Trwa ładowanie...

Skurcze porodowe. Jak je rozpoznać?

Avatar placeholder
12.09.2021 19:01
Skurcze porodowe. Jak je rozpoznać?
Skurcze porodowe. Jak je rozpoznać? (123rf)

Jak rozpoznać skurcze porodowe? To pytanie dręczy wiele przyszłych mam. Większość kobiet posłuchawszy opowieści znajomych, z przerażeniem myśli o tych chwilach. Tymczasem, jak mówi stare przysłowie, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Skurcze porodowe nie zawsze są nieomylnym sygnałem, że dziecko chce już przyjść na świat. Dopiero odejście płynu owodniowego, czy inaczej mówiąc wód płodowych, daje nam jasny przekaz, że poród właśnie się rozpoczął i czas najwyższy do szpitala. Jak wyglądają skurcze porodowe?

spis treści

1. Jak odczuwa się skurcze porodowe?

Pierwsze skurcze porodowe są to tak zwane skurcze rozwierające. Ich pojawienie oznacza, że ujście macicy (szyjka) stopniowo się rozciąga i poszerza. Skurcze rozwierające wywołują ból w dolnej części brzucha. Charakterystyczna dla nich jest regularność, występowanie w coraz krótszych odstępach czasu i stopniowe nasilanie bólu.

Pierwsze skurcze porodowe ustępują, gdy kanał rodny całkowicie się otworzy. Hormony oksytocyna i prostaglandyna powodują, że mięśnie macicy automatycznie się kurczą od góry w dół. Tym samym dziecko zaczyna być wypychane na zewnątrz.

Poród

Po 9 miesiącach oczekiwań nadchodzi upragniony moment. Poród. Im jego termin jest bliższy, tym większy

przeczytaj artykuł

2. Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jak wyglądają skurcze porodowe i czy jest to jedyny objaw porodu? Objawy porodu nie ograniczają się jedynie do skurczów porodowych. Równie ważnym sygnałem, że dziecko zaczyna pchać się na świat, jest odejście wód płodowych (płynu owodniowego).

Wody płodowe mogą wypłynąć całe lub powoli się sączyć. Do szpitala należy się udać, gdy skurcze są regularne i pojawiają się co 7-10 minut.

Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu
Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu [6 zdjęć]

Na ten moment czekaliście aż 9 miesięcy. Im bliżej rozwiązania tym większy niepokój was dopada. Nie

zobacz galerię

3. Skurcze porodowe - gdzie boli?

Czasami kobieta może odczuwać łagodne skurcze występujące jeszcze przed terminem porodu. Jest to naturalne zjawisko. Takie skurcze nie są objawem porodu, a jedynie przygotowują organizm do poczęcia dziecka.

Jak rozpoznać skurcze właściwe? Skurcze porodowe wywołują typowe objawy, tj. ból porodowy, który napływa regularnie, falami. Inne skurcze, łagodne, nieregularne i znacznie mniej intensywne nie zapowiadają porodu.

Nie wszystkie kobiety mają te dolegliwości. Niektóre skarżą się na miejscowe usztywnienie brzucha i uczucie lekkiego ciągnięcia.

Skurcze rozwierające mogą być odczuwane jako potężny ból miesiączkowy, rozpieranie, ból w podbrzuszu lub opasywanie brzucha taśmą. Niektóre kobiety czują ból w okolicy lędźwi.

Skurcze te rozpoczynają się w górnej części macicy i w tym miejscu trwają najdłużej, kończą się jednocześnie we wszystkich jej częściach.

Skurcze parte
Skurcze parte

Parcie podczas porodu jest bolesne, ale konieczne, by dziecko mogło wyjść na świat. Poród jest w życiu

przeczytaj artykuł

4. Skurcze i poród

Nie można precyzyjnie ustalić, ile czasu mija od pierwszego do ostatniego skurczu porodowego. Czas porodu jest indywidualny i różny dla każdej pacjentki. Orientacyjne dane podają, że poród kobiety, która rodzi pierwsze dziecko, trwa mniej więcej od 6 do 12 godzin. Pełne rozwarcie szyjki macicy wynosi 10 centymetrów. Najwolniejsze rozciąganie to 1 centymetr na godzinę.

Następny artykuł: Lewatywa przed porodem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze