Trwa ładowanie...

Metody naturalne

Avatar placeholder
31.12.2014 13:52
Metody naturalne
Metody naturalne (Zdjęcie kobiety autorstwa Mike Souza / CC BY-NC-ND 2.0)

Metody naturalne łagodzenia bólu porodowego są alternatywą dla metod farmakologicznych, np. znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeśli kobieta chce być aktywna i zależy jej na urodzeniu dziecka bez dodatkowej medykalizacji porodu, może wykorzystać naturalne metody łagodzenia bólu porodowego. Do najczęściej stosowanych metod naturalnych należy imersja wodna, masaż oraz wertykalne pozycje porodowe. Imersja wodna polega na zanurzeniu się w wodzie o odpowiedniej temperaturze na około pół godziny. Woda działa relaksująco i zmniejsza napięcie mięśniowe, przez co skurcze są łagodniejsze i nie tak bolesne.


Łagodzenie bólu porodowego: okłady, poród w wodzie, pozycje porodowe
Łagodzenie bólu porodowego: okłady, poród w wodzie, pozycje porodowe

Zgodnie z definicją słowa poród, zjawisko to oznacza mechanizm fizjologiczny, który ma na celu wydalenie

zobacz galerię

Można też stosować polewanie się wodą z prysznica. Masaż jest zalecany, gdy kobieta znajduje się w pozycji leżącej i uskarża się na bóle kręgosłupa w okolicy krzyżowej. Masaż można połączyć z ćwiczeniami na piłce porodowej. Aby zmniejszyć bóle porodowe, kobieta rodząca powinna zachować aktywność – może wykonywać ruchy biodrami na boki albo okrężne, co wspomaga postęp główki dziecka w kanale rodnym. W naturalnym łagodzeniu bólu porodowego pomaga też właściwe oddychanie oraz wertykalne pozycje do porodu.

Najczęściej wybieranymi przez kobiety pozycjami są: pozycja kuczna, pozycja kolankowo-łokciowa, pozycja siedząca z użyciem krzesła porodowego. Ważne są także okłady na brzuch lub okolice krocza. Czasami kobietom rodzącym pomaga relaksująca muzyka, ciepło (np. założenie skarpetek na nogi) i przygaszenie światła. Ważne, aby kobieta w czasie porodu czuła się swobodnie i bezpiecznie – wtedy skurcze są mniej bolesne, a poród przebiega sprawnie i bez komplikacji okołoporodowych.

Następny artykuł: Techniki oddechowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze