Trwa ładowanie...

Szkoła rodzenia

Avatar placeholder
Anna Liszewska 20.11.2020 09:35
Szkoła rodzenia
Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia to zajęcia organizowane dla przyszłych rodziców, by przygotować ich do narodzin dziecka. Program pozawala wypracować ważne umiejętności rodzicielskie poprzez realizację zagadnień związanych z przyjściem dziecka na świat począwszy od gimnastyki w trakcie ciąży, aż do porodu. Zajęcia dostarczają również informacji o karmieniu piersią i sposobach pielęgnacji dziecka. Zanim przyszli rodzice zapiszą się do takiej szkoły powinni jednak sprawdzić program, koszt, a także osobę prowadzącą.

spis treści

1. Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Zajęcia trwają zwykle od 2 do 3 miesięcy, choć w niektórych szkołach krócej. Poza tym istnieją szkoły oferujące tzw. kursy weekendowe, podczas których zajęcia odbywają się w blokach sobotnio-niedzielnych.
Kurs najlepiej rozpocząć pod koniec II i w III trymestrze, ponieważ w tym okresie ciężarna kobieta jest w doskonałej formie, a brzuszek nie jest na tyle duży, by przeszkadzał w wykonywaniu ćwiczeń. Jeśli w tym czasie kobieta nie może wziąć w udziału w zajęciach, to należy pamiętać, by nie przekroczyć 30. tygodnia ciąży z uwagi na czas, jaki trzeba poświęcić na przerobienie całości programu.
Przykładowe plany zajęć:

  • kurs podstawowy – 9 spotkań po 3 godziny (zajęcia raz w tygodniu),
  • kurs intensywny – 16 spotkań po 2 godziny (zajęcia dwa razy w tygodniu),
  • kurs wakacyjny – 6 spotkań po 3 godziny (zajęcia 3 razy w tygodniu).
Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Szkoły rodzenia prowadzone przez niezależne organizacje zazwyczaj dążą do ograniczenia liczby uczestników, by uzyskać charakter intymności. Szkoły prowadzone przez szpitale lub lokalną służbę zdrowia organizują zazwyczaj większe grupy, ale z racji limitu miejsc zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku najlepiej zapisać się wcześniej. Na zajęcia kobieta można pójść sama lub z mężem. Wiele uwagi poświęca się też ojcom, którzy chcą uczestniczyć w narodzinach swoich dzieci.

2. Program szkoły rodzenia

W szkole rodzenia rodzice powinni dowiedzieć się o:

  • przebiegu ciąży i porodu,
  • technikach porodu,
  • łagodzeniu bólu podczas porodu,
  • gimnastyce podczas ciąży,
  • radzeniu sobie z problemami związanymi z ciążą, porodem i opieką nad niemowlęciem,
  • rozwoju dziecka,
  • opiece nad noworodkiem i niemowlęciem,
  • karmieniu piersią,
  • poradach prawnych z zakresu praw przysługujących kobietom w ciąży, matkom samodzielnie wychowującym dzieci i rodzicom (prawo pracy, prawo podatkowe, prawo rodzinne, becikowe, prawa socjalne, prawa pacjenta),
  • przygotowaniu przyszłych mam do powrotu do formy po porodzie.

Program szkoły rodzenia obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Pierwsze traktują o rozwoju dziecka od poczęcia do narodzin, o nawiązaniu więzi z dzieckiem w okresie prenatalnym i po narodzinach, a także o stylu życia w czasie ciąży, fizjologii porodu, o połogu, zaburzeniach laktacji i karmieniu piersią, depresjach poporodowych i sposobach radzenia sobie z nimi oraz o roli ojca podczas ciąży, porodu i połogu. Natomiast zajęcia praktyczne obejmują pielęgnację noworodka, ćwiczenia dotyczące pozycji podczas karmienia, nauki odciągania pokarmu, ćwiczenia ogólnousprawniające, relaksacyjne i oddechowe.

3. Przeciwwskazania do szkoły rodzenia

Zdarza się, że ciężarna nie może uczęszczać do szkoły rodzenia. Jeśli kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka i zagraża jej poród przedwczesny lub poronienie, nie będzie mogła brać udziału w zajęciach. Czasem, jeśli nie musi leżeć, może skorzystać z zajęć z łagodnymi ćwiczeniami lub brać udział w zajęciach teoretycznych.

4. Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia przy drugim dziecku?

Jeśli minął już jakiś czas od urodzenia pierwszego dziecka, to może się okazać, że na zajęciach kobieta ciężarna zapozna się ze zmianami, jakie nastąpiły w pewnych procedurach. Zdarza się, że przed drugim porodem pojawiają się obawy o dolegliwości, które wystąpiły podczas poprzedniego i wtedy zajęcia w szkole rodzenia pomogą rozwiać wątpliwości. Równie przekonujący jest fakt, że na zajęciach można spotkać inne kobiety, spodziewające się narodzin dziecka w podobnym czasie, co z kolei stanowić będzie źródło wsparcia i przyjaźni.

5. Ile kosztuje szkoła rodzenia?

Szkoły bezpłatne są finansowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z kolei w szkołach prywatnych ceny są zróżnicowane. Przeciętnie wahają się w granicach 100 – 500zł za cykl zajęć. Jeśli zdecydujesz się rodzić w szpitalu, przy którym powstała szkoła rodzenia, czasami można liczyć na zniżki lub zapłacić w ratach.
Zapisując się do szkoły rodzenia, musisz przedstawić zaświadczenie od ginekologa, że nie ma przeciwwskazań, abyś uczestniczyła w normalnych zajęciach. Niektóre dolegliwości i choroby podczas ciąży sprawiają, że dodatkowy wysiłek fizyczny lub aktywność podejmowana podczas zajęć w szkole rodzenia, mogą niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze