Trwa ładowanie...

Kręcenie biodrami na piłce

Avatar placeholder
01.09.2023 21:12
Kręcenie biodrami na piłce
Kręcenie biodrami na piłce

Kręcenie biodrami na piłce położniczej to jedna z pozycji do porodu. Piłka położnicza jest niezwykle przydatnym przyrządem, wykorzystywanym do ćwiczeń, dzięki którym organizm kobiety przygotowywany jest do porodu. Każda kobieta powinna wybierać takie pozycje porodowe, które najbardziej jej odpowiadają. Dobrze również, gdy pozycje te umożliwiają ruch i nie ograniczają rodzącej. Być może właśnie dzięki kręceniu biodrami na piłce położniczej etapy porodu będą przebiegały szybciej i sprawniej, a tym samym uniknie się komplikacji.

spis treści

1. Czym jest piłka położnicza?

Piłka położnicza to gumowy przyrząd. Jest ona duża i okrągła lub w kształcie fasoli. Piłkę położniczą można wykorzystywać do ćwiczeń jeszcze przed porodem. Bardzo często jest ona na wyposażeniu szkół rodzenia, gdzie przy jej użyciu prowadzi się gimnastykę. Oprócz tego piłka położnicza wykorzystywana jest w pierwszej fazie porodu.

Na tym etapie kobieta rodząca, jeśli jest w stanie to zrobić, może usiąść na piłce okrakiem. Specjalne uszy przy piłce ułatwiają utrzymywanie równowagi na piłce. Oprócz tego możemy się opierać o krzesło, łóżko lub drabinki.

Nasze postępowanie zależy od tego, czy odczuwamy skurcze, czy właśnie jest przerwa między nimi. Przy skurczach kobieta powinna lekko podskakiwać na piłce, a w przerwie bujać się na niej i kręcić biodrami.

Zobacz film: ""Mój mały głos - wielka sprawa". Co łączy psy, policjantów i superbohaterów?"

Dzięki ćwiczeniom na piłce główka dziecka łatwiej wstawia się w kanał rodny. Zastosowanie piłki porodowej ponadto sprzyja mniejszemu odczuwaniu bólu. Z kolei turlanie się na piłce w przód i w tył daje efekt delikatnego masażu dna macicy i wyzwala skurcze.

Sposoby na przyspieszenie porodu
Sposoby na przyspieszenie porodu

Gdy mija wyznaczony termin porodu, kobieta ciężarna zastanawia się: „Kiedy ja wreszcie urodzę? Czemu

przeczytaj artykuł

2. Jak wygląda kręcenie biodrami na piłce?

Aby przybrać tą pozycję kobieta siada na piłce w rozkroku w taki sposób, aby pośladki były wysunięte jak najdalej do tyłu. Stopy powinny być przy tym oparte na podłodze. Aby zapewnić sobie poczucie równowagi, rodząca powinna lekko pochylić ciało do przodu i oprzeć ręce na kolanach.

Pozycja na piłce zalecana jest na początku pierwszego okresu porodu. W tym czasie główka dziecka znajduje się wysoko nad wchodem miednicy. Wskazane jest wykonywanie okrężnych ruchów miednicą, dzięki którym są większe szanse na prawidłowe wstawienie się główki dziecka w kanał rodny.

Możliwe jest również wykonywanie tych ćwiczeń podczas klęczenia na obydwu kolanach z rękoma opartymi na biodrach. Nie ma znaczenia, w którą stronę kręci się biodrami, jednak ważne jest tempo wykonywania tych ruchów. Istotne jest oddychanie podczas wykonywania ćwiczenia.

Kręcenie biodrami należy zgrać z oddechem. Ćwiczenia z piłką można kontynuować aż do zaawansowanej fazy pierwszego okresu porodu. Pomocne może się też okazać lekkie podskakiwanie na piłce.

Ruch góra-dół na piłce położniczej sprzyja rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Z kolei kręcenie biodrami umożliwia prawidłowe wstawianie się części przodującej do kanału rodnego, zmniejsza odczuwanie bólu porodowego, wzmaga siłę skurczu, ułatwia obniżanie się płodu w kanale rodnym i pozwala rodzącej się zrelaksować.

Kręcenie biodrami na piłce to świetne ćwiczenie przygotowujące do porodu. Dzięki niemu drogi rodne lepiej układają się do akcji porodowej.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Naturalne przyspieszenie porodu.

Następny artykuł: Siedzenie w klęku
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze