Poród aktywny
Poród aktywny to podejście do porodu znane ludzkości od tysiącleci, które powróciło w latach 80. XX wieku. Oznacza, że w czasie porodu kobieta jest traktowana jak indywidualna osoba, a nie jak bierny pacjent. To przecież najważniejszy moment w jej życiu, powinna mieć więc w związku z tym jakiś wpływ na to, co się dzieje w czasie przychodzenia na świat jej dziecka. Aktywny, naturalny poródoznacza również podejście do rodzenia jako do naturalnego procesu, podczas którego najważniejsza jest kobieta i jej dziecko. To sprzeciw wobec tzw. „medykalizacji porodu”, która rozpoczęła się w XVI wieku wraz z wprowadzeniem kleszczy do porodu.
1. Aktywność kobiety podczas porodu - ruch
Poród aktywny oznacza, że kobieta może polegać na swoim instynkcie, zmieniać pozycje porodowe i przed porodem. Poruszać się tak, jak podpowiada jej instynkt. W czasie porodu kobieta może mówić, śpiewać, a nawet tańczyć. Ruch pozwala na złagodzenie bólów porodowych, ale nie tylko. Dzięki ruchom bioder, dziecko może prawidłowo ułożyć się w kanale rodnym.
Pozycje do porodu wybierane przez matki instynktownie to niemal zawsze pozycje wertykalne, czyli kierujące kanał rodny w dół. To przyspiesza rozwarcie oraz ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny w całkowicie naturalny sposób, wykorzystując przyciąganie ziemskie. Takie pozycje były wykorzystywane przez matki od zawsze.
Dopiero rozwój medycyny i tzw. „medykalizacja porodu” sprawiły, że kobieta musiała rodzić w pozycji leżącej, która ułatwiała lekarzowi czy położnej kontrolę nad sytuacją, ale utrudniała poród. W pozycji horyzontalnej, a nawet kierującej kanał rodny nieco w górę, poród to także walka z grawitacją. Kobieta musi zwiększyć siłę parcia, co wydłuża czas porodu i może prowadzić do wycieńczenia porodowego. A poród trwający zbyt długo bywa wskazaniem do wielu interwencji lekarskich, które nie byłyby konieczne, gdyby poród odbywał się w innych warunkach.
2. Aktywność kobiety podczas porodu - odpowiedzialność
Innym aspektem aktywności kobiety podczas porodu jest jej prawo do odpowiedzialności za ten proces. Może ona decydować o tym, co się będzie działo, nie jest spychana do roli biernej pacjentki, którą poddaje się różnym zabiegom mającym przyspieszyć i usprawnić poród. Aby jednak wziąć tę odpowiedzialność na siebie, kobieta powinna znać pewne naturalne sposoby na łagodzenie bólu porodowego, które może poznać dzięki zajęciom w szkole rodzenia lub pomocy douli.
3. Zalety porodu aktywnego
Ruch ogranicza ból podczas porodu, a więc zmniejsza potrzebę korzystania ze środków farmakologicznych w czasie porodu, takich jak znieczulenia. Swobodne poruszanie się i wybieranie wygodnych pozycji przyspiesza poród i sprawia, że akcja porodowa jest dynamiczna. Zmniejsza to ryzyko, że pojawi się konieczność wspomagania porodu i sztucznego przyspieszania go.
Dzięki świadomości tego, co się dzieje i możliwości wpływania na sytuację, poród dla kobiety staje się wielkim przeżyciem, bolesnym, ale pięknym. Poród aktywny nie wyklucza użycia środków medycznych, jeśli są one konieczne, w sytuacji, kiedy pojawiają się powikłania porodowe. Zakłada jednak pewną równowagę między naturalnym wspomaganiem porodu a sztucznymi zabiegami.