Poród z mężem

Poród z mężem ma wiele zalet. Obecność partnera u boku rodzącej zmniejsza lęk i stres, dzięki czemu poród przebiega dość sprawnie. Coraz więcej kobiet decyduje się na poród w domu z partnerem albo na tzw. poród rodzinny w szpitalu. Partner, który wspiera kobietę przy porodzie, to skarb. Otrze spocone czoło, powie ciepłe słowo, pomoże liczyć częstotliwość skurczów, przypilnuje prawidłowego oddychania podczas porodu. Partner podczas porodu daje poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się, że przy porodach rodzinnych stosuje się mniej środków przeciwbólowych i wykonuje mniej ingerencji medycznych niż podczas normalnych porodów siłami natury.

Polecane wideo:

Gotowość mężczyzny do porodu z małżonką

Mąż w czasie porodu

Poród z mężem ma wiele zalet. Obecność partnera u boku rodzącej zmniejsza lęk i stres, dzięki czemu poród przebiega dość sprawnie. Coraz więcej kobiet...

Wiele mówi się na temat pozytywnych aspektów tzw. wspólnego rodzenia. Dominuje przekonanie, że przeżycie porodu przez obu partnerów zbliża małżonków emocjonalnie i cementuje związek. Ważne jest jednak samo nastawienie mężczyzny do wspólnego porodu. Jeśli mąż nie jest gotowy psychicznie na towarzyszenie żonie przy porodzie, boi się widoku krwi i jest zestresowany, lepiej nie naciskać. Stres małżonka na pewno nie pomoże rodzącej, a może się tylko jej udzielić i utrudnić przebieg porodu. Jeśli jednak między małżonkami istnieje silna więź emocjonalna, mężczyzna jest dojrzały i ma predyspozycje psychiczne, powinien uczestniczyć w szkole rodzenia, która przygotowuje do wspólnego porodu. Dla wielu mężczyzn narodziny dziecka to moment wielkiego wzruszenia i łez radości.

Gdy mężczyzna nie jest przygotowany do porodu rodzinnego, nie angażuje się w jego przebieg, tylko biernie mu się przygląda, taka obecność partnera na sali porodowej nie ma sensu i może tylko przeszkadzać i frustrować kobietę. Wtedy lepiej zrezygnować ze wspólnego rodzenia. Nic na siłę. Niestety, dość często zdarza się, że mężczyźni nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji życiowej. Gdy na świat przychodzi dziecko, mężczyzna może czuć się „przygnieciony” spadającą na niego odpowiedzialnością, rolą ojca i głowy rodziny. Uczestniczenie w porodzie czasem jest dla niego psychiczną traumą – nie bez przesady. Gdy ojciec dziecka znajduje się na sali porodowej wbrew własnej woli – zobligowany panującą „modą na wspólne rodzenie”, przymusami żony i naciskami środowiska – nie jest to dla niego sytuacja komfortowa. Na pewno nie można wtedy oczekiwać od partnera opieki i właściwej pomocy, kiedy sam nie bardzo wie, jak ma się zachować i jak powinien postępować.

Mąż na sali porodowej

Mąż na sali porodowej, pomagający swojej partnerce, to temat dość kontrowersyjny i wywołujący skrajne opinie. Zwolenników wspólnego rodzenia jest chyba tak samo dużo, jak jego przeciwników. Niektórzy uważają, że poród to dla kobiety bardzo intymne wydarzenie w życiu i obecność męża jest w tym przypadku zbyt dużą ingerencją i „okradaniem” kobiety z tajemnicy. Ponadto, dla niektórych panów widok krwi, bólu porodowego, towarzyszące porodowi krzyki partnerki są wstrząsem. Skrajni przeciwnicy porodów rodzinnych twierdzą, że obecność mężczyzny podczas narodzin dziecka może grozić osłabnięciem namiętności i pogorszeniem relacji seksualnych między partnerami w związku.

Nie chodzi tutaj o rozczulanie się nad mężczyznami i chronienie ich przed widokiem krwi, bo są tacy delikatni i wrażliwi. Mogą jeszcze zemdleć na sali i narobić wstydu. Nie o to chodzi! Nie można jednak nikogo zmusić do uczestniczenia w porodzie. Jeśli mężczyzna czuje, że nie stanie na wysokości zadania, że nie będzie dla kobiety podporą, nie powinien ulegać naciskom. Decyzja o wspólnym porodzie powinna być przemyślana i zgodnie przyjęta przez obie strony. Nie obrażaj się zatem na męża, jeśli powie ci, że na ciebie i na dziecko zaczeka za progiem sali porodowej. Tak może będzie lepiej dla was trojga. Jeśli jednak partnerzy podejmują decyzję o porodzie rodzinnym, chcą tego oboje, obecność męża może być dla kobiety bardzo pomocna i ważna psychicznie.

