) Trzeci trymestr ciąży...

Ciąża miesiąc po miesiącu

5 miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży to czas, w którym następują bardzo duże zmiany zarówno u dziecka, jak i u matki. Kobieta może już stwierdzić, że dziecko śpi (...) miesiącu ciąży W piątym miesiącu...