Trwa ładowanie...

Jak rodzić bez bólu?

Avatar placeholder
29.09.2020 18:21
Jak rodzić bez bólu?
Jak rodzić bez bólu? (123rf)

Jak walczyć z bólem? Do czego porównać ****ból porodowy? Skala bólu porodowego jest tak zróżnicowana, ile jest kobiet rodzących. Jedne rodzą bez specjalnych zabiegów znieczuleniowych, inne zaś nie wyobrażają sobie porodu bez środków uśmierzających ból. Warto zapoznać się z wszelkimi rodzajami znieczuleń i omówić je z lekarzem na długo przed terminem porodu.

spis treści

1. Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

Do sposobów zwalczania bólu bez środków farmakologicznych należą:

2. Środki narkotyczne na ból porodowy

Zobacz film: "Zmniejszanie bólu porodowego - masaż pleców"

Aby stłumić ból porodowy stosuje się środki, które są pochodnymi morfiny – dolantyna (Dolargan), meperydynę (Demerol), fentanyl (Sublimaze), butorfanol (Stadol), nalburfinę (Nubain). Niestety, środki te niosą za sobą skutki uboczne, zarówno dla mamy, jak i dziecka:

  • mama – mdłości, senność, wymioty, spadek ciśnienia tętniczego,
  • dziecko – ospałość, rzadko stłumienie czynności ośrodka oddechowego, co może wymagać tlenoterapii.

3. Znieczulenia podczas porodu

Jak przebiega poród
Jak przebiega poród [4 zdjęcia]

Zanim trafisz na sale porodową zostaniesz jeszcze raz zbadana przez lekarza albo położną, ocenią stan

zobacz galerię

Znieczulenie zewnątrzoponowe, inaczej zwane lędźwiowym znieczula pacjentkę od pasa w dół, przy zachowaniu pełnej jej świadomości. Polega na wprowadzeniu przez igłę cienkiego cewnika do kanału kręgowego na wysokości krzyża, a następnie do przestrzeni nadoponowej.

Przez cewnik podaje się w sposób ciągły leki znieczulające. Skutkiem ubocznym może być przedłużony drugi okres porodu, a tym samym może uniemożliwić efektywne parcie.

Blokada lędźwiowa podobna jest do znieczulenia zewnątrzoponowego, ale głębiej działa, stosuje się ją często przy cięciu cesarskim.

Blokada „siodłowa”, znosząca czucie bólu na mniejszym obszarze, głównie w okolicy pochwy i krocza, stosowana przy porodach zabiegowych, z użyciem próżnociągu lub kleszczy. Blokada krocza, płytkie znieczulenie miejscowe podawane w ścianę pochwy. Stosuje się je czasem przy porodach drogą naturalną do nacięcia i późniejszego zszycia krocza, czasem przed użyciem kleszczy.

Znieczulenie ogólne. Stosuje się je do nagłych porodów przez cesarskie cięcie lub porodów kleszczowych, głównie przez szybkie działanie. Środek ten stosuje się głównie metodą wziewną. Stan nieprzytomności trwa zwykle kilka minut. Po wybudzeniu towarzyszą pacjentce osłabienie, zawroty głowy, nudności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.