Wspólne rodzenie z partnerem

Poród rodzinny dla kobiety jest wyrazem gotowości mężczyzny do bycia przy niej w trudnych chwilach życia. Przy swoim mężu kobieta czuje się bezpiecznie, pewnie – wie, że nic jej nie grozi, bo partner jest przy niej. Jeśli przyjdą bolesne skurcze, mąż będzie trzymał ją za rękę. Gdy będzie robić się jej słabo, zawoła pielęgniarkę. Gdy zapomni o prawidłowym oddechu, partner przypomni o wskazówkach ze szkoły rodzenia. Gdy na czoło wystąpią poty, wytrze wilgotną skórę chustką. Mąż jest najbliższą osobą, z którą kobieta pragnie dzielić wszystkie doświadczenia, a zwłaszcza tak wyjątkowe, jak narodziny dziecka.

Jeśli partner jest przygotowany na uczestniczenie w porodzie, wie, czego może się spodziewać, nie straszne są mu krzyki rodzącej w bólach żony, wspólny poród może pomóc zrozumieć mężczyźnie, jak ogromny jest to wysiłek dla kobiety i jak wielkie przeżycie. Większość panów decydujących się na poród rodzinny jest do pomocy swoim partnerkom dobrze przygotowana. Czasami sami pytają, jak mogą ulżyć kobiecie w bólu, co mają zrobić. Niekiedy poród trwa kilkanaście godzin – wtedy partner przy boku jest naprawdę pomocny. Mąż może uczestniczyć tylko w pierwszym okresie porodu. Gdy nie chce patrzeć na parcie i krwawienie, może opuścić salę porodową.

Nie wolno zmuszać partnera do porodu. Mężczyzna czujący presję nie będzie spełniał pokładanych w nim nadziei. Bierny i nieprzygotowany do porodu partner będzie tylko przestraszonym obserwatorem patrzącym na poród jak na ekstremalne widowisko i widzącym tylko jego zewnętrzną, fizjologiczną stronę. Tymczasem obecność męża na sali porodowej ma sens tylko wtedy, gdy jest on świadomy swojej roli, gdy rzeczywiście pragnie być przy żonie i już na tym etapie dojrzał do rodzicielstwa.

Komentarze

Dyskusje na forum

Artykuły Zalety porodu w domu
Zalety porodu w domu

Domowy poród

Domowy poród

Poród w domu to duże przeżycie dla kobiety. Intymna atmosfera pozwala łatwiej znieść bóle porodowe i cieszyć się pierwszymi chwilami życia swojego dziecka. Liczą się potrzeby kobiety.

Poród rodzinny

Mąż w czasie porodu

Mąż w czasie porodu

Poród z mężem ma wiele zalet. Obecność partnera u boku rodzącej zmniejsza lęk i stres, dzięki czemu poród przebiega dość sprawnie. Coraz więcej (...) kobiet decyduje się na poród w...

Gdzie rodzić?

Dziwne miejsca, w których kobiety urodziły

Dziwne miejsca, w których kobiety urodziły

dziecko, uwolnić się i uciec wraz z mężem. Na statku Junelle Wilson mieszała na małej szkockiej wyspie Mull. Jej poród miał odbyć się w mieście Oban (...) . Żyło. Podobny, choć mniej drastyczny poród...

Poród

5 niesamowitych porodów

5 niesamowitych porodów

Cud narodzin Poród zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Są jednak przypadki, gdy narodziny dziecka stają się prawdziwym cudem. Wybraliśmy dla was (...) Rachelle. Lekarze nie dawali dziewczynie żadnych szans na zajście w ciążę. Dlatego...

Poród rodzinny

Poród z rodziną

Poród z rodziną

Coraz więcej kobiet decyduje się na poród rodzinny. Przy porodzie może być doula, partner, mama, siostra a nawet przyjaciółka. Poród rodzinny

Jak wygląda poród w domu?

Poród w warunkach domowych

Poród w warunkach domowych

. Poród w warunkach domowych wskazany jest tylko przy prawidłowo przebiegającej ciąży. Poród domowy - odbywa się najczęsciej w domu ciężarnej, towarzyszy jej położna posiadająca uprawnienia do odbierania porodow domowych.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Rodzenie bliźniaków

Rodzenie bliźniaków

Poród bliźniąt to dużo większe zagrożenie dla matki i dzieci niż poród jednego dziecka. Ciąża mnoga wiąże się z większym ryzykiem powikłań niż inne ciąże.

Jak wyglada poród w wodzie?

Poród w wodzie - przebieg

Poród w wodzie - przebieg Odtwórz wideo

wydania dziecka na świat jest fakt, iż maluch płynnie przechodzi z ciepłego środowiska w jamie macicy do bardzo podobnego w wodzie. Taki poród (...) dla pediatrów czy ginekologów. Poród w wodzie to także większe koszty...

Ciąża

Ma 14 dzieci z 14 mężczyznami?

Ma 14 dzieci z 14 mężczyznami?

ukradzione z jej portalu społecznościowego. Fotografię opublikowała po narodzinach swojego synka wraz z mężem Elderem Marroquin w szpitalu w Milford