Trwa ładowanie...

Refleksoterapia

Avatar placeholder
29.09.2020 18:37
Refleksoterapia
Refleksoterapia

Refleksoterapia polega na leczniczym masażu sfer odruchowych zlokalizowanych na stopach, dłoniach i twarzy. Podobnie, jak akupresura czy akupunktura, masaże reflektoryczne pozwalają przywrócić energetyczną równowagę organizmu. Refleksoterapia znajduje zastosowanie w walce z niepłodnością, podczas ciąży, porodu i połogu. Pozwala łagodzić dolegliwości ciążowe, jak nudności, wymioty, bóle kręgosłupa czy żylaki, uśmierza ból porodowy i wspomaga regenerację sił po porodzie.

spis treści

1. Na czym polega refleksoterapia?

Refleksoterapię można określić inaczej jako leczniczy masaż stóp, dłoni lub twarzy. Masaż reflektoryczny bazuje na określonych prawidłowościach. Refleksoterapeuci wierzą, że każdy punkt na ciele (sfera odruchowa) jest połączony za pomocą kanałów energetycznych (tzw. meridianów) z narządami ciała. Ucisk określonych fragmentów ciała pobudza je i wyzwala serię reakcji biochemicznych w organizmie człowieka. Refleksoterapia bazuje na zdolności ustroju do samoleczenia, samoregulacji i samoregeneracji. Z tego względu zalicza się ją do naturalnych metod terapii, które mogą być stosowane, np. w ciąży i podczas porodu, wpływając na lepsze samopoczucie zarówno rodzącej, jak i płodu.

Refleksoterapia umożliwia odprężenie ciała, wprowadza ciężarną w stan głębokiej relaksacji, pozwala pozbyć się lęku przed porodem i stresów dnia codziennego, przez co układ neuronalny zaczyna działać sprawniej. Dodatkowo masaż stóp albo twarzy poprawia krążenie, przepływ limfy, transport tlenu, glukozy i innych substancji odżywczych do narządów wewnętrznych oraz mięśni, rozluźniając je i uskuteczniając ich pracę. W ten sposób kobieta może sprawniej przeć w czasie skurczów, mniej się męczy, nie czuje się tak osłabiona i znużona, mięśnie macicy i krocza sprawniej wypychają dziecko przez kanał rodny na świat. Poza tym refleksoterapia sprawia, że wszystkie partie mięśniowe, nie tylko te zaangażowane w akcję porodową, mniej bolą i nie są tak napięte.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Lecznicze masaże twarzy i stóp usuwają z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Dzięki terapii dotykiem zostaje pobudzony przepływ energii w organizmie. Poprawia się refleks, bodźce nerwowe szybciej przemieszczają się wzdłuż włókien nerwowych, pobudzając do aktywności tysiące zakończeń neuronalnych w stopach. Ponadto refleksoterapia pozwala stymulować przysadkę mózgową, która zawiaduje pracą całego układu dokrewnego człowieka. Dzięki masażom twarzy można pobudzić organizm do produkcji konkretnych hormonów, np. endorfin – naturalnych opioidowych środków przeciwbólowych, które zapewniają dobre samopoczucie, odprężają, przynoszą poczucie szczęścia, euforii i znoszą ból, np. porodowy.

2. Zalety refleksoterapii podczas porodu

Refleksoterapia pozwala na zamknięcie tzw. bramek bólu, co przerywa odczuwanie dolegliwości bólowych w trakcie porodu. Kobieta poddana leczniczym masażom stóp lub twarzy jest zrelaksowana, rozluźniona, mniej obawia się akcji porodowej i lepiej interpretuje własne reakcje oraz informacje płynące z wnętrza ciała. Refleksoterapia umożliwia stabilizację poziomu hormonów w organizmie. Zabiegi refleksologii sprawią, że kobieta w czasie ciąży ma lepsze samopoczucie, jej wyniki badań wypadają lepiej, a próg odczuwania bólu podwyższa się, przygotowując ją do naturalnego porodu.

Co więcej, refleksoterapia nie tylko łagodzi bóle porodowe, ale także reguluje czynność skurczową macicy i temperaturę ciała rodzącej. Niektóre panie chwalą zabiegi reflektoryczne ze względu na szybszą regenerację sił po porodzie i odzyskanie sił witalnych w bardzo krótkim czasie. Połóg nie jest tak uciążliwy, jak u kobiet, które nie korzystały wcześniej z refleksoterapii. Masaże stóp, dłoni i twarzy stanowią skuteczną metodę walki ze stanami zapalnymi piersi, trudnymi emocjami po porodzie, np. depresją poporodową, jak również zaburzeniami laktacji.

Następny artykuł: Komplikacje
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze