Trwa ładowanie...

Pozycje seksualne w ciąży

Pozycje seksualne w ciąży
Pozycje seksualne w ciąży

Pozycje seksualne w ciąży nie powinny być tematem tabu. Kobiety spodziewające się dziecka często powtarzają, że ciąża to nie choroba. W ciele przyszłej mamy rozwija się płód, ale nie oznacza to, że nagle stała się innym człowiekiem. Nadal ma swoje zainteresowania, preferencje i ochotę na seks. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do seksu w ciąży. Należy jednak zachować ostrożność w doborze pozycji seksualnych.

spis treści

1. Najlepsze pozycje do zapłodnienia

Zanim dojdzie do poczęcia, wiele par zastanawia się, które pozycje seksualne są najlepsze, aby doszło do zapłodnienia. Są to między innymi:

  • klasyczna misjonarska;
  • klasyczna misjonarska z wysoko uniesionymi biodrami;
  • pozycja "na pieska".

Kochając się w tych pozycjach zwiększacie szanse na poczęcie dziecka, a gdy już do tego dojdzie?

2. Seks podczas ciąży

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Seks w ciąży"

Aktywność seksualna w ciąży jest niewskazana lub wręcz zakazana w następujących sytuacjach:

  • ciąża mnoga,
  • pęknięcie pęcherza płodowego,
  • skracanie się i niewydolność szyjki macicy,
  • wcześniejsza ciąża zakończyła się poronieniem,
  • nieprawidłowo umiejscowione łożysko,
  • powtarzające się plamienia lub krwawienia w ciąży,
  • upławy i bóle w podbrzuszu,
  • wcześniejsza ciąża kobiety zakończyła się porodem przedwczesnym,
  • choroba weneryczna u jednego z partnerów,
  • nawracające infekcje pochwy.

Gdy nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu w trakcie ciąży, niejedna para odkrywa nowy wymiar bliskości. Świadomość zbudowania silnej więzi, której ukoronowaniem będzie pojawienie się wspólnego dziecka, sprawia, że oboje partnerzy czują się zrelaksowani i jeszcze intensywniej odbierają bodźce podczas zbliżenia.

Najlepszy czas na seks w ciąży to zwykle końcówka trymestru pierwszego i drugi trymestr, gdy brzuszek ciążowy jest jeszcze niewielki. W trzecim trymestrze ochota na seks zwykle maleje, a coraz większy obwód brzucha utrudnia kontakty intymne.

Warto jednak kontynuować zbliżenia, zwłaszcza po 36. tygodniu ciąży, by przygotować szyjkę macicy do porodu (prostaglandyny zawarte w nasieniu rozmiękczają szyjkę).

Czasami ginekolodzy zalecają stosunek płciowy jako sposób na indukcję porodu przy ciąży przenoszonej.

3. Bezpieczne uprawianie seksu w czasie ciąży

W pierwszym trymestrze obwód brzucha i waga kobiety różnią się tylko nieznacznie od stanu sprzed ciąży, dzięki czemu wybór pozycji seksualnej nie nastręcza kłopotów. Wystarczy unikać pozycji uciskających brzuch i powodujących głęboką penetrację. Stymulacja pochwy powinna być raczej płytka i przedsionkowa.

Od drugiego trymestru do końca ciąży należy wybierać pozycje, które nie wymagają leżenia na plecach, a co za tym idzie – nie powodują ucisku żyły głównej dolnej i aorty (stan ten utrudnia odpływ krwi do serca, może powodować dyskomfort, duszności i omdlenia).

W drugim trymestrze wskazane jest współżycie z prezerwatywą, by prostaglandyny nie przyczyniły się do przyspieszenia porodu. Należy również zrezygnować z dążenia do orgazmu, ponieważ skurcze macicy mogą stanowić zagrożenie dla ciąży.

W trzecim trymestrze ciąży wzrost masy ciała i obwodu brzucha kobiety jest wyraźny, a utrudnienia podczas zbliżeń – liczne. Dobrym wyborem są wówczas pozycje tylne, boczne oraz pozycja na jeźdźca.

Należy unikać pozycji obejmujących głęboką penetrację, ostrożność należy zachować również w kwestii pieszczot piersi, które powodują uwalnianie oksytocyny. Hormon ten wywołuje bowiem skurcze macicy i skutkuje rozpoczęciem porodu.

4. Pozycje seksualne dla ciężarnych

Za bezpieczne uchodzą następujące pozycje w ciąży:

  • Pozycja boczna – kobieta leży na boku, jej partner leży za nią, także na boku. Penetrując partnerkę od tyłu, może masować jej piersi, całować szyję i pieścić plecy. Jeśli udo mężczyzny jest wsunięte między uda partnerki, dodatkowo stymuluje łechtaczkę. Pozycja boczna jest bezpieczna przez całą ciążę.
  • Pozycja na jeźdźca – mężczyzna leży na plecach, partnerka siedzi na nim okrakiem, twarzą do niego. Kobieta ma możliwość kontrolowania głębokości penetracji, a sama pozycja nie uciska brzucha ciężarnej.
  • Pozycja na jeźdźca odwrócona – partner leży na plecach, partnerka siedzi tyłem do niego, okrakiem. To kobieta kontroluje penetrację, a mężczyzna pieści plecy i pośladki partnerki. Pozycja jest szczególnie komfortowa w końcowym etapie ciąży.
  • Pozycja tylna – partnerka przyjmuje pozycję na czworaka, a mężczyzna wchodzi w nią od tyłu, kontrolując penetrację. Kobieta może oprzeć się na łokciach lub na wyprostowanych rękach.
  • Pozycja klasyczna – partner opiera się na łokciach, by wejść w partnerkę, nie uciskając tym samym jej brzucha.
  • Pozycja „kąt prosty” – partnerka leży na plecach z lekko ugiętymi nogami, opiera stopy za pośladkami mężczyzny. Partner osłania pośladki kobiety zgiętymi nogami i wprowadza członek łagodnie do przedsionka pochwy, pieszcząc uda i piersi partnerki.
  • Pozycja „miłosny fotel” – partnerka siedzi na kolanach partnera, ocierając się o jego biodra pośladkami. Mężczyzna pieści plecy, uda i piersi kobiety. W tej pozycji należy uważać na nadmiernie głęboką penetrację.

Ból podczas stosunku i plamienie powinny skłonić parę do przerwania stosunku i skonsultowania się z ginekologiem. Warto również podkreślić, że czas ciąży jest nieodpowiedni na eksperymenty z akcesoriami erotycznymi, wprowadzanymi do pochwy kobiety.

Podsumowując, jeśli ciąża przebiega normalnie, para może uprawiać seks tak często, jak ma na to ochotę oraz siłę. Należy unikać pozycji w ciąży, które umożliwiają głęboką penetrację oraz zachować ostrożność w przypadku pieszczot piersi.

Następny artykuł: Seks analny w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze