Trwa ładowanie...

Masaż podczas porodu

Avatar placeholder
29.09.2020 18:38
Masaż podczas porodu
Masaż podczas porodu

Masaż podczas porodu to jeden z naturalnych sposobów łagodzenia bólu porodowego. Pozwala się rozluźnić rodzącej i zredukować nieprzyjemne napięcie. Ciężarne najczęściej domagają się dotyku podczas skurczów, a w przerwach mogą zwykle odpocząć. Najlepiej masować okolicę lędźwiowo-krzyżową, ponieważ nerwy dochodzące do mięśni miednicy pochodzą właśnie z tej części kręgosłupa. Masowanie okolicy lędźwiowej umożliwia zmniejszenie odczuwanego przez kobietę bólu. O czym pamiętać, masując ciężarną podczas akcji porodowej?

spis treści

1. Zalety masażu podczas porodu

Masaż, nie tylko ten w trakcie porodu, jest techniką relaksacyjną. Jakie właściwości ma masaż podczas porodu?

  • Pomaga rozluźnić się kobiecie ciężarnej.
  • Stanowi formę niewerbalnej komunikacji rodzącej z osobą wykonującą masaż.
  • Dodaje energii rodzącej i ułatwia rodzenie.
  • Pozwala skoncentrować się na akcji porodowej dzięki zmniejszaniu intensywności bólu porodowego.
  • Niweluje odczuwany w czasie porodu stres.
Zobacz film: "Łagodzenie bólu porodowego okłady, poród w wodzie, pozycje porodowe"
Łagodzenie bólu poprzez masaż
Łagodzenie bólu poprzez masaż

Masaż podczas porodu to jeden z naturalnych sposobów łagodzenia bólu porodowego. Pozwala się rozluźnić

zobacz galerię

Wiele kobiet potrzebuje dotyku w czasie skurczów. Rodzaj dotyku, siła nacisku i tempo masowania powinny być dostosowane indywidualnie do każdej rodzącej. Kto może być masażystą? Położna albo bliska osoba obecna podczas porodu, np. partner. Mąż poprzez wykonywanie masażu rodzącej żonie może stać się aktywnym uczestnikiem porodu i jednocześnie poprzez swoje zaangażowanie podkreślić bliskość, miłość i troskę o swoją ukochaną. Różnych sposobów masowania można nauczyć się np. w szkole rodzenia. Na takich kursach zwykle poznaje się kilka podstawowych ruchów i można nabrać pewności w masowaniu. O czym warto pamiętać, masując ciężarną w trakcie porodu?

  • Dopytuj partnerkę, jak chce być masowana i w którym miejscu potrzebuje dotyku. Kobieta intuicyjnie wyczuwa, co służy jej ciału i pozwala złagodzić ból.
  • Pomieszczenie, w którym wykonuje się masaż, powinno być ciepłe.
  • Podczas masażu warto skorzystać z aromatycznych olejków, np. z migdałów albo z awokado, by nieco zmniejszyć siłę tarcia rąk o skórę.
  • Dłonie masażysty powinny być ciepłe – przed masażem potrzyj ręce jedna o drugą.
  • Kobieta powinna być ułożona w najbardziej wygodnej dla siebie pozycji – mogą przydać się poduszki albo worek sako.
  • Dobrze, by masaż synchronizował się z oddechami rodzącej.

2. Techniki masażu podczas porodu

Istnieje wiele różnych sposobów masowania. Podczas wykonywania masażu kobiecie podczas porodu warto pytać ją o wskazówki i sugestie, jak chce być masowana. Oto niektóre z metod masowania, stosowane w trakcie akcji porodowej:

  1. Rozciągaj okolicę lędźwiową poprzez ułożenie rąk po obu stronach kręgosłupa kobiety i wykonywanie obszernych kół dłońmi, kierując je na boki. Nacisk dłoni dostosuj do rytmu oddechów ciężarnej.
  2. Rozmasowuj okolice kości krzyżowej kobiety i jednocześnie okolice łopatki po przeciwległej stronie kręgosłupa. Masaż wykonuj na wydechu ciężarnej. Masowanie powtórz, zmieniając ułożenie naprzemienne rąk.
  3. Masuj trzy małe wgłębienia w okolicy kości krzyżowej, ułożone jedno nad drugim, które znajdują się po obu stronach kręgosłupa. Ruch powinien być wykonywany tylko za pomocą kciuków, ruchem spiralnym.
  4. Uciskaj dolną część kości krzyżowej, układając jedną dłoń na drugiej. Wraz z każdym wydechem kobiety staraj się dociskać trochę mocniej.

Masaż podczas porodu pozwala rozluźnić miednicę i w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia odczuwanego bólu porodowego. Może warto skorzystać z mało inwazyjnego „środka uśmierzającego ból”, zamiast faszerować się lekami przeciwbólowymi?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze