Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból kręgosłupa po porodzie

Avatar placeholder
02.10.2020 10:39
Ból kręgosłupa po porodzie
Ból kręgosłupa po porodzie (123rf)

Ból kręgosłupa po porodzie występuje nieco rzadziej niż ból pleców w czasie ciąży. Nie znaczy to jednak, że jest mniej uciążliwy dla młodej matki, która po urodzeniu dziecka ma bardzo wiele obowiązków i musi opiekować się maleństwem. Bóle pleców po porodzie są czymś normalnym, jednak jeśli długo nie przechodzą, dobrze jest zwrócić się z nimi do specjalisty.

spis treści

1. Przyczyny bólu pleców po porodzie

Wszelkie problemy z kręgosłupem, na które kobieta cierpiała wcześniej, ze sporym prawdopodobieństwem nasilą się po urodzeniu dziecka. Poród to duże obciążenie dla organizmu i potrzeba czasu, aby wszystko powróciło do normy. Takie obciążenie kręgosłupa w czasie ciąży i przesunięcie środka ciężkości sprawiają, że kręgosłupowi trudniej jest dostosować się do nowych warunków. Ból powinien w tym przypadku sam przejść.

Rozluźnienie więzadeł miednicy w czasie porodu jest całkowicie naturalne. Wywołuje je relaksyna - hormon wydzielany w czasie porodu i nieco przed nim, aby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny. Po takim rozluźnieniu więzadła muszą powrócić do swojej prawidłowej funkcji, a stanie się to niedługo po porodzie.

Zobacz film: "Jak wrócić do formy po porodzie?"

Wiele kobiet od razu po porodzie wraca do domu i – zamiast wypoczywać po tym wielkim wydarzeniu – bierze się za porządki. Takie obciążanie jest niezdrowe dla całego wyczerpanego organizmu, a szczególnie dla pleców. Dobrze jest unikać w tym czasie schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ćwiczenia także nie powinny być intensywne i obciążające – ale one są jak najbardziej wskazane. Szczególnie, jeśli zostaną specjalnie zaplanowane dla kobiet po porodzie.

Ból pleców po porodzie może się wiązać także z tym, że młoda mama jest niepewna co do prawidłowego karmienia piersią. Pierwsze dziecko jest wielkim wydarzeniem. Kobieta chciałaby sprawdzić się w roli matki. I kiedy przychodzi do karmienia piersią, cała się spina i w bezruchu i stresie obserwuje, jak dziecko ssie. Karmienie piersią może być cudownym przeżyciem dla obojga: zarówno matki, jak i dziecka. Kobieta może, a nawet powinna zmieniać pozycję karmienia, tak aby jej i dziecku było wygodnie.

Kobiety gwałtownie chudnące po porodzie mogą uskarżać się na bóle pleców. Dzieje się tak dlatego, że kręgosłup nie może dostosować się do spadku masy ciała wystarczająco szybko.

2. Sposoby na ból pleców po porodzie

Leczenie bólu pleców po porodzie zależy od tego, co ten ból wywołało. Jeśli problemem jest zbyt duże obciążanie kręgosłupa – trzeba to ograniczyć. Jeśli kobieta siedzi nieruchomo przez długi czas podczas karmienia piersią – powinna skorzystać z porad położnej, douli lub doradcy laktacyjnego.

Ogólnie rzecz biorąc, dla kręgosłupa niezdrowe jest długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, gwałtowne ruchy, skłony z wyprostowanymi nogami, noszenie ciężarów, długotrwałe stanie. Ulgę natomiast przyniosą delikatne ćwiczenia po ciąży, aqua aerobik, masaż i ciepłe kompresy. Niektóre kobiety czują się lepiej, kiedy noszą dziecko w chuście zamiast na rękach.

Przy bólu utrzymującym się ponad dwa tygodnie po urodzeniu dziecka, trzeba zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze