Trwa ładowanie...

Sączenie wód płodowych. Co to oznacza, kiedy jechać do szpitala?

Sączenie wód płodowych. Co to oznacza, kiedy jechać do szpitala?
Sączenie wód płodowych. Co to oznacza, kiedy jechać do szpitala? (GettyImages)

Sączenie wód płodowych jest jednym z głównych objawów porodu. W każdym przypadku ich wyciek jest stanem, który zagraża życiu płodu, dlatego bez względu na etap ciąży każda ciężarna powinna zgłosić się wtedy do szpitala. Z jakiego powodu może dojść do pęknięcia płon płodowych?

spis treści

1. Czym są wody płodowe?

Wody płodowe to wodnisty płyn, który otacza płód w macicy. Dzięki płynowi owodniowemu płód może swobodnie poruszać się w macicy. Płyn zaczyna gromadzić się w worku owodniowym około drugiego tygodnia od zapłodnienia.

Po kolejnych 10 tygodniach płyn owodniowy zawiera białko, węglowodany, elektrolity, lipidy, fosfolipidy, a nawet mocznik – substancje te dostarczają płodowi składników odżywczych. W późniejszym okresie ciąży wody płodowe zaczynają zawierać również mocz płodu.

2. Przyczyny sączenia wód płodowych

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Gdy mija termin porodu, tkanki worka owodniowego pękają, a wody płodowe zaczynają wyciekać przez pochwę. Potocznie określa się to zjawisko jako odejście wód płodowych.

Może się jednak zdarzyć, że worek owodniowy pęka przed terminem porodu. Jeśli następuje to przed 37 - 38 tygodniem ciąży, mamy do czynienia z przedwczesnym pęknięciem błon płodowych. W takiej sytuacji konieczne jest ustalenie przyczyny wycieku wód płodowych.

Najczęściej za ten stan odpowiada infekcja bakteryjna lub defekt w budowie worka owodniowego, macicy lub szyjki macicy. Przedwczesne pęknięcie wód płodowych może doprowadzić do dalszych komplikacji w rozwoju płodu. Infekcja bakteryjna może rozprzestrzenić się z pochwy do macicy, i następnie do płodu.

Jeśli jednak pęknięcie worka owodniowego jest niewielkie, istnieje szansa na jego samoistne zagojenie się. W przeciwnym razie w ciągu 48 godzin może rozpocząć się poród. W takiej sytuacji ciężarna powinna możliwie szybko znaleźć się pod opieką lekarza, by nie doszło do zainfekowania płodu.

Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu
Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu [6 zdjęć]

Na ten moment czekaliście aż 9 miesięcy. Im bliżej rozwiązania tym większy niepokój was dopada. Nie

zobacz galerię

Warto pamiętać, że to, co uchodzi za sączenie wód płodowych może okazać się moczem. Rozróżnienie tych dwóch płynów nie jest na szczęście dużym wyzwaniem. Mocz ma odcień słomkowy, a wody płodowe są z początku bezbarwne. Dla pewności można nałożyć podpaskę i obserwować kolor płynu. W żadnym wypadku nie należy zakładać tamponu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Co zrobić po wycieku wód płodowych?

Jeśli jesteś w ciąży i zauważyłaś u siebie wyciek płynu, a nie jesteś pewna, czy to przypadkiem nie jest mocz, obserwuj jego kolor. W późniejszym okresie wody płodowe są żółte, zielone, brązowe lub nawet lekko różowe.

Dla kontrastu, mocz ma różne odcienie żółci i charakterystyczny zapach. Nie pomyl płynu owodniowego z wydzieliną z pochwy – są to dwa zupełnie różne rodzaje płynów.

Zobacz także:

Jeżeli wyciekający płyn jest nieprzezroczysty i ma wyraźny kolor, powinnaś jak najszybciej znaleźć się w szpitalu i poddać badaniu. Koniecznie zapamiętaj kolor płynu owodniowego, ta informacja przyda się lekarzom w identyfikacji źródła problemu.

Jeśli wody odeszły w terminie porodu, w ciągu 24 godzin powinno dojść do urodzenia dziecka. W ten sposób można uniknąć ryzyka infekcji u płodu. Jeżeli jednak do terminu porodu jest jeszcze daleko, powinnaś zostać w szpitalu.

Obecnie istnieje wiele testów dostępnych bez recepty, które pozwalają ocenić, czy wydalany płyn to mocz, czy też płyn owodniowy. Warto zaopatrzyć się w taki test, by w razie wątpliwości szybko uzyskać cenne informacje na temat swojego stanu zdrowia. W razie wątpliwości wskazana jest szybka konsultacja z lekarzem.

Następny artykuł: Badania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze