Trwa ładowanie...

Klęczenie na łóżku porodowym

Avatar placeholder
Marta Bednarska 09.06.2014 16:01
Klęczenie na łóżku porodowym
Klęczenie na łóżku porodowym

Klęczenie na łóżku porodowym jest to pozycja porodowa pomocna przy przejściu do bardziej aktywnych pozycji porodowych. Ta wertykalna pozycja porodowa stosowana jest, głównie w tzw. fazie przejścia, a więc między I a II okresem akcji porodowej. Takie ułożenie podczas porodu ma swoje zalety, przede wszystkim skraca się czas porodu, a także zmniejszone jest ryzyko pęknięcia krocza. Kobieta rodząca w mniejszym stopniu odczuwa także dolegliwości bólowe związane z porodem.

spis treści

1. Na czym polega klęczenie na łóżku porodowym?

Klęczenie na łóżku porodowym to jedna z pozycji porodowych stosowana między pierwszym a drugim okresie porodu, w tzw. fazie przejścia. Ta faza porodu charakteryzuje się tym, iż kobieta rodząca odczuwa intensywne skurcze parte, w momencie, gdy szyjka macicy nie jest jeszcze odpowiednio rozwarta (niepełne rozwarcie). Pozycja ta wykonywana jest przez kobietę na łóżku porodowym. Rodząca klęczy na łóżku, pochyla się ciałem do przodu, starając się przylegać do łóżka ramionami oraz głową. Rękami trzyma się uchwytów na poręczach łóżka porodowego. Ułożenie kobiety powinno być takie, aby pośladki rodzącej były wzniesione jak najwyżej. Niektóre szpitale posiadają specjalne łóżka porodowe, które dzięki odpowiedniemu sprzętowi mogą przechylić się, w taki sposób, aby dodatkowo zwiększyć różnicę wysokości między pośladkami i głową kobiety rodzącej. Podczas tej pozycji kobieta rodząca może sobie dodatkowo pomagać wykonując krótkie, energiczne wydechy. Podobne są one do wydechu przy zdmuchiwaniu świecy.

2. Zalety pozycji klęczącej na łóżku porodowym

Klęczenie na łóżku porodowym zalecane jest w fazie przejścia do II fazy porodu, gdzie niedostatecznie jeszcze jest rozwarta szyjka macicy, a odczuwane są silne skurcze parte. Taka pozycja porodowa zmniejsza siłę skurczów partych, umożliwia pełniejsze rozwarcie szyjki macicy. Klęczenie na łóżku porodowym, tak jak i inne pozycje porodowe wertykalne, ma wiele zalet. Takie ułożenie ciała kobiety pozwala na odpowiednie ustawienie się dziecka w kanale rodnym. Główka dziecka silniej naciska na szyjkę macicy, powodując jej szybsze rozwieranie. Akcja porodowa więc jest przyśpieszona, a czas porodu jest dużo krótszy niż przy tradycyjnym porodzie. Skurcze macicy są także bardziej regularne, dynamiczne i mniej bolesne.

W pozycjach wertykalnych lepszy jest dopływ krwi do dziecka, łożysko jest lepiej ukrwione, a co za tym idzie dobrze dotlenione. W porównaniu z tradycyjną pozycją porodową, w tego typu pozycji wydzielana jest większa ilość naturalnej oksytocyny, której funkcją jest wzmagania skurczów szyjki macicy. Adrenalina jest natomiast wydzielana w mniejszym stopniu, co jest bardzo pozytywne podczas porodu, gdyż epinefryna hamuje skurcze. Co jest bardzo ważne, przy klęczeniu na łóżku porodowym zmniejsza się ryzyko pęknięcia krocza, ponieważ tkanki wokół główki dziecka napinają się równomiernie z każdej strony, co pozwala uniknąć pęknięcia. Przy stosowaniu pozycji klęczącej na łóżku porodowym możliwe jest przejście do bardziej aktywnej pozycji porodowej w drugim okresie porodu, np. pozycji kolankowo – łokciowej.

Następny artykuł: Parcie w kucki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze