Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Pietraszuk

Poród już blisko

Avatar placeholder
19.12.2013 14:52
Poród już blisko
Poród już blisko

Poród jest wielkim i coraz bardziej świadomie przeżywanym momentem w życiu kobiety i jej bliskich. Ogromna ilość dostępnej wiedzy pozwala przyszłej mamie przygotować się do porodu i macierzyństwa. Razem z bliską osobą może uczestniczyć w zajęciach proponowanych przez szkoły rodzenia, gdzie ma okazję przygotować się do porodu również od strony praktycznej. Ma też możliwość zdecydowania, gdzie będzie rodziła, a także ma coraz większy wpływ na przebieg porodu. By dobrze przygotować się do tego momentu, warto pamiętać o kilku rzeczach.

1. Przygotowanie domu na przyjście dziecka

Pierwszą istotną sprawą jest przygotowanie domu na twój pobyt w szpitalu, a potem powrót. Postaraj się nie zostawiać żadnych zakupów na ostatni moment. Data porodu wyznaczona przez lekarza jest jak wiesz terminem orientacyjnym i dzidziuś może zechcieć przyjść na świat wcześniej (lub później). Przygotuj więc to, co będzie ci potrzebne po powrocie. Zorganizuj już teraz „stanowisko” do przewijania dziecka. Sprawdź, czy wszystkie potrzebne rzeczy będziesz mieć w zasięgu ręki. Wypierz ubranka. Jeśli masz już dzieci, pomyśl, jak zorganizujesz ich opiekę. Czasami dobrze jest też przygotować trochę obiadów na zapas. Będą czekały w zamrażalniku i w każdej chwili będziesz mogła je podać swojej rodzinie.

2. Wyprawka do szpitala

Wybór szpitala to kolejny ważny krok. Pomocne mogą się tutaj okazać strony internetowe, które większość placówek już posiada. Coraz częściej istnieje też możliwość odwiedzenia oddziałów położniczych, porozmawiania z personelem. Daje to możliwość oceny rzeczywistych warunków. Jest też okazją do uzyskania informacji, co musisz zabrać ze sobą do szpitala (wyniki badań, wyprawkę dla noworodka). Torbę do szpitala spakuj najlepiej na 2-3 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Jeśli dzidziuś pośpieszy się z przyjściem na świat, nie będziesz musiała pakować się w biegu. Ważne jest też ustalenie, jak dotrzesz do szpitala. Czy zawiezie cię ktoś bliski? Warto mieć też awaryjne rozwiązanie, np. znajomych, których w razie czego możesz poprosić o transport. Kiedy dotrzesz na miejsce, staraj się skoncentrować na rozwijającej się akcji porodowej. Nie myśl o tym, czy wszystko w domu jest dopięte na ostatni guzik, czy niczego nie zapomniałaś. Tymi sprawami mogą się zająć bliscy. Przed tobą wielkie chwile.

Zobacz film: "Jakie są wskazania do wywołania porodu?"

3. Emocje w czasie porodu

Wpływ pozytywnych emocji na nasze życie jest nie do przecenienia. Tak też jest w trakcie porodu. Badania pokazują, że dzięki nim poródprzebiega szybciej i rodząca łatwiej znosi jego trudy. Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że zdenerwowanie jest jak najbardziej normalnym stanem przed tak wielkim wydarzeniem. Jeśli wiec chcesz zadbać o siebie w tym aspekcie, powinnaś przygotować się już wcześniej.

  • postaraj się jak najlepiej poznać maluszka. Znajdź w ciągu dnia czas, kiedy nikt nie będzie ci przeszkadzał. Połóż się lub usiądź wygodnie, puść ulubioną muzykę. Wyobraź sobie dzidziusia, spróbuj zgadnąć, co robi w danym momencie. Może czujesz, że właśnie się obudził albo ma czkawkę? Porozmawiaj z nim, poczytaj mu bajkę. Jeśli masz taką możliwość, zaproś do tego wspólnego spędzania czasu partnera.
  • szczególnie przed samym rozwiązaniem unikaj osób, które z wielkim dramatyzmem opowiadają niesamowite historie dotyczące porodów. Niezależnie od stopnia ich prawdziwości raczej cię zdenerwują niż pomogą przygotować się do tej chwili.
  • rozmawiaj z bliskimi, dziel się swoimi niepokojami i mów im, jak mogą ci pomóc (nie oczekuj, że sami się tego domyślą).
  • rób to, co sprawia Ci przyjemność, również wtedy, kiedy dotrzesz już do szpitala. Słuchaj swojego organizmu i rób to, co w twoim odczuciu będzie w danym momencie najlepsze.

4. Poród rodzinny

Jak rodzić? Dzisiaj przyszli rodzice mogą wybierać: poród rodzinny, poród w wodzie czy poród w domu. W większości szpitali kobiety nie są już zmuszane do rodzenia w pozycji leżącej i same mogą wybrać tę, która jest dla nich najwygodniejsza. Planując sposób rodzenia, warto poznać zarówno jego zalety, jak i wady. Wszelkie wątpliwości dobrze jest skonsultować ze specjalistą (lekarzem, położną, którzy takie porody odbierają). Dzisiaj bardzo modne są porody rodzinne. Naukowo udowodniono, że obecność osoby towarzyszącej podczas porodu ma pozytywny wpływ na jego przebieg. Między innymi przyczynia się do skrócenia czasu jego trwania i zmniejszenia doznawanych przez rodzącą dolegliwości. Dzieje się tak wtedy, gdy obydwie strony (rodząca i osoba towarzysząca) są do bycia razem w trakcie porodu przekonane. Oczywiście pewne wątpliwości są całkowicie naturalne. Bywa, że mamy boją się tego, jak będą się zachowywały w trakcie porodu, a przyszli tatusiowie nie są pewni, jak zareagują na to, co będzie się działo i czy tak naprawdę nie będą bardziej przeszkadzali niż pomagali. W praktyce okazje się, że jest to dla większości par ogromnie pozytywne przeżycie. Mamy twierdzą, że nie wyobrażają sobie, jak urodziłyby same, tatusiowe doceniają wielki trud, jakim jest poród i widzą, jak istotna jest ich obecność. Najistotniejsze jest jednak to, by podjąć decyzję w zgodzie ze swoimi uczuciami, w końcu różnimy się między sobą i to, co służy innym ludziom, niekoniecznie musi służyć nam.

Nawet w idealnie dopracowanym planie mogą pojawić się nieprzewidziane sytuacje. To, jak będzie przebiegał poród zależy od bardzo wielu czynników. Na część z nich nie mamy żadnego wpływu. Nawet drobiazgi mogą cię w tej sytuacji całkiem wyprowadzić z równowagi. Staraj się skupić na maluszku. Myśl o tym, co jest dla was najlepsze w danej chwili. Pytaj, gdy coś cię zaniepokoi, słuchaj rad położnych, bo większość z nich zna wiele sposobów na złagodzenie bólu i „usprawnienie” przebiegu akcji porodowej.

Następny artykuł: Skurcze przepowiadające a porodowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze