Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Poród powolny

Avatar placeholder
Anna Szozda 01.10.2020 09:30
Poród powolny
Poród powolny

Poród powolny to określenie pierwszego etapu porodu, którego przebieg jest wolniejszy, niż mówi norma. Skurcze macicy występują na tyle rzadko i są na tyle mało intensywne, że kanał rodny rozwiera się bardzo powoli. Przyjmuje się, że kanał rodny powinien się rozwierać w trakcie porodu 0,3-1 cm w ciągu godziny. Lekarz może stwierdzić poród powolny, jeśli rozwieranie szyjki wynosi mniej niż pół centymetra na godzinę, po 4 godzinach od rozpoczęcia porodu.

spis treści

1. Naturalne metody przyspieszania porodu

Sam powolny poród nie musi być powodem do niepokoju, każdy poród ma swój własny rytm i właściwe mu tempo. Wiele kobiet odczuwa spowolnienie akcji porodowej po przyjeździe do szpitala. Jest to efekt stresu związanego ze zmianą otoczenia i nie jest powodem do niepokoju. W większości przypadków na tempo akcji porodowej ma wpływ po prostu samopoczucie przyszłej matki, a na to ma wpływ miejsce porodu, ludzie obecni przy porodzie i ich wsparcie.

Powolna akcja porodowa bywa sztucznie przyspieszana w szpitalach, choć nie jest to konieczne. Jest wiele naturalnych i bezpiecznych sposobów przyspieszania porodu, bez uciekania się do farmakologicznych i chirurgicznych interwencji. Poród powolny jest najczęściej efektem zwykłego stresu. Kobieta obawia się samego porodu i towarzyszącego mu bólu, a dodatkowo stresująca jest dla nich szpitalna atmosfera, jaskrawe światło, nieznane miejsce. Aby tego uniknąć, coraz częściej praktykuje się porody rodzinne w szpitalu lub porody domowe. Niepokój zmniejszy wizyta na wybranej porodówce, rozmowa z osobą, która będzie odbierała poród.

Zobacz film: "Jakie są wskazania do wywołania porodu?"

Inną przyczyną może być brak sił i odwodnienie. Kobieta może, a nawet powinna jeść i pić pomiędzy skurczami. To da jej energię na poradzenie sobie z porodem. Kobieta w pierwszej fazie porodu powinna spacerować, ruszać się, nawet tańczyć. Aktywność fizyczna w tym czasie pozwala dziecku odpowiednio ułożyć się do porodu i przyspiesza akcję porodową. Aby się rozluźnić, kobieta może także wziąć ciepły prysznic.

2. Inne sposoby przyspieszenia porodu

Jeśli bardziej naturalne metody przyspieszania porodu nie pomogą, a przyspieszenie akcji porodowej jest rzeczywiście konieczne, trzeba sięgnąć po metody farmakologiczne i chirurgiczne. Stosuje się wtedy czopki dopochwowe z prostaglandyną, a także kroplówkę lub zastrzyk oksytocyny, wywołującej skurcze macicy. Stosowany jest także zabieg amniotomii, czyli przebicia błon płodowych. Taki zabieg powoduje silne skurcze, a więc przyspiesza poród. Jeśli akcja porodowa nadal nie przyspiesza, w niektórych przypadkach konieczne jest cesarskie cięcie.

Należy pamiętać, że jakiekolwiek interwencje w akcję porodową powinny być uzasadnione i skonsultowane z rodzącą. Trzeba wcześniej porozmawiać z osobą, która będzie przyjmowała poród, aby upewnić się, jakie ma podejście do stosowania sztucznych metod przyspieszania porodu. To, że poród przebiega nieco wolniej niż inne nie jest jeszcze wskazaniem do jego przyspieszania. Jeśli jednak trwa już zbyt długo, zwiększa się ryzyko pojawienia się innych powikłań, takich jak wycieńczenie porodowe.

Następny artykuł: Wycieńczenie porodowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze