Trwa ładowanie...

Wiek ciąży - początek, czas trwania, termin porodu

Avatar placeholder
14.10.2022 10:22
Wiek ciąży - początek, ile trwa ciąża, termin porodu
Wiek ciąży - początek, ile trwa ciąża, termin porodu (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Według reguły Naegelego za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Natomiast z biologicznego punktu widzenia – moment zapłodnienia. Wiek ciąży zwykle oblicza się od momentu ostatniej miesiączki, którą miała kobieta. Jest to najpopularniejsza metoda obliczania wieku ciąży, nazywana regułą Naegelego. Wiek ciąży w tym przypadku nie jest rzeczywistym wiekiem płodu, który można byłoby wyliczyć od momentu zapłodnienia.

spis treści

1. Wiek ciąży - początek

Początek ciąży to moment zapłodnienia. Moment ten tak naprawdę bardzo trudno stwierdzić. U kobiet, które mają nieregularne miesiączki, jest to szczególnie trudne.Następuje on w momencie owulacji po ostatniej miesiączce, czyli mniej więcej po dwóch tygodniach od ostatniej miesiączki.

Ze względu na to, że u wielu kobiet moment owulacji występuje nieregularnie, w przypadku nieregularnych cykli, za moment rozpoczęcia ciąży w większości przypadków podaje się pierwszy dzień ostatniego krwawienia miesięcznego.

Zobacz film: "Ile kosztuje indywidualna opieka położnej?"

Nie liczy się w tym momencie tzw. „krwawienie implantacyjne” lub „plamienie implantacyjne”. Bywa ono mylone z miesiączką przez kobiety, które nie wiedzą, że zaszły w ciążę. Nie jest ono jednak nie do odróżnienia.

Występuje około tygodnia przed planowaną miesiączką (lub 6-12 dni po owulacji, czyli także zapłodnieniu) i jest mniej obfite niż normalna miesiączka (stąd nazwa „plamienie implantacyjne”). Zwykle ma brązowawy lub różowawy kolor.

Aby mieć pewność, czy plamienie jest wywołane ciążą, można wykonać w domu test ciążowy. Trzeba jednak pamiętać, że jest on w stanie wykryć ciążę 4-5 dni po implantacji.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Wiek ciąży

Ile trwa ciąża? Ciąża faktycznie trwa około 267 dni, czyli 38 tygodni, jeśli liczy się czas trwania ciąży od momentu zapłodnienia. Jednak ze względu na duże trudności w obliczeniu rzeczywistego rozpoczęcia ciąży, przyjmuje się, że czas trwania ciąży to 281 dni lub 40 tygodni.

Tyle trwa, jeśli liczymy od momentu ostatniej miesiączki, którą ma kobieta. Podana długość trwania ciąży jest prawdziwa u kobiet, które mają regularne miesiączki, występujące co 28 dni. U innych kobiet trzeba to obliczać indywidualnie.

Dzięki obliczaniu wieku ciąży będziemy mogli poznać termin porodu
Dzięki obliczaniu wieku ciąży będziemy mogli poznać termin porodu (123RF)

3. Wiek ciąży - termin porodu

Według reguły Naegelego, obliczanie terminu porodu wygląda jak poniżej:

  • od daty ostatniej miesiączki odejmuje się 3 miesiące;
  • do otrzymanej daty dodaje się 7 dni;
  • do otrzymanej daty dodaje się 1 rok;
  • jeśli cykl trwa dłużej lub krócej niż 28 dni, dodaje się różnicę między cyklami.

Jeśli kobieta domyśla się, kiedy mogło dojść do zapłodnienia, termin porodu można obliczyć inaczej:

  • od terminu poczęcia odejmuje się 7 dni;
  • od otrzymanej daty odejmuje się 3 miesiące;
  • do otrzymanej daty dodaje się 1 rok.
Określenie wieku ciąży
Określenie wieku ciąży

Wiek ciąży zwykle oblicza się od momentu ostatniej miesiączki, którą miała kobieta. Jest to najpopularniejsza

zobacz galerię

Bardzo ważną rolę w obliczaniu wieku ciąży i terminu porodu odgrywają badania prenatalne, szczególnie USG ciąży.

Dzięki temu badaniu obrazowemu, lekarz jest w stanie określić przybliżony wiek płodu na podstawie jego wielkości i budowy. To zwykle to badanie jest brane pod uwagę jako wyznacznik wieku płodu. Także, jeśli obliczenia mówią inaczej.

Kobieta w ciąży powinna pamiętać, że wyliczony termin porodu bardzo rzadko jest momentem przyjścia na świat dziecka. Maluch może urodzić się tydzień przed lub tydzień po wyznaczonym terminie i nie oznacza to żadnych problemów, nadal jest to poród o terminie.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ile trwa ciąża?

Następny artykuł: Ile trwa ciąża?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.