Trwa ładowanie...

Poród bez bólu

Poród bez bólu
Poród bez bólu (Zdjęcie strzykawki autorstwa Sarah / CC BY 2.0)

Nie ulega wątpliwości, że narodzinom dziecka towarzyszy ból. Świadomość i oczekiwanie mogą wywołać podenerwowanie i stres. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat postępowania przeciwbólowego w czasie porodu. Krąży wśród ciężarnych mit, że leki i wszelkiego rodzaju znieczulenia oraz leki przeciwbólowe mogą zaszkodzić dziecku, a także pozbawić nas, przyszłe matki, pełnego przeżywania narodzin naszego dziecka. Nic bardziej mylnego! I mam nadzieję, że poniższy artykuł spróbuje Was o tym przekonać.

spis treści

1. Znieczulenie przy porodzie

  • Anestezja. Występują dwa typy anestezji: znieczulenie ogólne lub znieczulenie przewodowe, czyli regionalne. Przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego następuje całkowita utrata świadomości pacjenta i tę formę stosuje się przy wykonywaniu, np. cięcia cesarskiego (obecnie praktycznie tylko przy cięciu z bardzo pilnych wskazań, przy bardzo rozległym szyciu krocza, albo podczas zabiegu łyżeczkowania jamy macicy i in.). Znieczulenie przewodowe polega na wyłączeniu czucia bólu w obwodowym układzie nerwowym. Podanie leku znieczulającego miejscowo w okolice nerwów przewodzących ból z obszarów ciała, w obrębie których wykonywany jest zabieg powoduje wyłączenie czucia bólu. Pacjent może być wtedy zupełnie przytomny lub spać płytkim snem.
  • Analgezja, czyli eliminowanie bólu. To przeciwbólowy środek stosowany domięśniowo lub dożylnie w celu zmniejszenia bólu porodowego. Lek ten pozwala na pełne zachowanie świadomości kobiety rodzącej. Powoduje on zniesienie bólu, ale również przyczynia się do odczuwania nudności, senności, czy wręcz przeciwnie - pobudzenia. Lek podaje się we wczesnym i środkowym okresie porodu, ponieważ może zwolnić oddychanie dziecka. Podczas drugiego okresu porodu podaje się dożylnie lek, który w pełni odwraca działanie tego leku przeciwbólowego, co zabezpiecza dziecko przed zaburzeniami oddychania.
  • Znieczulenie miejscowe eliminuje jedynie ból przy zachowaniu świadomości pacjenta. Znieczulenie nasiękowe - lek znieczulający wstrzykuje się w bolące miejsca; takie znieczulenie najczęściej wykorzystujemy do zszywania nacięcia krocza. Blokada sromu to znieczulenie polegające na wstrzyknięciu środka znieczulającego w okolicę nerwu sromowego. Stosuje się go po to, aby znieść ból w okolicach pochwy, odbytnicy czy krocza . Ten rodzaj znieczulenia jest rzadko wykorzystywany, raczej ostrzykuje się tkanki, które mają być znieczulone. Rzadkie są też jego objawy uboczne.
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe. To znieczulenie polegające na podaniu środka znieczulającego do przestrzeni zewnątrzoponowej, czyli między oponą twardą a tkanką więzadeł kręgosłupa; podaje się je przez cienki cewnik w okolice kręgosłupa lędźwiowego. Przeciwbólowe preparaty działają miejscowo i dzięki temu, że całkowicie są rozkładane przez organizm nie mają żadnego negatywnego wpływu ani na organizm mamy, ani dziecka.Znieczulenie takie powoduje utratę czucia w dolnej części ciała. Pomaga to znieść bolesność skurczów macicy, ból pochwy i odbytnicy przy przechodzeniu przez kanał rodny oraz ból przy nacinaniu krocza. Czucie parcia pozostaje, zatem kobieta może współpracować przy samym porodzie.

2. Skutki uboczne znieczulenia zewnątrzoponowego (ZZO)

  • Nagły spadek ciśnienia krwi u kobiety rodzącej
  • Zwolnienie czynności serca płodu
  • Silne bóle głowy
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Znieczulenia takiego nie podaje się, kiedy kobieta obficie krwawi lub kiedy stwierdza się nieprawidłowości w czynności serca płodu. Nie podaje się go, gdy mamy podejrzenie zaburzeń krzepnięcia u rodzącej.

Życzymy Wam Drogie Mamy bezbolesnych porodów!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze