Trwa ładowanie...

Opieranie się o osobę towarzyszacą

Avatar placeholder
18.04.2014 09:11
Opieranie się o osobę towarzyszacą
Opieranie się o osobę towarzyszacą

Opieranie się o osobę towarzyszącą to dobra pozycja do porodu. Jest to świetny sposób na radzenie sobie ze skurczami porodowymi. Oczywiście, najważniejsze jest, aby szukać takiej pozycji, w której będzie nam najwygodniej. To, że jednej rodzącej odpowiadać będzie jedna pozycja nie oznacza, że spodoba się każdemu. Nie ma jednak wątpliwości, że obecność kogoś bliskiego podczas porodu działa korzystnie na rodzącą. Bliskość partnera sprawi, że kobieta będzie bardziej spokojna, a dzięki temu poród będzie przebiegał prawidłowo i bez powikłań.

1. Na czym polega opieranie się o osobę towarzyszącą?

W tej pozycji kobieta rodząca ustawia się twarzą do osoby towarzyszącej. Następnie otacza ramionami jej szyję tak, by jej pochylone plecy znalazły podparcie. Ręce powinny być rozluźnione, a nogi w kolanach wyprostowane lub lekko ugięte. Bliski powinien stać wygodnie, a przy tym stabilnie. Dla utrzymania równowagi może oprzeć się o ścianę.

Pozycja ta to idealne przygotowanie do porodu. W tej pozycji siła grawitacji silniej oddziałuje. Dziecko łatwiej się opuszcza, a szyjka macicy szybciej rozwiera. W czasie skurczu kobieta może kręcić biodrami i wykonywać ćwiczenie na kształt „tańca brzucha”. Partner może jej przy tym pomagać. Obecność partnera bardzo pomaga. Może on przytulać swoją partnerkę, a między skurczami wykonywać masaż pleców w okolicy lędźwiowej. Osoba towarzysząca może brać aktywny udział w porodzie.

2. Zalety porodu rodzinnego

Myśl o bólu i wszystkim tym, co nasze ciało może przechodzić w tej chwili wzbudza w wielu kobietach niepokój i strach przed porodem. Jest tak szczególnie w przypadku kobiet rodzących po raz pierwszy. Mogą przeczytać mnóstwo książek i poradników na temat ciąży i porodu, jednak wciąż nie będą wiedziały czego dokładnie się spodziewać. Trudno bowiem ocenić skalę bólów porodowych na podstawie opisów. Dla nich wszystko to jest nowe i niepokojące. Czują się niepewnie i boją się, że sobie nie poradzą z bólem. Obecność ukochanej osoby podczas porodu mogłaby złagodzić wszystkie te lęki. Świadomość, że nie jest się w tym wszystkim samotnym dodaje otuchy. Uczestnictwo partnera w etapach porodu wzmacnia więź łączącą parę. Mężczyzna bardziej odczuwa swój udział w stworzeniu i przyjściu na świat tej małej istoty.

Przez cały czas trwania porodu rodząca w wielu sytuacjach może potrzebować pomocy. Łatwiej jest prosić o tą pomoc kogoś bliskiego. W przygotowaniu do porodu bardzo pomocne są ćwiczenia, z których wiele można wykonywać we dwoje. Kontakt fizyczny, dotyk i bliskość ukochanej osoby daje kobiecie znacznie większy komfort psychiczny. Bliska osoba, która dobrze zna rodzącą kobietę, lepiej może zrozumieć jej zachowanie i reakcje. Widzi, gdy kobieta sobie nie radzi z bólem i konieczne jest podanie znieczulenia. Może skuteczniej komunikować wszystkie potrzeby rodzącej personelowi medycznemu. Najważniejsze zaś jest to, że jest, pociesza, przytula i wspiera przyszłą mamę w trudnych dla niej chwilach. Jest to bezcenne dla związku, który po takich wydarzeniach może się tylko umocnić.

Następny artykuł: Pozycje do relaksu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.