Trwa ładowanie...

Mąż przy porodzie

Avatar placeholder
24.03.2015 12:53
Mąż przy porodzie
Mąż przy porodzie (Zdjęcie pary autorstwa Kevin / CC BY-NC-ND 2.0)

Obecność męża przy porodzie gwarantują kobiecie przepisy prawne mówiące o tym, że każdy pacjent ma prawo do dodatkowej opieki medycznej sprawowanej przez osobę bliską z grona rodziny lub przyjaciół. W tzw. porodzie rodzinnym może uczestniczyć nie tylko mąż czy partner rodzącej, ale także jej matka czy siostra. Uczestnictwo w porodzie jest bezpłatne, a jedyne opłaty mogą dotyczyć obuwia czy odzieży ochronnej. Wsparcie i opieka ze strony bliskiej osoby nie zwalniają personelu medycznego z wykonywania swych obowiązków, a mogą stanowić jedynie jej uzupełnienie.

spis treści

1. Mężczyzna przy porodzie

Poród to niezwykle ważne wydarzenie w życiu kobiety. Nie dotyczy on jednak wyłącznie samej ciężarnej, ale także całej jej rodziny, która w podobny sposób przeżywa to wydarzenie. Dlatego też od kilku lat istnieje prawny przepis, który umożliwia członkom rodziny uczestniczenie w tym niezwykle ważnym momencie. Uczestnictwo w porodzie stwarza możliwość opieki nad rodzącą i okazywania jej wsparcia, które jest jej niezbędne w łagodzeniu bólu i porodowego. Wpływa to na samopoczucie kobiety i jej poczucie bezpieczeństwa. Obecność męża lub innej bliskiej osoby przy porodzie jest zagwarantowane przez przepisy prawne, które mówią o tym, że „pacjent ma prawo do dodatkowej opieki sprawowanej przez osobę bliską”. Dodatkowa opieka medyczna może być sprawowana podczas pobytu w szpitalu przez rodziców, małżonków i inne osoby wskazane przez pacjenta zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Nie oznacza to, że personel medyczny jest zwolniony z obowiązku troski o pacjentkę. Pacjentem jest również nowo narodzone dziecko, które ma prawo do bezustannej opieki sprawowanej przez najbliższą osobę. Prawo do opieki medycznej gwarantują następujące przepisy prawne:

  • art. 34 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - artykuł mówi o tym, że pacjent ma prawo do dodatkowej opieki medycznej, którą sprawuje osoba bliska pacjentowi lub inna wskazana przez niego osoba;
  • art. 19 Kodeksu etyki lekarskiej - artykuł mówi, że opiekę nad pacjentem może sprawować osoba bliska z rodziny lub grona przyjaciół;
  • art. 47 Konstytucji RP.

2. Poród rodziny

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W Polsce przyjęło się rozumienie porodu rodzinnego jako porodu w obecności męża lub partnera kobiety. Takie rozumienie jest jednak błędne, ponieważ tzw. poród z rodziną stwarza możliwość uczestnictwa w porodzie także siostry czy matki ciężarnej. Wybór osoby, która będzie brała bierny udział w porodzie, pozostaje w gestii rodzącej. Kwestią dyskusyjną pozostaje obecność osoby bliskiej na sali porodowej, na której odbywają się równolegle inne akcje porodowe. Dlatego też w wielu szpitalach dąży się do tego, by sale porodowe przeznaczone do porodów rodzinnych były jednoosobowe.

Poród rodzinny w szpitalach publicznych jest bezpłatny, zatem jakakolwiek opłata za poród rodzinny jest pobierana bezprawnie. Jedyne koszty porodu rodzinnego mogą dotyczyć zakupu obuwia ochronnego, odzieży ochronnej czy posiłku dla bliskiej osoby. Jakakolwiek opłata pobierana przez szpital powinna być zgłoszona do Narodowego Funduszu Zdrowia, który może nałożyć na szpital karę finansową.

Obecność męża przy porodzie gwarantują przepisy prawne, które stwierdzają, że pacjentka ma prawo do obecności i wsparcia osoby z najbliższej rodziny czy grona przyjaciół.

Następny artykuł: Prawa kobiety w ciąży w szpitalu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze