Gdzie rodzić – miejsce, szpital miejski, szpital prywatny, wskazówki
W dzisiejszych czasach kobiety mają możliwość wyboru miejsca, gdzie chcą rodzić. Najczęściej wybierają najlepsze szpitale, o których wcześniej zasięgnęły informacji. Wiele kobiet jest w stanie zapłacić za jak najlepsze warunki podczas porodu, wybór konkretnej sali i pozostałych udogodnień. Na co warto zwracać uwagę, wybierając miejsce do porodu i czym należy się kierować?
1. Gdzie rodzić – miejsce
Jeżeli kobieta nie wie gdzie rodzić, a do porodu zostało kilka miesięcy, to ma czas wybrania najbardziej odpowiadającej jej placówki. Nie warto zostawiać tego wyboru na koniec porodu, gdyż zdarza się, że kobieta zacznie rodzić wcześniej niż planowany termin, a wtedy nie ma czasu na szukaniu najlepszego szpitala.
Większość kobiet decyduje się rodzić w szpitalu, są też takie, które z pomocą położnej i najbliższych wybierają dom. Co ciekawe w mediach dostępne są materiały o tym, jak kobiety rodzą na łonie natury. Czasami dokonują takiego wyboru świadomie i racjonalnie, a czasami są zmuszone rodzić w okolicznościach natury.
Jeżeli kobieta mieszka w mniejszej miejscowości, gdzie jest tylko jednen szpital niecieszący się najlepszymi opiniami, to może poszukać innej placówki, która jest położona nieco dalej. Jeżeli kobieta mieszka w dużym mieście to zazwyczaj ma w czym wybierać. W tym celu może zapoznać się z opiniami innych, wcześniej rodzących pacjentek, a także może wybrać się do szpitala i zapytać o interesujące szczegóły.
2. Gdzie rodzić – szpital miejski
Jeżeli kobieta zdecyduje się rodzić w szpitalu miejskim, to może się zdarzyć sytuacja, iż w dniu porodu lekarze odeślą kobietę do innego szpitala, z powodu braku miejsc na sali. Niekiedy kobiety wolą prywatną przestrzeń, która w szpitalu państwowym jest rzadko spotykanym przywilejem. Po porodzie kobiety przebywają najczęściej w kilkuosobowych salach, w których niestety nie czują się komfortowo.
W takim szpitalu podczas porodu może być także problem z dostaniem znieczulenia do kręgosłupa, bo liczba anestezjologów jest znacznie ograniczona i rzadko trafia się ktoś wolny.
3. Gdzie rodzić – szpital prywatny
Jeżeli kobieta zdecyduje się rodzić w szpitalu prywatnym, to z całą pewnością będzie miała zapewnioną najlepszą, całodobową opiekę. Będzie miała możliwość przebywania w prywatnej sali poporodowej, w której będzie czuła się komfortowo, a posiłki będą na najwyższym smakowym poziomie. Niestety szpitale prywatne są bardzo drogie i nie każdego stać na to, żeby w nim rodzić. Cena porodu w szpitalu prywatnym zaczyna się od 5 tys.
4. Gdzie rodzić – wskazówki
Na comiesięcznej wizycie kontrolnej u lekarza ginekologa, kobieta powinna zasięgnąć jego opinii. Może fachowiec będzie w stanie doradzić. Ginekolodzy prowadzący ciąże często pracują także w szpitalach, w związku z tym może dobrym wyborem jest umówienie się na poród do szpitala, w którym przyjmuje ginekolog prowadzący ciążę.
Musisz to wiedzieć
Wcześniej warto wiedzieć i ustalić z lekarzem, czy poród będzie przebiegał siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Jest to ważne, ponieważ na cesarkę kobiety często muszą się wcześniej umawiać ze szpitalem, w którym zdecydowały się rodzić.
Przed wyborem szpitala kobieta powinna zapoznać się z opiniami o danej placówce, jeżeli przeważają opinię negatywne, to może lepiej rozglądać się za czymś innym? Jedno jest pewne, kobieta powinna wybrać miejsce, w którym najlepiej zadbają o nią i o narodzone dziecko.