Rozwarcie szyjki macicy

Szyjka macicy to część, która łączy trzon macicy z pochwą. W trakcie poroduszyjka macicy rozwiera się do 10 cm. Przy pełnym rozwarciu rodzi się główka dziecka. Każda kobieta podczas porodu chciałaby, aby pełne rozwarcie szyjki macicy nastąpiło jak najszybciej. Niestety przebieg porodu rządzi się swoimi prawami, a rodząca nie ma dużego wpływu na jego długość, choć pewne pozycje jej ciała mogą przyspieszyć rozwieranie szyjki macicy i schodzenie główki w dół kanału rodnego. Cały poród składa się z trzech okresów, natomiast pierwszy okres porodu dodatkowo podzielony jest na dwie fazy związane między innymi z rozwieraniem się szyjki macicy.

Polecane wideo:

Okresy i fazy porodu

Rozwarcie macicy

Rozwieranie szyjki macicy to proces długotrwały dla rodzącej, która od początku porodu tylko czeka na magiczne 10 cm.

Poród dzieli się na trzy okresy. Pierwszy okres porodu to czas od jego rozpoczęcia do całkowitego rozwarcia szyjki macicy(do 10 cm). Okres ten składa się z dwóch faz:

  • Faza utajona − jest to tzw. faza wolnego rozwierania. To czas od początku porodu do rozwarcia około 3-4 cm, zazwyczaj trwa około 5 godzin u wieloródki, do około 6,5 godziny u pierwiastki − kobiety rodzącej pierwszy raz.
  • Faza aktywna − jest to faza przyspieszonego rozwierania. To czas od 3-4 cm do pełnego rozwarcia szyjki macicy, trwa ok. 2,5 godziny u wieloródki, natomiast ok. 4,5 godziny u pierwiastki. Gdy rozwarcie osiąga ok. 7-8 cm, następuje chwilowy kryzys (tzw. „kryzys siódmego centymetra”), gdy kobieta nie wierzy już w swoje siły i możliwości.

Drugi okres porodu to czas od momentu osiągnięcia pełnego rozwarcia (10 cm), aż do urodzenia się maluszka. Średnio w populacji trwa on od 30 do 40 minut u wieloródki, do około godziny u pierwiastki. Trzeci okres porodu to okres łożyskowy. W tym czasie kobieta rodzi popłód, czyli pępowinę, łożysko i błony płodowe. Niektórzy położnicy wyróżniają również czwarty okres porodu, który obejmuje dwugodzinną, ścisłą obserwację kobiety po urodzeniu się noworodka.

Ocena szyjki macicy

Rozwieranie się szyjki macicy jest ściśle związane z jej dojrzewaniem. Najczęściej używaną skalą do oceny dojrzałości szyjki macicyjest skala Bishopa. W tej skali przyznaje się od 0 do 3 punktów za pięć poszczególnych parametrów: rozwarcie, skrócenie, zaawansowanie części przodującej, konsystencję i ułożenie szyjki macicy w stosunku do osi pochwy. Ocena na 9 punktów wg skali Bishopa oznacza, że szyjka jest już dojrzała. Natomiast na początku porodu szyjka macicy osiąga zazwyczaj 11 punktów.

Rola pozycji kobiety w porodzie

Duże znaczenie dla szybszego rozwierania się szyjki macicy podczas pierwszego okresu porodu są pozycje wertykalne rodzącej. Są to pozycje pionowe zazwyczaj instynktownie wybierane przez rodzącą: klęk, kucanie, chodzenie, siadanie i kręcenie biodrami na piłce czy worku sako. Działająca siła grawitacji powoduje szybsze schodzenie główki i naciskanie jej na szyjkę macicy. Dzięki tym bodźcom szyjka rozwiera się szybciej, co skraca czas porodu.

Rozwieranie szyjki macicy to proces długotrwały dla rodzącej, która od początku porodu tylko czeka na magiczne 10 cm. Świadomość kobiety o pozycjach wertykalnych, które mogą przyspieszyć dojrzewanie i rozwieranie szyjki macicy oraz ich zastosowanie w trakcie porodu są niezwykle istotne zarówno dla przyszłej mamy, jak też jej dziecka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Masaż szyjki
Masaż szyjki

Zabiegi położnicze podczas porodu

zawierający prostaglandyny w żelu lub tabletce (przyspiesza dojrzewanie szyjki macicy) Przebija pęcherz płodowy - (amniotomia) - jest to jeden

Masaż szyjki

Rozwarcie macicy

Rozwarcie macicy

Rozwieranie szyjki macicy to proces długotrwały dla rodzącej, która od początku porodu tylko czeka na magiczne 10 cm.

Przyczyny porodu przedwczesnego

Niewydolność cieśniowo-szyjkowa

. Terapeutycznie nakłada się go osobom, u których rozwarcie szyjki macicy nastąpiło przed 28. tygodniem ciąży, zaobserwowano w badaniu USG wypuklanie się błon płodowych do ujścia wewnętrznego kanału szyjki...

Zabiegi okołoporodowe

Masaż szyjki

. Rozwarcie szyjki macicy do przeprowadzenia jej masażu powinno wynosić minimum 1 centymetr. Kiedy stosuje się masaż szyjki macicy? Jak wiadomo (...) , naturalne rozwarcie...

Czynnik szyjkowy

Dolegliwości związane z miesiączką

Dolegliwości związane z miesiączką

Pozycja szyjki macicy ma związek z etapem cyklu miesięcznego u kobiety. Wiele kobiet sprawdza położenie i cechy szyjki macicy, gdy starają się o dziecko i próbują ustalić czas owulacji.

Wady porodu domowego

Komplikacje porodu - pęknięcie szyjki macicy

Komplikacje porodu - pęknięcie szyjki macicy

Pęknięcie szyjki macicy podczas porodu naturalnego zwykle rozpoczyna się od jej zewnętrznego ujścia i biegnie bocznie ku górze. Pęknięcie szyjki macicy może sięgać aż do jej ujścia wewnętrznego...

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

Ryzyko znieczulenia dokanałowego

Ryzyko znieczulenia dokanałowego Odtwórz wideo

Kobieta, która spodziewa się dziecka często bardzo boi się bólu, jaki może jej towarzyszyć w czasie porodu. Jest on spowodowany tym, że dochodzi do skurczów, a do tego pojawia się 10 centymetrowe rozwarcie szyjki i rozciąganie...

Objawy porodu - wczesne oznaki, niepokojące objawy, kiedy do szpitala

Badania do porodu

Badania do porodu

oraz ocenią jak postępuje poród - zmierzą ciśnienie, zbadają rozwarcie szyjki macicy, zrobią badanie KTG. Jakie dokładnie badania Cię czekają? Monitorowanie (...) i rozwarcia wykonuje położna lub/i...

Diagnostyka niepłodności

Histeroskopia - badanie

Histeroskopia - badanie

Histeroskopia to badanie wziernikowe szyjki i jamy macicy. Wykonuje się ją za pomocą histeroskopu, specjalnego wziernika, wprowadzanego przez pochwę do szyjki i jamy macicy.