Trwa ładowanie...

Koło porodowe

Avatar placeholder
27.01.2015 14:29
Koło porodowe
Koło porodowe

Koło porodowe nie jest nowym wynalazkiem. Zostało wynalezione w latach dziewięćdziesiątych w Szwajcarii. Do tej pory jest wykorzystywane w szpitalach i klinikach głównie w Europie i Azji. W Polsce koła porodowe są dostępne w kilku placówkach. Taki rodzaj łóżka porodowego pozwala kobiecie płynnie zmieniać pozycję do porodu z poziomej na pionową i odwrotnie. Pozwala na to kontrola położenia oparcia za pomocą pilota oraz specjalna budowa z wykorzystaniem obręczy. Koło porodowe jest przeznaczone do porodów szpitalnych, nie domowych.

spis treści

1. Skąd się wzięło koło porodowe?

Koło porodowe, czyli specjalny rodzaj łóżka do porodu, nie zostało wymyślone przez lekarza, a przez mężczyznę, który cierpiał z powodu wypadnięcia dysku. W czasie leżenia w szpitalu odczuwał potrzebę zmiany pozycji i ruchu, a był przykuty do łóżka. Po sześciu latach od pierwszych szkiców łózka pozwalającego na jak najmniej obciążające zmiany pozycji, powstało koło porodowe, które jest wykorzystywane w szpitalach Europy (w Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i w Polsce) i Azji.

Koło porodowe składa się z rodzaju siedziska oraz koła. Koło to może się kręcić w przód i w tył, nie zataczając pełnego koła. Ruch siedziska przypomina huśtanie. Siedzisko ma regulowane oparcie oraz wysokość, które można kontrolować za pomocą pilota. Koło otaczające siedzenie może służyć jako podpora dla nóg lub podtrzymanie dla rąk. Budowa koła porodowego pozwala na łatwy dostęp partnera, który może być blisko, wspierając rodzącą.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pozycje do porodu, które można przyjąć za pomocą koła porodowego to:

2. Zalety koła porodowego

Zaletą koła porodowego jest na pewno możliwość płynnej zmiany położenia ciała kobiety. Preferowanymi pozycjami w czasie porodu (oraz przed rozpoczęciem akcji porodowej) są pozycje wertykalne, czyli utrzymujące pionową postawę ciała. Pionowa pozycja do porodu była wykorzystywana od tysiącleci, gdyż jest to pozycja najnaturalniejsza i najkorzystniejsza. Dopiero medykalizacja porodu sprawiła, że poród na stojąco stał się dużo rzadziej spotykany. Od niedawna rodzenie na stojąco staje się znów coraz powszechniejsze. Dzięki pionowej postawie matki, dziecko może ułożyć się główką w dół w kanale rodnym kobiety, a kobieta podczas skurczy partych nie musi pokonywać dodatkowego oporu grawitacji, co ma miejsce w przypadku porodu na leżąco.

Oczywiście, koło porodowe pozwala kobiecie także na przyjęcie leżącej pozycji, kiedy na przykład jest wyczerpana porodem i skurczami. Wykorzystuje się do tego pilota, zmiana pozycji nie wymaga więc wysiłku ze strony kobiety. Takie przerwy na odpoczynek pozwalają na regenerację sił tak bardzo potrzebnych przy porodzie siłami natury.

Przy użyciu koła porodowego zminimalizowany jest ucisk na żyły, a także mniej obciążone są plecy. A przecież ból krzyża przed i w czasie porodu bywa dla wielu kobiet dodatkowym utrudnieniem i obciążeniem, prowadzącym nawet do wyczerpania porodowego, które może się zakończyć zatrzymaniem akcji porodowej. Ograniczanie bólu rodzącej jest więc bardzo ważne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze