Jak wyglada poród w wodzie?
Poród w wodzie staje się coraz bardziej popularny. Wiele osób docenia łagodzące właściwości wody. Jednak jak wygląda poród w wodzie? Dużo tu zależy od preferencji rodzącej. Immersja wodna może obejmować jedynie wczesną fazę skurczów lub cały czas porodu, aż do narodzin dziecka. Nie każdy jednak może się na to zdecydować, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania do porodu w wodzie. Jeśli jednak istnieje taka możliwość, poród w wodzie przyspieszy całą akcję porodową, podczas której kobieta w mniejszym stopniu będzie odczuwała bóle porodowe.
1. Przebieg porodu w wodzie
Immersja wodna oznacza, że kobieta będzie rodziła w wannie, zanurzona w wodzie na głębokość 50-60 cm. Bardzo istotna jest temperatura wody i otoczenia. Wodę w wannie należy ogrzać do 36-37 stopni Celsjusza i temperaturę tą należy podtrzymywać. Z kolei w sali porodowej powinna panować temperatura przynajmniej 26 stopni.
Sala do porodu w wodzie powinna być zaopatrzona w dużą, zazwyczaj półokrągłą wannę. Spód wanny musi być wyścielany specjalną folią, zapewniającą ochronę bakteriologiczną. Wannę musi wypełniać woda lub sól fizjologiczna. Wodę wymienia się na bieżąco, gdyż w trakcie porodu dostają się do niej wody płodowe oraz śluz i krew, a obecność tych wydzielin może sprawiać rodzącej dyskomfort.
Wskazaniem do wejścia do wanny jest uzyskanie rozwarcia szyjki na szerokość 4-5 cm. Może się zdarzyć, że po wejściu do wanny wstrzymana zostaje akcja porodowa, a wtedy konieczne jest jej opuszczenie. Jeśli jednak poród przebiega prawidłowo, kobieta może pozostać w wannie na jakiś czas, aby złagodzić skurcze i bóle porodowe. Można również pozostać w wodzie przez całą akcję porodową, a wtedy dziecko przychodzi na świat bezpośrednio do wody.
Woda działa jak środek przeciwbólowy. Dzięki niej kobieta jest bardziej zrelaksowana, a tkanki krocza rozluźniają się i stają się bardziej podatne na rozciąganie. Dzięki temu zmniejsza się konieczność nacięcia krocza.
2. Wskazania i przeciwwskazania do porodu w wodzie
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, ciężarna i dziecko są zdrowi, nie ma ryzyka powikłań porodowych, to poród w wodzie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim środowisko wodne usprawnia przebieg porodu. Woda łagodzi stres, skurcze i bóle porodowe. Dziecko doznaje mniejszego szoku podczas przyjścia na świat, gdyż trafia do znanego mu środowiska wodnego. Dzięki temu jest spokojniejsze i mniej płacze. Ponadto fakt, iż poród w wodzie trwa krócej, oznacza że mniejsze jest ryzyko niedotlenienia płodu. Łagodzone są również bodźce zewnętrzne, takie jak światło, hałas czy temperatura.
Nie każda kobieta może się zdecydować na poród w wodzie. Przede wszystkim musi być zdrowa. Oznacza to, że wszelkie choroby ogólnoustrojowe, nadciśnienie czy zbyt niskie ciśnienie, choroby układu krążenia, choroby dermatologiczne, infekcje, ciężka niedokrwistość, łożysko przodujące czy krwawienie z dróg rodnych są przeciwwskazaniami do porodu w wodzie.
Porodu w wodzie nie przeprowadza się, gdy istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, martwicy płodu lub wad wrodzonych u dziecka. Kolejnym przeciwwskazaniem jest nieprawidłowe ułożenie płodu do porodu.