Trwa ładowanie...

Pozycje do relaksu

Avatar placeholder
17.11.2020 14:51
Pozycje do relaksu
Pozycje do relaksu

Pozycje do relaksu to jedne z wertykalnych pozycji porodowych, które możemy podzielić na pozycje siedzące lub leżące. W pozycjach leżących zalicza się pozycja z piłką lub pozycja opierając się o łóżko. Pozycje do relaksu wybierane są w zależności od etapu porodu, warunków w jakich poród się odbywa, wielkości dziecka oraz pory dnia. Pozycje do relaksu pomocne są nie tylko w czasie porodu, ale także w przebiegu ciąży. Dana pozycja porodowa wybierana jest intuicyjnie przez kobietę rodzącą i może być zmieniania w trakcie porodu na inną.

spis treści

1. Pozycje do relaksu siedzące

Do pozycji siedzących zalicza się:

  • pozycja z piłką

Kobieta siedzi na krześle z szeroko rozstawionymi nogami i nacisk całego ciała opiera na piętach. Ramionami obejmuje piłkę, na której także opiera głowę. Wielkość używanej piłki musi być także odpowiednio dobrana. Piłka nie może być zbyt mała, ponieważ w takich przypadku spowodowałoby to, że ciało kobiety ułożone byłoby w nieodpowiedni sposób i rodząca odczuwałaby dyskomfort zamiast relaksu. Po odpowiednim ułożeniu kobieta następnie podnosi się na kolanach, od góry obejmuje piłkę ramionami, po czym przesuwa swoje ciało wraz z piłką do przodu, a następnie z powrotem do tyłu. Taka czynność powtarzana jest wielokrotnie. Pozycja porodowa z piłką wybierana jest szczególnie przez kobiety, które skarżą się podczas skurczuna ból w dolnej części pleców. Wykonywane ruchy podczas tej pozycji powodują jednostajny, delikatny nacisk na dno macicy, co z kolei wzmaga siłę skurczu i przesuwa dziecko. Z tej pozycji można przejść do pozycji bardziej aktywnej w kolejnej fazie porodu.

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"
  • pozycja opierając się o łóżko

Pozycja ta jest bardzo podobna do pozycji z piłką. Zamiast na piłce kobieta kładzie głowę oraz ramiona na łóżku. Dalsze czynności wykonywane są tak samo jak w pozycji z piłką.
W obu tych pozycjach do relaksu dodatkowo może być wykonywany masaż przez partnera lub położną. Masaż stosowany jest szczególnie w przerwach między skurczami. Masowane są takie miejsca, które podczas porodu są najbardziej napięte i bolesne, tj. dolna część pleców, ramiona, tylna część nóg czy twarz. Czasami jednak masaż może spowodować większy ból lub być bodźcem do skurczu. U takich kobiet masaż pleców nie jest wykonywany lub ogranicza się do przyłożenia rąk w bolesne i napięte miejsca.

2. Pozycje do relaksu leżące

Pozycje leżące do relaksu polegają na tym, iż kobieta rodząca leży na łóżku, na lewym bądź prawym boku. Pod głowę oraz kolano ma podłożone poduszki. Ta pozycja jest wybierana spontanicznie przez kobiety. Zaleca się, aby kobieta ciężarna leżała na lewym boku, ponieważ dziecko jest wtedy lepiej dotlenione. Jeżeli jednak leżenie na lewym boku jest niewygodne, decyzję o leżeniu na prawym boku zostawia się indywidualnie dla kobiety rodzącej. Ta pozycja często jest wybierana przez rodzące w przerwie między skurczami. Nie jest zalecana w trakcie skurczów, ponieważ w porównaniu z wertykalnymi pozycjami mniejsza jest intensywność skurczu. Często także kobieta relaksuje się w ten sposób w przebiegu ciąży.

Pozycje do relaksu mogą być różne. Pozycje do porodu wybierane są indywidualnie przez kobietę i najczęściej wybierane są intuicyjnie. Są one pomocne na początku porodu (I okres porodu), zanim zacznie się aktywna faza porodu. Nie są one stosowane jednak tylko podczas porodu, ale również w przebiegu ciąży mogą pomóc zrelaksować się kobiecie ciężarnej.

Następny artykuł: Klęczenie na łóżku porodowym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze