Trwa ładowanie...

Parcie w kucki na łóżku porodowym

Avatar placeholder
Marta Bednarska 12.07.2014 22:32
Parcie w kucki na łóżku porodowym
Parcie w kucki na łóżku porodowym

Parcie w kucki może być wykonywane przy pomocy osób towarzyszących. Partner może znajdować się w pozycji stojącej lub siedzącej na krześle. Jeżeli taka pozycja kuczna nie jest możliwa, można wykonać parcie w kucki na łóżku porodowym. Wtedy też potrzebne są dwie osoby do pomocy. Taka pozycja porodowa jest dogodna zarówno dla kobiety w ciąży, jak również dla położnej, bo pozwala na łatwe ujrzenie jak następuje obniżanie się główki dziecka.

1. Jak wygląda parcie w kucki na łóżku porodowym?

Parcie w kucki może odbywać się także na łóżku porodowym. Dzieje się tak, jeżeli w szpitalu nie ma odpowiednich warunków, aby kobieta mogła rodzić w tradycyjnej pozycji kucznej za pomocą drabinki czy innych sprzętów. Kobieta rodząca kuca na łóżku porodowym, całymi stopami przytwierdzając się do łóżka. W pozycji kucznej na łóżku porodowym rodzącej potrzebna jest pomoc dwóch osób. Osoby towarzyszące lub położne stają po obu stronach łóżka porodowego. Jedna z nich, ta która stoi za plecami kobiety rodzącej, obejmuje kobietę w pasie. Druga osoba podczas skurczu przytrzymuje rodzącą za kolana. Pozycja kuczna na łóżku porodowym umożliwia swobodne obserwowanie przez położną obniżania się główki noworodka. Daje także poczucie bezpieczeństwa dla kobiety rodzącej. Pozwala odczuć wsparcie osób jej bliskich w tych ciężkich chwilach. Podczas parcia w kucki na łóżku porodowym rodząca powinna odpowiednio oddychać, co pozwoli na odpowiednie dotlenienie dziecka a także zmniejszyból podczas porodu oraz pozwoli na szybsze wypychanie dziecka. W przerwach między skurczami, aby kobieta rodząca mogła odpocząć, osoba towarzysząca, przestaje trzymać kobietę za pas, a rodząca może położyć się na plecach na łóżku porodowym.

2. Parcie w kucki z pomocą osoby towarzyszącej

Parcie w kucki możliwe jest również z pomocą tylko jednej osoby towarzyszącej. Taka pozycja porodowa wymaga wykonania jej z osobą (partnerem lub z położną), która znajduje się w pozycji siedzącej lub stojącej. Kobieta rodząca kuca z lekko rozstawionymi nogami, z całkowicie przytwierdzonymi stopami do podłogi. W pozycji siedzącej osoba towarzysząca siedzi na krześle lub stołeczku bezpośrednio za kobietą rodzącą. Osoba pomagająca przy porodzie siada w rozkroku. Rodząca kobieta opiera się plecami o partnera, mając po obu swoich bokach jego zgięte nogi, pośladkami zaś dotyka krzesła. Następnie opiera swoje łokcie na udach i kolanach partnera. Krzesło lub stołek powinny być na tyle wysokie, aby kobieta sowimi pośladkami nie dotykała podłogi. Dla ułatwienia parcia oraz dla wzmocnienia oparcia podczas skurczu osoba towarzysząca powinna swoje ręce zgięte w łokciach podłożyć pod pachy kobiety rodzącej oraz można dodatkowo spleść palce z palcami dłoni kobiety. Między skurczami rodzącej potrzebne jest rozluźnienie. Wtedy też można wykonać pochylenie do przodu ciała kobiety wraz z klękiem podpartym.

Pozycja w kucki na łóżku porodowym to jedna z wertykalnych pozycji porodowych, która jest dosyć często preferowana przez kobiety rodzące. Jeżeli typowe parcie w kucki nie jest możliwe do wykonania wybierana jest ta pozycja porodowa.

Następny artykuł: Parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze