Trwa ładowanie...

Hydroterapia

Avatar placeholder
29.09.2020 18:29
Hydroterapia
Hydroterapia (123rf)

Hydroterapia (ang. hydrotherapy, water therapy) to inaczej wodolecznictwo. Metody hydroterapii wykorzystują wodę (łac. aqua) w różnych postaciach – lodu, wrzątku, pary wodnej – w celach łagodzenia dolegliwości bólowych i do poprawy ogólnego samopoczucia. Kojące właściwości wody doceniono już w starożytności, tworząc łaźnie parowe, sale masażu i termy. Hydroterapia to także swoisty „środek przeciwbólowy”, który znalazł zastosowanie w łagodzeniu bólu porodowego. Coraz bardziej na popularności zyskuje także poród w wodzie. Jak woda wpływa na organizm ciężarnej?

spis treści

1. Terapeutyczne właściwości wody

Hydroterapia to forma leczenia ciała i metoda osiągania wewnętrznej równowagi organizmu. Wodę stosuje się w różnych celach, m.in. by łagodzić bóle różnego pochodzenia, by niwelować stany zapalne, by przyspieszyć proces gojenia ran i urazów, by walczyć ze schorzeniami dermatologicznymi, by leczyć oparzenia i odmrożenia, by wyeliminować problemy z oddychaniem (inhalacje), by poprawić krążenie, wzmocnić układ immunologiczny i rozluźnić mięśnie. Aby uzyskać powyższe efekty, wykorzystuje się wodę pod różną postacią, jak ciepłe kąpiele, zimne natryski, jacuzzi, hydromasaże, wilgotne okłady, kompresy, łaźnie, sauny itp.

Hydroterapia znajduje również zastosowanie w łagodzeniu bólu porodowego. Nasilające się podczas akcji porodowej skurcze macicy powodują, że siły kobiety słabną. Czuje się zmęczona psychicznie i fizycznie, czasem nie ma energii, by przeć i odpowiednio oddychać, by ułatwić sobie rodzenie. Dodatkowo pojawia się ogromne napięcie mięśniowe i znużenie. Wiele kobiet, obawiając się, czy podoła wyzwaniu porodu, woli zdecydować się na cesarskie cięcie lub przynajmniej znieczulenie zewnątrzoponowe. Alternatywą dla farmakologicznych środków przeciwbólowych jest naturalna metoda łagodzenia bólu, a mianowicie hydroterapia. Leczenie wodą nie zagraża ani matce, ani dziecku i nie destabilizuje spontanicznej akcji porodowej. Co więcej, niektóre panie tak doceniły kojące właściwości wody, iż decydują się na poród w wodzie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Kobiety decydujące się na poród w wodzie chwalą zalety takiej metody rodzenia. Czują się rozluźnione, zrelaksowane, mięśnie krocza są bardziej podatne na rozciąganie, przez co poród przebiega sprawniej. Rzadziej dokonuje się zabiegu nacięcia krocza. Ponadto kobieta nie jest tak bardzo zestresowana, koncentruje się na samym akcie rodzenia. Najlepiej wejść do specjalnie przygotowanej wanny z wodą o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza, kiedy rozwarcie szyjki macicy wynosi około 4-5 cm. Poród do wody jest też korzystny dla samego dziecka, które przechodzi z wód płodowych do środowiska wodnego, unikając szoku porodowego.

2. Zalety hydroterapii

Dlaczego coraz więcej kobiet ciężarnych rezygnuje z farmakologicznych środków przeciwbólowych na rzecz terapii wodą? Aquaterapia ma bowiem wiele plusów:

  • ciepła woda umożliwia odprężenie i relaksację całego organizmu oraz poszczególnych partii mięśniowych;
  • woda wpływa kojąco na psychikę rodzącej kobiety;
  • ciepła woda niweluje napięcie nerwowo-mięśniowe, przez co redukuje poziom odczuwanego bólu;
  • falowanie wody stymuluje i przyspiesza akcję porodową;
  • hydroterapia sprzyja rozluźnieniu kobiety i rozszerzeniu szyjki macicy oraz mięśni krocza i dna macicy;
  • ciśnienie wody oddziałuje na całą powierzchnię skóry i odciąga uwagę rodzącej od doznań bólowych;
  • woda sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co poprawia krążenie, dotlenia łożysko i dziecko w łonie matki;
  • kobieta w wodzie czuje się lżejsza i łatwiej jej przyjąć pozycję najbardziej wygodną i optymalną do rodzenia;
  • woda odpręża zmniejszając produkcję adrenaliny, a pobudzając do wydzielania endorfin – hormonów szczęścia, które wpływają na dobre samopoczucie kobiety.

Hydroterapię w czasie akcji porodowej wykorzystuje się w kilku wariantach, np. w formie zimnych kompresów na czoło i twarz w celu eliminowania stresu, w postaci ciepłego prysznica lub kąpieli albo w formie ciepłych okładów na podbrzusze, ramiona lub okolice krzyża. Hydroterapia cieszy się rosnącą popularnością wśród przyszłych mam. Nie tylko łagodzi bóle porodowe, ale też wspomaga wewnętrzny spokój, a poza tym nie ma żadnych niepożądanych skutków ubocznych dla matki i dziecka.

Następny artykuł: Hipnoterapia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze